Güncel

Amazondan Yurtdışı Ürün Almak

Amazondan Yurtdışı Ürün Almak Garantili midir? Amazonda Yurtdışı Ürün Almakla Ne Gibi Sıkıntılar Çıkıyor?

Amazondan Yurtdışı Ürün Almak! Amazondan Yurtdışı Ürün Almak Garantili midir? Amazonda Yurtdışı Ürün Almakla Ne Gibi Sıkıntılar Çıkıyor?

Amazondan Yurtdışı Ürün Almak
Amazondan Yurtdışı Ürün Almak

1994 yılının başlarında kurulan Amazon şirketi 19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye pazarına girmiş oldu.  Tüm dünyada adından en fazla söz ettiren e ticaret sitesi Amazon’da her türden farklı ürüne sahip olabilirsiniz. Amazondan yurtdışı ürün almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında satın alınan ürüne ait olan gümrük vergisidir. 

Amazon sitesinden satın alacağınız ürünün gümrük vergi ve tüm işlemleri Amazon sitesi tarafından sizin için atanan kargo şirketi tarafından ödenir.

Yani siz ürün fiyatını öderken aynı zamanda kargo firmasına gümrük vergileri için de belli bir miktar ödemesi yapmış oluyorsunuz. Avrupa pazarında olan tüm ürünler Amazon sitesi içerisinde mevcuttur. 

Amazondan Yurtdışı Ürün Almak Garantili midir?

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Bu site üzerinden ürün satın almak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu başlığı ise Amazondan yurtdışı ürün almak garantili midir sorusudur. Amazon sitesi son yıllarda Avrupa pazarından online alıveriş yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir ve genel hatları ile güvenilir bir sitedir. 

Amazon sitesinden satın aldığınız ürün, eğer gümrükte bir sorun yaşamazsa en erken 9 en geç de 15 gün olmak kaydıyla belirttiğiniz adrese teslim edilir. Fakat Avrupa’dan sipariş etmek istediğiniz bazı ürünlerde üretici firması garanti kapsamında olmayabilir.

Böyle ürünleri satın almadan önce, sipariş ekranınızı çok iyi incelemeniz gerekiyor. Fakat satıcı kaynaklı arızalı, hatalı ya da zarar görmüş bazı ürünlerde 30 gün boyunca iade talebi oluşturma hakkınız bulunur.

Yanlışlıkla sipariş edilen bir ürünü iade ettikten sonra da aynı süre zarfında yani en fazla 30 gün içerisinde şirket tarafından para iadeniz gerçekleşir. 

Satın aldığınız her ürünün iadesi için Amazon müşteri hizmetleri sizlere gerekli desteği sağlar. İade ettiğiniz ürünün kargo ücretini siz karşılamak zorunda kalırsanız verdiğiniz kargo ücreti Amazon hesabınıza şirket tarafından hediye alışveriş kartı tanımlanır.

Bu site hakkında merak ettiğiniz her şeyi https://www.amazon.com.tr/gp/help/customer/display.html?nodeId=GBPEXEXYULHB5WCH linkine tıklayarak hızlı ve güvenilir bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Amazonda Yurtdışı Ürün Almakla Ne Gibi Sıkıntılar Çıkıyor?

Amazon sitesi üzerinden ürün satın alan kişiler zaman zaman bazı problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bu problemlerin temel dayanağı bazen satılan ürünle alakalı olurken bazen de gümrük kabullerinde yaşanan sıkıntılardan kaynaklı olabilir.

Eğer sizler de Amazonda yurtdışı ürün almakla ne gibi sıkıntılar çıkıyor diye merak ediyorsanız, aşağıda belirtilen durumları dikkatlice incelemeniz gerekmektedir.

  • Satın alınan ürün değeri 150 Euro’nun üstünde ya da 30 kilodan fazla ağırlıktaysa bu ürünler hızlı kargo ile sizlere temin edilmez,
  • Kozmetik, tütün, e sigara, alkollü içecek, ilaç ve gıda takviyeleri hızlı kargo kanalından geçmez,
  • Aylık 5 defadan fazla alınan ürünler gümrükten geçmez,
  • Belli markalardan alınan ürünlerin teslimat süresi uzayabilir.
Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu