Sosyal Yardımlar

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği 2023

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği! Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği Başvuru!

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği! Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği Başvuru!

Yeni evlenen çiftlere devlet desteği ile birlikte evlilik yardımı alabilmek mümkündür. Bu yardım kapsamında e-Devlet üzerinden evlenme ödeneği seçeneği yapılabilir. Yeni evlenen çiftlere destek veren devlet bu desteği iki farklı şekilde yapar. İlki, çalışmayan durumda olan kız çocuğunun babasının vefatı üzerine aldığı yetim aylığı karşılığında evlendikten sonra 24 aylık verilen toplu parayı alabilmesidir. Yeni evlenen çiftler devlet desteğini şu şekilde alabilir;

  • Yetim aylığı alan kişiler çeyiz parası talep edebilir
  • Banka hesabı açılarak devletten evlilik desteği alınabilir

Hiç evlenmemiş olan ve babası vefat eden kişiler yetim aylığı alıyorsa ve bu aylığı aldığı süre evlendiyse nikah işlemlerinden sonra müracaatını yapabilir. Bu aylık 24 maaşa tekabül eder. Devletin sağladığı bu yardım çeyiz parası şeklinde yeni evlenen çiftlere verilebilir.

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği
Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği

Bir başka devlet desteği ise yeni evlenen çiftlerin çeyiz hesabı açarak ödeme yapması ve bu ödeme karşılığında devletten destek alarak birikim yapabilmesidir. 

Devlet yeni evlenen çiftler için çeyiz parası seçeneğini en az üç yıllık düzenli ödemeler yapan kişilere vermektedir. 27 yaşını doldurmamış kişiler üç yıl hesaplarına düzenli bir ödeme yaparsa devlet tarafından katkılı bir şekilde bu çeyiz hesabında birikimlerini artırabilir.

Devlet tarafından sağlanan bu yardım kapsamında devletin sunduğu yardım oranı %20 olarak hesap edilebilir. Yeni evlenen çiftlerin alacağı çeyiz parası ödemesi 36 ya da 47 aylık vadelerde biriken hesap üzerine devletin koyduğu %20 katkıdır. Bu hesap açıldıktan sonra hesaptan para çekilemez ve sadece birikim amaçlı açılmalıdır. 

Devletin sağladığı yeni evlenen çiftlere verilecek olan devlet desteği her iki koşulda da yeni evlenenler için oldukça yararlı bir uygulamadır. Bu uygulama gereğince evlilik yardımı desteğinden bir kere yararlanabilmek mümkündür. Kısacası hem çeyiz ödemesi hem de devlet tarafından çeyiz hesabı açan kişilerin yapacakları başvurulara bir kez hak sahibidirler. Bu hizmeti kullanarak e-Devlet üzerinden evlilik yardımı başvuru talebinde mümkündür. 

Yeni evlenen çiftlerin ekonomik sıkıntı çekmemesi adına devlet birden farklı yöntem sunmuştur. Bu yöntemleri kullanarak yeni evlenen kişiler borçlu bir şekilde hayata başlamayacaktır. İlk yapılan uygulama babası vefat eden kişilerin yetim aylığı aldığı süre boyunca evlendiği zaman alabileceği çeyiz parası ödemesidir. Bir başka ödeme türü olan birikim hesabı yeni evlenen çiftlere devlet desteği ile birlikte verilir. Düzenli bir şekilde her ay hesaba para yatırılarak en az 36 ay vade süreli banka hesabına devletin %20 katkısı bulunur.

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Desteği Başvuru

Yeni evlenen çiftlere devlet desteği ile birlikte yeni evlenenler ekonomik kaygı yaşamaz. Devletin sağladığı destekler kapsamında hem çeyiz parası hem de evlenme ödeneği başvuruları yapılabilir. Başvuru yapacak kişiler e-Devlet hesabı üzerinden ilgili adımları inceleyebilir.

Başvurular hakkındaki ayrıntılı bilgiyi öğrenmek isterseniz en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na müracaat edebilirsiniz. Dilerseniz herhangi bir bankaya giderek evlilik için verilecek olan devlet desteği hakkındaki seçenekleri inceleyebilirsiniz. 

Bankadan açacağınız hesap bilgileri ile birlikte her ay düzenli ödeme yaptıktan sonra en az üç yıl hesapta gerekli ödemeler yapıldığında devletin %20 desteğiyle paranızı biriktirebilmeniz mümkündür. Ayrıca sadece banka hesabı açmak değil mutlaka başvurunuzun devlette olması gerekir. E-Devlet üzerinden başvurunuzu yaptıktan sonra hesap bilgileriniz oluşturabilirsiniz.

Yeni evlenen çiftlerin alacağı yardımlar kapsamında devletin sunduğu olanaklar evlenen çiftleri rahatlatacaktır. Yeni bir hayata adım atan yeni evli çiftler ekonomik kaygı yaşamayacaktır. Devlet destekleri kapsamında evlilik yapacakları destekleyerek yeni yuva kuranlara bir nebze olsun katkıda bulunmak ister. 

Yeni evlenen çiftlere devlet desteği iki farklı yöntemle alabilir. İlk yöntem daha önce de belirtildiği gibi babası vefat eden kız çocuklarının evlenmesi üzerine 24 aylık maaşını tek seferde alabilmesidir. Bu sadece babası vefat eden ve yetim aylığı alan kız çocukları için geçerlidir.

Eğer babası vefat eden bir kız çocuğu SGK’lı bir kurumda çalışıyor ise yetim aylığına başvuru yapamaz. Sigortasız olması ve yetim aylığını alması gerekir. Ancak bu sayede devletin sunduğu evlilik yardımından yararlanabilmesi mümkün olur. Çalıştığı zaman evlendiğinde evlendikten sonra bu yardımı talep etmesi mümkün değildir.

Devletin sunduğu olanaklar kapsamında yeni evlenen çiftler desteklenmektedir. Yeni evlenen çiftler dilerse üç sene boyunca düzenli ödeme yapacakları bir banka hesabı açarak %20 oranında devlet katkısını alabilir. Bu katkıyı evlenmeden önce açacakları hesaplarında alabilirler. Evlendikten sonra bu hesap açılamaz ve devlet katkısı alınamaz. Bu sebepten dolayı mutlaka başvurunuzu evlenmeden önce yapmalı ve düzenli ödemelerle birlikte 36 ay vade ile ödeyeceğiniz düzenli ödemelerinizi yapmalısınız.

İlgili başlıklar ve sosyal yardımlar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.


4.8/5 - (12 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu