Maddi Yardımlar

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi Ne Demek

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi. SED Hizmeti Kapsamı Ne Demek? SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek? SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek? SED Hizmetinden Nasıl Yararlanılır? SED Yardım Başvurusu Formu. SED Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi. SED Hizmeti Kapsamı Ne Demek? SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek? SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek? SED Hizmetinden Nasıl Yararlanılır? SED Yardım Başvurusu Formu. SED Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED hizmeti, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak tanımlanır. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylere, çocukların aile ortamından ayrılmadan normal standartlarda yaşamasını mümkün kılan nakdi ve psikolojik yardım yapılması olarak bilinir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanır. Geçimini sağlamakta zorlanan ailelere sağlanan bu destek, çocukların ekonomik anlamda çok daha iyi bir ortamda yaşamasını hedefler. Devlet tarafından sunulan SED hizmeti için çeşitli kriterler bulunur. Yardım başvurusunda bulunacak bireylerin belirtilen şartları yerine getirmesi gereklidir.

SED başvurusunda bulunan bireylerin başvuru sonuçlarında “SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” gibi bir ibare bulunabilir. Peki ama bu ibare nedir, başvuruda bulunan kişiler neden böyle bir ibare ile karşılaşır?

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi
SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi

SED Hizmeti Kapsamı Ne Demek?

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamı, yardımın sunulacağı kişilerin yerine getirmesi gereken şartları da bünyesinde barındırır. SED hizmeti kapsamında yer alan şartları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Aile içerisinde çalışan ya da çalışabilecek durumda bulunan bireylerin olmaması
 • Ailede çalışacak olan bireylerin yer almasına rağmen ailenin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında çeşitli sorunlarla karşılaşması
 • Ailenin ekonomik anlamda bir kriz içerisinde yer alarak zor anlar yaşaması
 • Ailede minimum 1 çocuğun bulunması
 • Ailede minimum 1 çocuk ve ebeveyni veya çocuğun bakıcı olarak çalışan kişinin yer alması

SED yardımı çocuk temelli bir yardım programıdır. Bu nedenle aile içerisinde en az 1 çocuğun yer alması gereklidir. SED hizmetinden yararlanacak kişilerin belirtilen şartları yerine getirmesi, ardından ilgili kanallardan başvurularını gerçekleştirmesi gerekir. Başvuru sırasında verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Aksi halde kişi, verilen yardımdan faydalanamayacaktır.

SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

SED hizmeti kapsamında başvuranların sıklıkla karşılaştıkları hatalardan biri, SED kayıt bulunamadı ibaresidir. Böyle bir ibarenin ortaya çıkması, yardım başvurusunda bulunan kişinin yardımının onaylanmadığı anlamına gelebilir.

Bunun yanı sıra yardım alan kişi böyle bir hata alıyorsa bu durum, başvurusunun kesildiğini ifade edebilir. Bu tarz durumlarda kişi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını arayarak durum hakkında daha net bilgi sahibi olabilir.

SED yardım başvurusunda bulunan kişiler, SED yardımı sorgulama ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilir. Başvuru sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapacak kişiler e-devlet hesaplarına giriş yaparak sonuç hakkında bilgi sahibi olabilir.

Bunun yanı sıra ALO 144’ü aramak da olanaklıdır. Başvuru sonucu öğrenmede bir diğer yöntem ise ilçe ya da ildeki Sosyal Hizmet Merkezine bizzat gitmek ya da aramada bulunmaktır. Belirtilen yöntemlerin her biri ile SED yardımı başvuru sonuçlarını öğrenmek olanaklıdır.

SED Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

SED hizmeti, çocuklu ailelere sunulan bir yardım programıdır. Bu nedenle programa başvuracak ailelerin en az 1 çocuk sahibi olması çok önemlidir. Daha önce belirtilen şartları yerine getiren kişiler, yardım programına başvuruda bulunabilir.

SED Yardım Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Ailede engelli birey varsa engelli raporu
 • Aile içerisinde bireylerin tamamının kimlik fotokopisi
 • Aile içerisindeki bireylerin sağlık sorunlarına dair sağlık raporu
 • Ebeveyn adına düzenlenmiş bulunan ikametgâh
 • Çocukların güncel öğrenci belgeleri
 • Ailede çalışacak yaşta olan fakat çalışacak iş bulamayan kişilerin İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi
 • Çalışmakta olan kişilerin iş yeri adresi ve telefon numarası
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Ebeveyne ait Ziraat Bankasından açılmış bulunan hesap cüzdanı
 • İş göremezlik raporu

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belgelerin her biri, SED hizmeti yardım başvurusu kapsamında ebeveynlerden talep edilir. Bu nedenle başvuru sırasında istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma sunulması gereklidir.

SED Yardım Başvurusu Formu

SED yardım programına başvuracak kişilerin başvuru formunu doldurması gerekli bir durumdur. Bu sosyal yardımı başvuru sırasında formda yer alan bilgilerin eksiksiz olacak şekilde doldurulması ve bilgilerin herhangi bir hata içermemesi çok önemlidir.

Yardıma başvuruda bulunmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuru gerçekleştirmektir.

Bunun yanı sıra ilgili müdürlüklere dilekçe göndererek başvuruda bulunmak da olanaklıdır. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen anne babalar, e-devlet hesapları üzerinden başvuru gerçekleştirebilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması sonrasında SED hizmeti yardımından yararlanmak olanaklıdır.

SED Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED başvurusu sonrasında bireyler yardım almaya hak kazanmışlarsa eğer başvuru olumlu değerlendirilmiş demektir. Eğer başvuru sonucunda “SED başvurunuz olumlu değerlendirildi” gibi bir ibareyle karşılaşıyorsanız, belirtilen yardımı almaya hak kazanmışsınızdır.

Aylık olarak banka hesabınıza ilgili yardım tutarı yatırılır. Bunun yanı sıra başvuru sırasında hatalı bilgiler verdiği tespit edilen kişilerin yardım ödemeleri kesintiye uğrayabilir. Peki SED yardımı hangi durumlarda kesilir, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımı, çeşitli durumlarda kesintiye uğrayabilir. SED hizmeti talep eden fakat yardım ödemelerinin kesildiğini fark eden kişilerin konu hakkında detaylı bilgi alması çok önemlidir. SED yardımının kesilmesinin nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yardım süresinin dolması
 • Adres değişikliği yapılmakla birlikte değişikliğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirilmemesidir.
 • Ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olmadığının tespit edilmesi

Belirtilen hususların her biri, devlet yardımının kesilmesinde temel nedendir. Yardım ödemelerinin kesintiye uğradığını fark eden kişiler konu ile ilgili bilgi almak adına ilgili kurumlarla iletişim kurabilir. Böylelikle kesintilerin temel nedeni anlaşılmış olacaktır.

Gelir YuvanMaddi ve Sosyal Yardımları İçin Hemen https://maddiyardimbasvurusu.com/gelir-yuvan/ sayfasını ziyaret edin.


4.9/5 - (14 Oy Verildi )

8 Yorum

 1. Benim 2tane çocuklarım var biri okula gidiyor ben nerdiven yıkıyorum küçük bebeğim var çalışamiyom yardım edin

 2. İşsizim.maddi.sıkınti.icindeyiz.gereken.yardım.talebimin.gereken.yardımı.yapılmasını.arz.ederim.

 3. Yardım istiyorum nolur çok zordurumdayim evimkira çalışıyorum ama masim borçlardan dolayı kesiliyorkiraya ogalgaza yetmiyor eşim ceza evinde tek başıma kaldım çok carasizim yardım edenin yok herşey ateş parası birşey alıp yiyemiyorum bir kackez sosyal yardımlaşma basvurdum calisiyorsunuzdediler yardım vermediler elime doru para geçmedini anlatım annamadilar üzerine araç gözüküyor aracımi elimden aldılar ödeyemedim aracım var diye yardım yapmıyorlar açıkçası ben derdimi kimseye anlatamıyorum nolur Allah rızası için yardım edin nolur yalvariyorum

 4. Sayın bakanımız zor durumdayız kirada oturuyorum lütfen maddi destek yardımı bekliyoruz kira 4500 lütfen yardım edin

 5. Benim 3 tane cocuklarim esim calismiyor durum cok kötü bitane okula gidiyor lütfen banada yardim destek ettin para yardim da olur eviminde yasli kaynnam kaypederim var zor durumdayim Bana yardim ettin

 6. Eşimden ayrı üç çocuğumla yolunuz yaşıyorum herhangi bir büyük gelirim yok sosyal ve yazıyorum gel bakayım ben değil desteklerle geçirmeye çalışıyorum yeterli olmuyor iki öğrencim var ve benim küçük hala bez kullanıyor mama içiyor kiramı ödeyemiyorum 1.750 kiramdır veremiyorum eğitim ödeyemiyorum çocuklarım yeterince beslenemiyor Havalar soğudu dış geldi odun alamıyorum Çok perişanım Allah rızası için bir yardım ediyoruz zaten En azından çocuğun Garip taşın soğukta kalmasın başka bir şey istemiyorum Ne olsun çocuklarım için gözlerimi bozuyorsun gerçekten çok kötüyüm artık

 7. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum var şu dört buçuk milyar iki çocuğum okuyo çok zor durumdayim yardımcı olursanız 5çocuğum var calisanim yok yardımlarınızı bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu