Belediye Yardımları

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Ve Başvuru

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Adana Büyükşehir Belediyesi il sınırları içerisinde ikamet eden, temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken yoksul vatandaşlara Adana Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlar ile destek olmaya, yaşam standartlarını iyileştirmeye çalışmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesinden maddi yardım ve ayni yardım almak isteyen vatandaşlarımız için başvuru detaylarını paylaştık. Yazımızın içeriğinde Adana Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir? konularını ve daha fazlasını sizler için paylaştık.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi birçok vatandaş Adana Büyükşehir Belediyesinden yardım alabilmek için nasıl başvuru yapabileceğini araştırmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır;  Adana Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürlüğünde  Sosyal ve Eğitim Yardımları başvuru formu doldurduktan sonra formu teslim etmeli, kurum personelli ile ön görüşme yapmanız gerekir. E-devlet üzerinden de Adana Belediyesi yardım talebi oluşturabilirsiniz.

E-devlet Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu; https://www.turkiye.gov.tr/adana-buyuksehir-belediyesi linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu için gerekli belgelere ihtiyacını olacaktır. Ön görüşmenin haricinde sizden istenecek belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Engelli bireylerden engelli raporu
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu
 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişilerden sağlık kurulu raporu
 • Öğrenci raporu
 • Aile reisi askerde ise askerlik belgesi
 • Dul kadınlardan boşanma ilamı ve çocukların velayet belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Aileden ceza evinde olan kişi var ise infaz kurumlarından alınan müddetname belgesi

Teslim edilen başvuru formu ve belgeler incelenmeye alınacaktır. İnceleme sonrası Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Şube Müdürlüğü personeli ile zabıta görevlisi evinizde yardım talebinizi değerlendirmek adına ziyaret yapacaklardır. Evinizde yapılan değerlendirme sonrası oluşturulan dosya İdari Kurul’a gönderilir. Kurulda başvuru yaptığınız yardımın miktarına ve süresine karar verir.

Yardım almaya hak kazanan kişiler muhtaçlık durumları devam ettiği sürece yardım almaya devam edeceklerdir.

Yanlış bilgi, evrak veren, muhtaç olmadığı halde kendisini muhtaç gösteren kişiler yardım alsalar dahi bu durumun ortaya çıkması durumunda aldıkları yardımı faizi ile birlikte geri ödemek zorundadır. Geri ödemeyi reddeden kişilere Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından dava açılarak yasal süreç başlatılmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

E-devlet üzerinden veya Adana Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesi üzerinden başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz e-devlet linkine tıklayarak giriş yapabilir, Adana Büyükşehir Belediyesi yardım sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Adana Büyükşehir Belediyesinden yardım almak isteyen vatandaşlar başvuru esnasında form doldurmak zorundadırlar. Adana Büyükşehir Belediyesi başvurusu formu; ailenin muhtaçlık durumuna, hanede yaşayan kişi sayısına, iletişim ve kimlik bilgilerine dair bir takım sorular bulunmaktadır.

Başvuru formu size Adana Büyükşehir Belediyesi Şube Müdürlüğünde verilir. Belediyenin resmi internet sitesinden yardım başvurusu yapacak olan kişiler, Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve Eğitim Yardımları Yönetmeliği adı altında başvuru formuna web sitesinden ulaşabilirler.

Başvuru formlarınız sonrasında değerlendirmeye alınacaktır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası ile ihtiyacı olan kişilere telefon desteğiyle yardım başvurusu için kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne ait  0322 455 35 00 numaralı telefondan yardım başvurusu için detaylı bilgi alabilirsiniz.

ALO 153 arayarak bilgi alabilir yada info@adana.bel.tr adresinden mail atabilir, detayları öğrenebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Sandığı Telefon Numarası

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım sandığı telefon numarası 0 322 455 35 00 olarak belirtilmiştir. Aramalarınız Pazartesi – Cuma günleri 08:30 ile 17:00 saatleri arasında gerçekleştirin.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Kampanyası

Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir?

Adana Büyükşehir Belediyesi Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar;

Ayni ve maddi yardımlar: Gıda, erzak, yakacak, ev eşyası, mobilya, beyaz eşya, halk çamaşırhanesi, engelli yardımları, aşevi, kitap, kırtasiye, afetzedelere yapılan yardımlar, engelli yardımları, muhtaç şehit, gazi ve asker yakınlarına yapılan yardımlar tek seferlik ve sürekli nakdi yardımlar yapılmaktadır.

Adana Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Adana il sınırları içerisinde ikamet etmek eden  yoksulluk nedeniyle yaşamını devam ettirmekte zorlanan dar gelirli, yoksul vatandaşlara, maddi imkansızlık içerisinde olan muhtaç durumdaki öksüz-yetim, çocuk, genç, kadın, yaşlı, kimsesiz, engelli, asker, gazi ve şehit ailelerine nakdi, ilköğretim ve yükseköğrenim öğrencilerine ise hem nakdi hem ayni yardım yapılmaktadır.

Afetzedeler yardım başvurusu yaparken gerekli belgelere ek olarak, afetzede olduklarına dair bilirkişi raporu da teslim etmek durumundalar.

Engelli bireylerden engelli raporu, kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlardan sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesinden Yardım Alma Şartları

 • Hane içindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3 ünden az olması,
 • Adana il sınırlarında içerisinde ikamet eden ve kendisi haricinde bakmakla yükümlü olduğu aile bireylerinin  yaşamlarını asgari düzeyde geçindirecek kadar maddi geliri bulunmayanlar,,
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğunu belirlenen,  herhangi bir SGK girişi olmayan kişiler
 • Ayni yardım kapsamına girecek olan öğrenciler için ilköğretim kurumlarında, 2 yıllık meslek yüksekokuluna veya 4 yıllık yükseköğrenim kurumlarından herhangi birine devam eden kaydı bulunan muhtaç kişiler
 • Yaşlılık nedeniyle bakıma ihtiyacı olan kişiler
 • Doğal afetler nedeniyle yakınlarını kaybederek muhtaç duruma gelen kişiler,
 • Kaza, hastalıktan dolayı çalışarak temel ihtiyacını karşılayamayan ve  hayati tehlikesi olup ameliyat olması gereken kişiler
 • Ailesinin maddi yetersizliğinden dolayı eğitim hayatına devam edemeyecek durumda olan öğrenciler
 • Muhtaç şehit ve gazi aileleri,
 • Ruhsal ve fiziksel olarak evinde yemek yapamayacak durumda olan kişiler,
 • Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Değerlendirme Kriterleri Cetveline göre yapılan puanlama sonucu mağdur veya muhtaç durumda olduğu tespit edilen kişiler

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Adana erzak yardımı ve gıda yardımı başvurusunda bulunan kişilere öncelikle Ramazan ve Kurban bayramı öncesi gıda yardım kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi ALO 153 Çağrı Merkezini arayarak yardım kolisi başvurusu yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım kolisi başvurusu ile yardıma muhtaç vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği yardım kolisi hazırlanmaktadır.

Yardım kolileri ile ihtiyaç sahipleri bayram öncesi bir nebze olsa rahatlamaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu

Adana Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Adana erzak yardımı ve gıda yardımı başvurusunda bulunan kişilere öncelikle Ramazan ve Kurban bayramı öncesi gıda kolisi dağıtımı yapmaktadır.

Adana Belediyesi gıda yardımı başvurusu; ALO 153 Sosyal Destek Hattı üzerinden gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı başvurusu yapıldıktan sonra, belediye görevlileri tarafından ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek gıda yardımı yapılmaktadır.

Adana Belediyesi gıda yardımlarının yanı sıra aşevinden günlük sıcak yemek yardımı da yapmaktadır. Evden çıkmaya engeli olan vatandaşların sıcak yemekleri evlerine teslim edilmektedir.

Ayrıca Adana Belediyesi fiş veya barkod sistemiyle günlük ekmek dağıtımı da yapmaktadır.

Ekonomik yoksulluk içerisinde olan, evinden çıkmaya engel rahatsızlığı bulunan vatandaşlar Adana Büyükşehir Belediyesi sıcak yemek yardımı alabilirler.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım kartı başvurusu yaparak, bir çok markette kullanılmaktadır. Yardım kartı başvurunuzu belediye binasına giderek yapabilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Adana Büyükşehir Belediyesi yardım kartı sorgulama işleminizi 0322 455 35 00 numaralı telefon numarasında öğrenebilirsiniz.

Adana Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Yardımı Başvurusu

Adana Belediyesi Öğrenci Yardımı; Temel eğitim ve orta öğretim kurumları ile 2 yıllık meslek yüksekokulu ve 4 yıllık yükseköğrenim kurumlarında öğrenimine devam eden öğrenciler Adana Belediyesi eğitim destek yardımı alabilirler.

Eğitime destek yardımı; şehit ve gazi çocukları, yetim, öksüz çocuklar ve gençler, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlar öncelikli olarak yardım almaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Adana İli sınırları içerisinde ikamet eden, yoksulluk içerisinde olup temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yada karşılamakta güçlük çeken dar gelirlilere, maddi imkansızlık içinde bulunan muhtaç çocuk, genç, kadın, yaşlı, kimsesiz, engelli,  eğitim gören öğrencilere, gazi, asker ve şehit ailelerine, afetzedelere,  kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kendisinin ya da aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlara Adana Büyükşehir Belediyesi maddi yardım vermektedir.

İdari Kurul kararı neticesinde verilen nakdi yardım ihtiyaç sahibinin IBAN numarasına yatırılabilir yada alışveriş için kullanılabilen alışveriş çeki, akıllı yardım kart, elektronik kart, paso gibi farklı şekilde de ihtiyaç sahiplerine sunulabilmektedir.

Nakdi yardım yılda 1 sefer yapılmaktadır. Yardım süresi ve miktarı ailenin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Para yardımı; Mali Hizmetler Daire Başkanlığı Gelirler Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç sahibi kişinin şahsi banka hesap numarasına yatırılır.

Adana Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu;  Adana Belediyesi Şube Müdürlüğünde  Sosyal ve Eğitim Yardımları başvuru formu doldurarak yada e-devlet üzerinden maddi yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Adana Belediyesi Sürekli Nakdi Yardım; Sürekli nakdi yardıma muhtaç olduğu belirlenen kişilere her ay için belirlenen miktar doğrultusunda muhtaçlık sınırı miktarını geçmemek şartı ile sürekli nakdi yardım yapılır. Hak sahiplerine verilecek yardım kesintisiz ve peşin olarak muhtaçlık durumları devam ettiği sürece ödenir.

Başvuru formunda sürekli nakdi yardım almak isteğinizi belirtmeniz gerekir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

Adana Belediyesi ayni ve sosyal yardımlarının yanı sıra engelli vatandaşlara sportif, sosyal ve kültürel aktiviteler ile hizmet vermektedir. Adana il sınırları içerisinde yaşayan engelli vatandaşlar https://www.adana.bel.tr/tr/birim-detay/62 linke tıklayarak engellilere sunulan hizmetler hakkında detaylı bilgi edinebilirler.

Adana Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

Adana Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri; Evde Sağlık Hizmetlerinden yararlanmak isteyen hasta veya hasta yakınları 444 3 833 numaralı Evde Sağlık hizmetleri ulusal çağrı merkezini arayarak başvuru yapabilirler.

4.9/5 - (12 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu