Maddi Yardımlar

Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek?

Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek? Elektrik Desteği Yardımı Kaç Ay Sürecek? Elektrik Desteği Ne Zaman Kesilir?

Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek?

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek? Elektrik Desteği Yardımı Kaç Ay Sürecek? Elektrik Desteği Ne Zaman Kesilir?

Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek?
Elektrik Desteği Devam Ediyor Ne Demek?

Elektrik desteği kapsamında devletin sağladığı yardım özel sektör ve kamu çalışanlarına ödenmektedir. Bu yardım geçici bir yardım olmakla birlikte son zamanlarda sıkça konuşulmaktadır. Yardım kapsamında elektrik veya doğal gaz fatura desteğinden fayda sağlanabilir. Bu destek aylık 1000 TL şeklinde yapılmaktadır. 

Desteğin halen devam etmesi üzerine işverenler gelir vergisi ödemeden çalışanlarına bu yardımı yapabilecektir. Eğer özel sektör işverenleri bu ücreti ödemeyi kabul ederse vergiden muaf tutulacaktır. SGK prim ödemelerini ödemek zorunda kalmayacak ve bu sayede çalışanların da bu ücretten yararlanabilmesine olanak tanınacaktır. 

Elektrik yardım desteğinden fayda sağlamak için öncelikli olarak ihtiyaç sahibi kimselerin başvuru yapması lazımdır. Özel sektör çalışanları ve kamu çalışanları için elektrik yardım ücreti 1000 TL iken muhtaç aileler için yapılan elektrik desteği birbirinden farklıdır. Muhtaç ailelere yapılacak olan elektrik desteği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından veya en yakın belediye kurumu tarafından yapılır. 

İhtiyaç sahibi aileleri mutlaka başvurularını gerçekleştirmeli ve düzenli bir şekilde bu yardımdan yararlanmak istemelidir. Başvuru yapmadan yardımları talep etmek mümkün olmaz. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimseler eğer başvurusunu gerçekleştirmek için e-Devlet hesabını tercih ederse kolay ve pratik bir şekilde başvurusunu yapabilir.

Elektrik yardımı hem çalışan kişilerin hem de işsiz kişilerin yararlanabileceği bir destektir. Yardım kapsamında çalışan kişiler kamu ya da özel sektörde çalışması fark etmeksizin 1000 TL olan destekten 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yararlanabilir.

Bunun dışında muhtaç aileler ek bir gelir almıyor ve hane halkına düşen gelir sayısı muhtaçlık sınırında ise düzenli bir şekilde elektrik yardımından yararlanabilmesi mümkün olur. Elektrik yardımından ihtiyaç sahibi kimselerin yararlanabileceği bazı şartlar şu şekildedir;

  • Muhtaçlık sınırında olmak
  • Gelir testi sonucunda ihtiyaç sahibi sınıfında olmak
  • Herhangi bir ek gelir almamak ve maaşlı bir şekilde çalışmamak
  • Yaşlı, hasta, engelli, dul, gazi ya da şehit yakını olmak

Elektrik Desteği Yardımı Kaç Ay Sürecek?

Elektrik desteği yardımlarını alacak olan kamu çalışanı ve özel sektör çalışanları kış aylarında alacağı bu yardımı yaklaşık altı ya da yedi aylık süreçte alır. Yardımın ne zaman başladığı yardım desteğinden kaç ay yararlanabileceğini ortaya çıkarır.

Kamu çalışanı ve özel sektör çalışanları 1 Temmuz 2023 tarihine kadar bu destekten fayda sağlamaktadır. Destekten yararlanmak isteyen kişiler sadece kış aylarında sürecek olan bu yardımdan ücretsiz bir şekilde fayda sağlayabilir. Herhangi bir ödeme yapmadan ve kesintiye uğramadan maaşlarına ek olarak 1000 TL destek alırlar.

İhtiyaç sahibi kimseler için elektrik desteği düzenli bir şekilde ya da belli bir süreli olabilir. Bu yardım çalışan kişilerin aldığı yardımdan farklıdır. İhtiyaç sahibi ve muhtaç ailelerin alacağı elektrik yardımı genellikle düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

Çünkü muhtaçlık durumu devamlı olacak engelli ya da yaşlılar bu sebepten dolayı her ay belediye ya da bakanlığın verdiği elektrik desteğinden fayda sağlayabilir. Yardım kapsamında mutlaka başvuruda bulunmalı ve bu başvuruları dilerseniz e-Devlet hesabı üzerinden yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca kesinlikle başvuruların yapılması gerekir ve başvuru yapmayan kişilerin bu desteği talep edebilmesi mümkün olmaz.

Destek hakkındaki ayrıntıları öğrenmek için dilerseniz alo 199 vatandaş temsilcisini arayabilirsiniz. Yardım kapsamındaki tüm detayları sağlayacak vatandaş temsilcisini da merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi sahibi olabileceğiniz detaylı bilgilerle birlikte istediğiniz şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

İster kurumlara bizzat giderek başvuru gerçekleştirebilir isterseniz bu başvurunuzu e-Devlet hesabı üzerinden yapabilirsiniz. 

İhtiyaç sahibi kimselerin yararlanabileceği elektrik desteği ile birlikte kamu çalışanı ya da özel sektör çalışanlarının yararlanabileceği elektrik destek paketleri birbirinden farklıdır. Bu ayrımı yaparak destek başvuru talebinde bulunmak sadece ihtiyaç sahibi kişilerin yapabileceği bir başvurudur.

Çünkü özel sektör çalışanı ya da kamu çalışanı herhangi bir başvuru yapmadan işveren tarafından bu ücreti her ay maaşına ek olarak düzenli bir şekilde alabilir.

Elektrik Desteği Ne Zaman Kesilir?

Elektrik desteği kesintisi 1 Temmuz 2023 tarihinde olacaktır. Özel sektör çalışanı ve kamu çalışanları sadece temmuz ayına kadar olan süre zarfında her ay düzenli bir şekilde 1000 TL elektrik desteğinden fayda sağlayabilir.

Fakat muhtaç ailelere yapılan elektrik desteği için herhangi bir süre bulunmaz. Fakat muhtaçlık durumu ortadan kalktığında elektrik yardım kesintisi gerçekleşir. Bu sebepten dolayı başvuru yaptığınız sırada detaylı bir şekilde incelemelerinizi yapar ve başvuru şartlarını öğrendikten sonra bu şartları bozacak durumlara inceleyebilirsiniz.

Maddi yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/maddi-yardimlar/ linkine tıklayın.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir Yorum

  1. Merhaba evim kira 2 çocugum askerde bir engelli kızım var eşim çalısacak durumda değil evimi geçindiremiyorum bu yardıma ihtiyacım var evi geçinderecek halde değiliz ben tek mücadele veriyorum ama citten artık olacak gibi değil herşey çok pahalı sizden rıcamdır gerçekten bu desteğe ihtiyacım var teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu