Maddi Yardımlar

Üniversite Burs Başvuruları 2023

Üniversite Burs Başvuruları! Üniversite Burs Başvurusu 2023! Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor 2023! Üniversite Burs Başvuruları Vakıf

Üniversite Burs Başvuruları

Üniversite Burs Başvuruları! Üniversite Burs Başvurusu 2023! Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor 2023! Üniversite Burs Başvuruları Vakıf

Üniversite Burs Başvuruları 2023
Üniversite Burs Başvuruları 2023

Üniversite hayatına başlayacak olan gençleri maddi anlamda destekleyen burslar çeşitli vakıflar ve devlet tarafından verilmektedir. Üniversite burs başvuruları üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından başlamaktadır.

Üniversite burs başvuruları karşılıksız burs başvuruları ve öğrenim kredisi olarak iki ana grup altında verilmektedir. 

Maddi durumu yetersiz üniversite öğrencilerinin maddi anlamda desteklenmesini sağlayacak olan karşılıksız burslar vakıflar aracılığıyla da verilmektedir. Vakıfların burs imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerin istenilen şartları taşıyor olması gerekmektedir. 

Üniversite Burs Başvurusu 2023

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre, yükseköğretim programlarından birine girmeyi hak kazanmış öğrencilerin yanı sıra, ara sınıfta eğitimine devam etmekte olan öğrencilere ve yurt dışında öğrenimlerin tamamlayan Türk Vatandaşı öğrencilere verilecek burslar için başvurular e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

Üniversite burs başvuruları 2023 yılında Kasım ayı gibi başlayacak olup burs hakkı kazanan öğrencilerin burs ödemeleri geriye dönük olarak yatırılmaktadır. 

Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman Başlıyor 2023 

Eğitim ve öğrenim hayatını üniversiteli olarak devam ettirecek olan öğrenciler için verilen burslar devlet bursu ve vakıf bursu olarak iki ana temel ayrıma tabi tutulmaktadır. Vakıf burslarından yararlanmak isteyen öğrencilerin vakıfların belirtmiş olduğu tarihlerde istenilen evraklar ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. 

Üniversite burs başvuruları ne zaman başlıyor 2023 yılında verilecek olan burs başvurularının kasım ayının ikinci haftası başlaması planlanıyor. Vakıflar tarafından verilen bursların başvuruları ise vakıftan vakıfa değişkenlik göstermektedir 

Üniversite Burs Başvuruları Vakıf

Güçlü vakıf ve kuruluşların üniversite öğrencilerini desteklemek amacıyla vermiş oldukları burslar maddi durumu yetersiz çok sayıda gencin üniversite hayatı boyunca rahat bir eğitim-öğrenim almasını sağlamaktadır. 

Üniversite burs başvuruları vakıf tarafından belirlenen tarihler arasında yapılmaktadır. Her vakfın kendi bünyesinde almış olduğu karar üzerine farklı tarihlerde gerçekleştirdiği bu başvurular için vakıfların internet sitelerini takip etmek gereklidir. Burs başvurularından haberdar olarak başvuru yapmak ve onaylanan başvuru ile burs almaya hak kazanmak için belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Burada bakılan ilk kriter öğrencini ve ailesinin maddi durumudur. 

Üniversite Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanacak?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanması ve öğrencilerin üniversitelere kayıt olmasının ardından yapılacak olan burs başvurularının zaman kaybetmeden açıklanması planlanmaktadır. Bugün pek çok öğrencinin üniversite hayatına devam etmesinde büyük destek olan burslar kasım ayından itibaren yatırılmaya başlanacak olsa dâhi eğitim-öğretim yılının başlangıcından hesaplanarak geriye dönük ödemeler öğrencilerin hesaplarına aktarılacaktır. 

Üniversite burs başvuruları ne zaman açıklanacak? Sorusunun cevabı net bir tarihi içermemekle birlikte burs başvurusu yapmış olan kişilerin güncel gelişmeleri takip etmeleri burs sonuçlarından hemen haberdar olmasını sağlayacaktır. Önceki yıllarda burs başvurularının Aralık ayının ilk haftaları açıklandığı bilinenler arasında yer almaktadır. 

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK burs başvuruları ne zaman? Diye merak edenler için her yıl olduğu gibi bu yılda Kasım ayının ikinci haftası bu başvuruların gerçekleştirileceği cevabı verilmektedir. Önceki senelerde olduğu gibi bu yılda kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirilmesi beklenilen burs başvurularına yoğun bir talep olması beklenilenler arasında yer almaktadır. 

Karşılıksız Burs Veren Vakıflar

Maddi durumu yetersiz ancak başarılı üniversite öğrencilerin desteklenmesi için verilen vakıf bursları genellikle karşılıksız olarak verilmektedir. Karşılıksız burs veren vakıflar arasında ise; 

 • Anadolu Vakfı
 • Elginkan Vakfı
 • Sema Yazar Gençlik Vakfı
 • Alarko Bursları
 • İstanbul Ticaret Odası Bursu
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Türk Eğitim Vakfı
 • Galatasaray Eğitim Vakfı
 • Ensar Vakfı
 • İbrahim Çeçen Vakfı
 • Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğtim Vakfı
 • Zorlu Holding
 • Yumlu Vakfı olarak bilinmektedir. Bu vakıf ve kuruluşların dışında da çok sayıda karşılıksız burs imkânı tanıyan vakıf bulunmaktadır 
Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu