Sosyal Yardımlar

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak 2023

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak? Yardım Paraları Ayın Kaçında Yatacak? Aile Sosyal Yardım Paraları 2023 Ocak Ayında Ne Zaman Yatacak?

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak?

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak? Yardım Paraları Ayın Kaçında Yatacak? Aile Sosyal Yardım Paraları 2023 Ocak Ayında Ne Zaman Yatacak?

Sosyal yardımlar evrensel bir kavramdır. Ancak sosyal yardımların içeriği ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Çünkü her ülkenin kalkınmışlık seviyeleri veya iç durumdaki olaylar birbirinden farklıdır. Örneğin bir ülkede konut sorunu varken bir ülkede konut sorunun olmaması veya bir ülkede gaz bolluğu varken bir ülkede gazın yetersiz olması gibi durumları içinde barındırır. Kısacası sosyal yardımlar devletlerin sosyal politikalarını halk nezdine yaymak için başvurulan bir araçtır.

Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak?
Aile Sosyal Yardım Paraları Ne Zaman Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleşen sosyal yardımlar çerçevesinde muhtaç durumda olan vatandaşlara her ay düzenli bir şekilde nakit para sağlanmaktadır. Bu projeye Aile sosyal yardım parası” ve “Aile destek ödemesi” denilmektedir. Sosyal yardımı parası başvuruları e-Devlet sitesinden veya ikametgâh adresinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında başvurularını gerçekleştirebilirler. Aile Sosyal Yardım parasını almaya hak kazanan vatandaşların hesaplarına 12 ay boyunca düzenli bir şekilde yatmaktadır.

Aile Sosyal Yardımı başvurusu yapmak için Türk vatandaşı olması, Türkiye’de ikamet etmesi, 18 yaşından büyük olması, hane içinde memur olmaması gibi şartlar aranmaktadır. Ayrıca başvuran kişi tutuklu mahkûm, öğrenci yurtlarında kalan bir öğrenci veya vatani görevi ifa eden bir askerlerin başvuruları kabul edilmez.

Aile Sosyal yardım parasının miktarı hanede yaşayan her bir kişinin kendine düşen aylık gelire göre değişmektedir. Aile sosyal yardım paralarının ödeme miktarları şu şekildedir:

1- 450 TL ve altındaki vatandaşlara 1.250 TL ödenecek.

2- 450 TL ve 911,15 TL arasındaki vatandaşlar ise 1.100 TL ödenecek.

3- 911,15 TL ve 1372,30 TL arasındaki vatandaşlara ise 950 TL ödenecek.

4- 1372,30 TL ve 1833,45 arasındaki vatandaşlara ise 850 TL ödenecek.

Aile Sosyal Yardım projesinin içeriği genişletilerek hanedeki çocuk sayıları da eklenmiştir. Bu yeni eklenen içeriğin ödemeleri şu şekildedir;

Hanedeki Çocuk Sayısı                     Aylık Destek Tutarı

1 ve 2 çocuklu aile                             350

3 çocuklu aile                                    450

4 çocuklu aile                                    550

5 ve üzeri çocuklu aile                       650

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri hususunda çıkarmış olduğu yönergede sosyal yardımlara ne kadar çok önem verdiğini göstermektedir. Bu yönergede bazı maddeler şöyledir;

MADDE 5-

(1) Genel Müdürlüğün görevleri şunlardır:

a) Yoksullukla mücadele ve sosyal yardımlar alanında ulusal düzeyde uygulanacak politika ve stratejilerin oluşturulması çalışmalarını koordine etmek, belirlenen politika ve stratejileri uygulamak, uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek.

  1. b) 3294 sayılı Kanunun amaçlarını gerçekleştirmek ve uygulanmasını sağlamak için gerekli idarî ve malî tedbirleri almak.
  2. c) Fon gelirlerini zamanında toplamak, toplanan gelirlerin yerinde, zamanında ve ihtiyaçlara göre kullanılmasını sağlamak.

ç) Vakıfların harcamalarını, iş ve işlemlerini araştırmak, incelemek, izlemek ve denetlemek, görülen aksaklıklarla ilgili gerekli tedbirleri almak, vakıfların çalışma usul ve esasları ile sosyal yardım programlarının ölçütlerini belirlemek.

  1. d) Mevzuatta kamu kaynaklarıyla yardım yapılması öngörülen kişilere aylık, tazminat, ücret, yardım veya başka bir ad altında yapılacak her türlü sosyal yardımın ödenmesi ve anılan yardım ve ödemelerin veri tabanına işlenerek izlenmesi ile ilgili işleri diğer birimler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içinde yerine getirmek; diğer kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılmakta olan her türlü sosyal yardım ve ödemelerin veri tabanında izlenmesine ilişkin işlemleri yürütmek.
  2. e) Yoksullukla mücadeleye ve genel müdürlüğün görev alanına giren diğer konulara ilişkin olarak araştırma ve incelemeler yapmak, proje hazırlamak ve uygulamak.
  3. f) Yoksullukla mücadele alanında uluslararası gelişme ve uygulamaları izlemek, değerlendirmek, ülkemiz açısından yararlı görülen modelleri uygulamaya koymak.
  4. g) Sosyal Yardımlar Bilgi Sistemi ile ilgili işleri yürütmek, sosyal yardımlaşma ve dayanışma kültürünü kökleştirici çalışmalar yapmak, geniş kitleleri kapsayan yardım kampanyalarını koordine etmek ve desteklemek.

ğ) Sosyal yardıma hak kazanılmasında ve genel sağlık sigortalılığının tespitinde esas alınacak gelir tespit testlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek, bu testleri vakıflarla işbirliği yaparak uygulamak.

Yukarıda yazılan maddelerde anlaşıldığı gibi Türkiye her sosyal devlet gibi sosyal yardımlar hususunda en ince ayrıntısına kadar ele almıştır.

Aile Sosyal Yardım Paraları 2023 Ocak Ayında Ne Zaman Yatacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8.11.2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Aile Sosyal Yardımları kapsamında Kasım ayında yapılacak olan ödemeler ile ilgili olarak,” Türkiye Aile desteği… Bu kapsamda 2,5 milyon insanımıza 3,2 milyar lira yarın hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacaktır.” açıklamasını yapmıştır. 2023 Ocak ayı ile ilgili ise bir tarih belirtilmemiştir.

Yardım Paraları Ayın Kaçında Yatacak?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfasındaki açıklamaya göre; “Program dahilindeki gelecek ödemelerde de aynı uygulama sürdürülecek olup destek sağlanacak ayın sonunda ödeme işlemleri güncel veriler ışığında başlatılacaktır. İşlemleri takip eden ayın ilk haftasında ise hak sahibi vatandaşlarımıza Türkiye Aile Destek ödemeleri ulaştırılacaktır.” İfadeleri yer almaktadır. Maddi durumu zayıf olan vatandaşlara devlet tarafında verilen paraların net bir tarihi yoktur. Ancak para yardımların 12 ay süreceğini ve son ödemelerin 2023 yılının haziran ayında olacağı bilinmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı tarafından verilen sosyal yardımlardan biri olan Aile Sosyal Yardım parasına başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra e-Devlet portalına yönlendirileceksiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra en üstte yer alan arama kutucuğuna “sosyal hizmet” yazmanız gerekiyor. Aramanıza istinaden listelenen sonuçlar arasından “sosyal hizmet başvurusu” seçeneğine tıklamanız ve “yeni başvuru” demeniz gerekiyor. Daha sonra karşınızda belirecek formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurun ve son olarak başvurunuzu onaylayın.

Başvuru sürecinizi takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.


5/5 - (16 Oy Verildi )

Bir Yorum

  1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum 8milyar kredi borcum var ödeyemiyorum çok zor durumdayim yardımcı olursanız 5çocuğum var calisanim yok ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum yardımcı olursanız sevinirim saygilarim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu