Sosyal Yardımlar

Doğalgaz Desteği! Doğalgaz Desteği E-devlet 2023

Doğalgaz Desteği! Doğalgaz Desteği E-devlet! Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz Desteği

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Doğalgaz Desteği! Doğalgaz Desteği E-devlet! Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır?

Enerjinin dünya üzerinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Tarihsel olarak insanların ısınma ve yemek pişirme gibi gereksinimlerini karşılayan enerji kaynakları, günümüz dünyasında birbirinden farklı ihtiyaçları karşılayan zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Doğalgaz Desteği! Doğalgaz Desteği E-devlet
Doğalgaz Desteği! Doğalgaz Desteği E-devlet

Enerji kaynaklarının dünya çapında vazgeçilmez bir duruma gelmesinin başlangıcı Sanayi Devrimi ile olmuştur. Sanayi devrimiyle başlayan bu süreç küresel ekonomik sistemin vazgeçilmez bir olgusuna dönüşmüştür. Böylelikle dünya enerji arayışı içerisine girmiş ve birçok bölgede enerji rezervleri bulunmuştur.

Ayrıca enerjilerin bir diğer önemli noktası ise ülkelerinin dış politika anlayışlarında değişiklik yaşamasını sağlamıştır. Çünkü enerji rezervini sahip olan bir ülke, diğer ülkeler karşısında konumunu güçlendirmiştir.

Rusya’nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna toprakları işgal etmesi ve çatışmaların zaman geçtikçe artması sonucunda Avrupa devletleri Rusya’ya karşı birtakım ambargo kararları almıştır. Bu ambargolar karşısında Rusya doğalgaz kartını oynamış ve Avrupa’da doğalgaz sorunu ortaya çıkmıştır.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte Avrupa’da yaşanan doğalgaz sorununun ciddi bir şekilde arttığını ve halk nezdinde de endişelerin artmasına neden olmuştur. Avrupa devletleri doğalgaz sorunu çözmek için birbirinden farklı önlemler almaya başlamıştır.

Örneğin Almanya’da bazı belediyelerin aldığı kararlara göre yüzme havuzlarını ısıtmak için kullanılan gazın kesilmesi, spor salonlarında ısı derecenin 15 santigrat olacak şekilde kalması ve sıcak suyla duş alınmaması gibi önlemler alındığı görülmektedir.

Doğalgaz sorunu karşısında önlem alan bir diğer Avrupa ülkesi ise İspanya’dır. İspanya hükümetinin aldığı karara göre kamu binalarındaki klimaların 27 santigrat altına düşmesini yasaklayan bir tedbir kararı almıştır.

Türkiye, doğalgaz tüketiminde tamamen dışa bağımlı halde diyebiliriz. Ancak Türkiye’nin jeopolitik konumunu sayesinde diğer ülkelere göre doğalgaz alabilecek ülkelerinin sayısı fazladır. Örneğin Avrupa ülkelerinin gaz ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya sağlamaktadır.

Rusya istediği gibi Avrupa’ya doğalgaz silahını kullanabilir. Fakat Türkiye’ye karşı bunu yapması Rusya için bir anlamsızdır. Çünkü Türkiye’nin doğalgaz alabileceği ve komşusu olan İran ve Azerbaycan vardır. Günümüzde yaşanan Rusya ve Ukrayna savaşında görüldüğü gibi Türkiye’yi doğalgaz konusunda çok fazla denilecek bir etkisi olmamıştır.

Hem Türkiye-Azerbaycan dostluğunun yüksek seviyelerde olması da Türkiye’nin doğalgaz konusunda sorun yaşamayacağını göstermektedir. Türkiye’nin doğalgaz tedariği sorunu olmasa da halkının belli bir nüfusunun doğalgaz faturalarını ödemelerinde sorun yaşadığı aşikardır. Türkiye’de her sosyal devletin yaptığı gibi birbirinden farklı elektrik yardım projeleri kapsamında halkının yanında yer almıştır.

Doğalgaz Desteği E-devlet

Doğalgaz desteği başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İlk olarak e-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra arama kısmına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazdıktan sonra sosyal yardım başvuru hizmetine tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Bu aşamadan sonra vatandaşlar kimlik kontrolünü yaptıktan sonra başvuru işlemini sonlandırabilir.

5 Eylül 2022 tarihinde kış dönemi doğalgaz yardımı başlığı altında e-devlet sistemi aracılığıyla alınan doğalgaz yardımı başvuruları ile ilgili Bakan Yanık, “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL’lik destek verdik” açıklamasını yapmıştır.

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Nasıl Alınır?

Doğalgaz Tüketim desteği alabilmek için öncelikle muhtaç durumda olması ve doğalgaz abonesinin olması gerekmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapan ve onaylanan vatandaşlar PTT’ye giderek faturalarını ibraz etmek koşuluyla doğalgaz desteğinden faydalanabilecektir. Ayrıca kronik hastalar ve cihaz ünitesinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlara verilen doğalgaz desteğinden ayrıca %5’lik daha fazla bir ödeme yapılmaktadır.

Türkiye’de işverenler de çalışanlarına doğalgazı desteği verebilir. Hükümetin aldığı yeni kararlar çerçevesinde işverenler, işçilere 1.000 TL doğalgaz desteği vermeleri halinde bazı vergilerden muaf olacaktır. 2023 Haziran ayına kadar devam edecek olan bu doğalgaz destek yardımları karşısında devlet hazinesi asgari ücret alan bir işçinin maaşından kesilen 178,4 TL olan gelir vergisinden ve SGK priminden kesilen 454,6 TL olan parayı almama kararı almıştır.

Hükümetin aldığı bu karar muhtaç durumda olan hanelerin kış aylarında yaşadığı zorluklar karşısında devlet elini uzatmıştır. Yoksul hanelere yapılan doğalgaz desteğinin önceki yıllara göre birtakım değişiklikler olmuştur. Örneğin önceki yıllarda yapılan doğalgaz desteğinde yer almayan kiracılar yeni düzenlemeyle birlikte doğalgaz desteğinden yararlanabileceklerdir.

Doğalgaz desteğinden faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekildedir:

1- Türk vatandaşı olması,

2- e-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,

3- Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,

4- İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması

5- Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,

6- Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi, gibi şartları sağlamak zorundadır.

E-devlet platformu üzerinden doğalgaz tüketim desteği başvurusu yapmak için buraya tıklayınız.

Linke tıkladıktan sonra önünüze e-devlet portalına yönlendirilirsiniz ve bundan sonra klasik e-Devlet giriş adımlarını uygulamanız gerekir. Öte yandan, ana sayfaya erişim sağladıktan sonra en üstte konumlandırılmış olan arama kutucuğuna “sosyal yardım” yazmanız gerekir. Listelenen sonuçlar içerisinden “sosyal hizmet başvurusu” seçeneğini tıklayın ve “yeni başvuru” deyin.

Ardından ekranda yüklenecek olan formu eksiksiz ve yanıltıcı bilgi vermeden doldurarak başvurunuzu tamamlayın. Yanıltıcı bilgiler verenlerin başvurusu kesin suretle onaylanmaz.

Ayrıca yaptığınız doğalgaz yardımı başvurusunun sonucunu öğrenmek için buraya tıklayınız.

E-devlet üzerinden doğalgaz yardımı başvuru yapacak kişi bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalıdır. Aksi takdirde doğalgaz yardımı başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Sosyal yardımlar ve detayları için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.


Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu