Güncel

Oy Vermek Günah mı! Oy Vermek Günah mı Diyanet

Oy Vermek Günah mı Ayet Var mı?

Oy Vermek Günah mı
Oy Vermek Günah mı

Oy Vermek Günah mı! Oy Vermek Günah mı Diyanet! Oy Vermek Günah mı Ayet Var mı?

İslam dinine inanan bazı insanların oy vermek günah mı diye merak ederler. Bu merakın kaynağı ise İslam dinindeki devlet yönetim şeklinin nasıl olması ile ilgilidir. İslam dininde devletin bekası, yönetilen kişilerin hak ve hukukunun gözetilmesi ve sosyal adalet politikasının var olması son derece önem taşımaktır.

Bu yüzden İslam dininde de diğer semavi dinlerde olduğu gibi oy vermek günah değildir. Çünkü Müslüman olan bir birey,  kendisini yönetecek insanlardan vatanına ve milletine hizmette bulunmasını bekler. Bu hizmetlerin temeli ise sosyal adalet ilkesine dayanmak zorundadır. 

İslam dininde bulunan hilafet terimi, bir kimsenin diğer kimselerin yerinde bulunması demektir. Belirlenen kişileri tayin etme işlemine de istihlaf ya da tahlif denmektedir. Bu yüzden İslam dininde kendisini yönetecek ve milletine hayırlı işler yapacak kişileri oy ile belirlemek günah değildir.

Oy Vermek Günah mı Diyanet Açıklaması

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Oy vermek günah mı diyanet açıklaması bekleyen insanlar için belirlenen kurum, konuya açıklık getirdi. Diyanet İşleri Başkanlığına göre Allah’ın rızası gözetilerek oy vermek hem caiz hem de gereklidir. Çünkü oy kullanarak kendisini yönetecek insanları seçmek, bireye verilen görevlerden birisidir.

Oy kullanmak, doğrudan doğruya bir vatandaşlık görevidir ve aynı coğrafyada yaşayan insanların gelecekteki hayatlarını manen şekillendirmek için oldukça gereklidir.

Ama bu vatandaşlık görevini yerine getirirken bazı hususlara da dikkat etmek önem arz eder. Bu hususlardan bazıları ise şu şekilde belirtilmiştir;

  • Harama girmemek ya da harama bulaşmamak şartıyla özgürlük, adalet ve hukuk konularını gözetmek,
  • Oy verilecek partinin dine ve millete hizmet gayesinin bulunması,
  • Yalana ve harama bulaşmayan insanların tarafında bulunmak,
  • Oy verilecek partinin önceliğinin her zaman devletinin olması,
  • Kişinin hak ve hukukunu gözeten bir siyasi politika benimsemesi,
  • Sosyal devlet anlayışına sahip olması,
  • Kişisel çıkarlarını, devlet çıkarları ile değişmeyecek insanları desteklemek,
  • Başka bir siyasi görüşe sahip olan insanlara yalan beyanda bulunmamak, iftira etmemek.

Bu konu hakkındaki tüm bilgilere https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Search/Index?q=oy+vermek linkine tıklayarak hızlı ve güvenilir bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Oy Vermek Günah mı Ayet Var mı?

Ülke genelinde yapılacak olan genel seçimler öncesi insanların aklında oy vermek günah mı ayet var mı sorusu geliyor. Bu konuyla alakalı yüce kitap Kuran – ı Kerim’de bulunan Maide Suresinin 50. Ayetine bakmak dinen oy vermekten çekinen insanları rahatlatmaktır.

  Maide suresi 50. Ayetinin tefsirinde Allah’ın rızasının bulunmadığı yönetim biçimlerini terk etmemizi ve ahlaksız, zulüm eden ya da Allah’ın adaletini yok sayan kişilerden olmamamız gerektiği bildirilir.

Yani Müslüman bir insanın oy kullanması asla günah değildir aksine caizdir ve vatandaşlık görevidir. Ama bu görevi yerine getirirken önemli olan bir kul olarak Allah’ın yasak ve emirlerine riayet etmektir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu