Sosyal Yardımlar

Kreş Desteği 2023 Başvuru

Kreş Desteği Başvuru! Devlet Kreş Yardımı Başvuru Formu! Kreş Desteği Başvurusu E-Devlet!

Kreş Desteği Başvuru

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Kreş Desteği Başvuru! Devlet Kreş Yardımı Başvuru Formu! Kreş Desteği Başvurusu E-Devlet!

Kreş desteği çalışan annelere devlet tarafından ödenmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişiler ön kayıt olarak 0-60 ay aralığındaki çocuklar için başvuru talebinde bulunabilir. Sosyal güvenlik kurumu tarafından müracaatlar alınır. Kazancın aylık ortalaması brüt asgari ücretin iki katına aşmıyorsa başvuru yapabilmek mümkündür. Bu sebepten dolayı asgari ücretin üzerinden belirlenecek olan rakam açılmadığı sürece destek başvuru talebinde bulunmak mümkündür. 

Kreş Desteği Başvuru 2023
Kreş Desteği Başvuru 2023

Çalışan anneler kreş desteği başvurusunu uygun koşulları taşıdığı zaman yapabilir. Kreş desteği ile birlikte zorluk çeken aileler çocuklarını kreşe gönderebilir. Verilecek olan destek kapsamında aktif çalışan anneler bu destekten yararlanabilecektir. Bir annenin çalışması durumunda maaşı göz önünde bulundurularak maaş durumuna göre değerlendirmeler yapılmaktadır. 

Asgari ücret brüt oranına göre hesaplamalar yapılır ve kreş yardımını alıp alamayacağınız ortaya çıkar. Kreş yardımı başvurusu için öncelikli olarak şartları öğrenmeli ve mutlaka çocuğunuzu Milli Eğitime bağlı bir kuruma kreşe göndermeniz gerekir. 

Kreş yardımı başvurusunda kabul görülen yerlere çocuğunuzu göndermeniz gerekir. Devletin kabul ettiği kurumlara çocuklarını gönderen aileler 24 ay boyunca kreş desteğinden yararlanabilir. Kreş desteğinden faydalanmak için çocukların gidebileceği yerler şu şekildedir;

  • Gündüz bakım evleri
  • Kreş
  • Anaokulu

Devlet Kreş Yardımı Başvuru Formu

Kreş desteği başvuru formu için SGK birimine gitmeniz gerekir. İlgili birimden formu talep edebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıntılar hakkındaki detaylar için isterseniz kurumu arayabilirsiniz. Dilerseniz alo 199 hattı üzerinden vatandaş temsilcisi ile görüşebilirsiniz. Merak ettiklerinizi sorabilir ve bu sayede nasıl başvuru yapacağınızı ve başvuru şartlarının neler olacağını ön bilgi anlamında öğrenirsiniz. 

Kreş yardımı başvurularında devletin vereceği yardım yaklaşık 24 ay boyunca düzenli bir şekilde verilir. Ayrıca çocuğun annesinin vefat etmesi durumunda bu yardımı babası ya da çocuğa bakan kişi de alabilir. Çalışan kişiler çocuğa bakmakla yükümlüyse eğer bu yardımı talep edebilir. Çocuğun annesinin başvuru yapması beklenir ve eğer annesi hayatta değilse ya da sorumluluğu bir başkasındaysa o kişi başvuruları yapabilir. 

Devletin sunduğu bu yardım kapsamında formu eksiksiz dolduran kişiler kısa süre içerisinde kurumdan olumlu ya da olumsuz yanıt alır. Ayrıca e-Devlet üzerinden kurumlara yaptığınız başvuruları görüntüleyebilirsiniz. Kurumun sunduğu olanaklar kapsamında eğer başvurunuzu görüntüleyebiliyorsanız sonucu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devletin sunduğu kreş desteği ile birlikte çalışan annelerin rahatlıkla işe gidebilmesine olanak tanınır. Devlet hem istihdamı arttırmak hem de iş gücünü azaltmamak adına bu yöntemi bulmuştur. Anneler doğum yaptıktan sonra izne ayrıldığı süre boyunca çocuklarına bakabilir ve sonrasında çocuklarını kreşe göndermek isterse devletin sunduğu olanaklardan yararlanabilir. Rahatça işine gidebilir ve ekonomik olarak kreş yardımı alacağı için eğitim hakkındaki ödemelerini yapabilir.

Kreş Desteği Başvurusu E-Devlet

Kreş desteği başvurularını takip etmek isteyenler ya da başvuru yapmak isteyenler e-Devlet hesabını tercih edebilir. E-Devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumuna gidebilir ve sunulan destekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelikli olarak başvuru yapacak kişi kendi e-Devlet hesabına girmelidir. Bir başkasının adına bu başvuru yapmak mümkün değildir. 

Bu sebepten dolayı kendi adınıza giriş yapmalı ve 0 ile 60 ay aralığında ki çocuğunuz için kreş yardımı desteğinden faydalanabilirsiniz. Kreş ödemelerini yaptıktan sonra dekontu birim ile paylaşarak ödemelerin ücretini talep edebilirsiniz. SGK birimine ödeme yaptığınız dekontları verir ve bu destekten yararlanabilirsiniz. Eğer kreşe gitmeden önce başvuru yaptıysanız o zaman düzenli bir şekilde nakit ücreti alabilmeniz mümkündür.

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak ya da başvuru takibine gerçekleştirmek isteyenler kendi hesabına giriş yapmalıdır. Her kuruma yaptığınız başvuru e-Devlet hesabınız üzerinden görüntülenebilir. Bu sayede hızlı ve kolay bir şekilde hem başvuru şartlarını okur hem de nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmiş olursunuz.

E-Devlet üzerinden SGK hizmetine erişebilirsiniz. Kolay ve pratik bir şekilde başvurular yapabilirsiniz. Buna ek olarak başvuru hakkındaki bilgilere sahip olabilirsiniz. Başvuru çeşitleri ve yapacağınız sosyal yardım seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Verilen kreş yardımından annenin mutlaka çalışması gereklidir. Anne çalışıyorsa ayrıca belirli hesaplamalar yapılarak kreş yardımını alıp alamayacağı ortaya çıkarılır. Asgari ücret brüt tutarında hesaplamalar yapılır ve buna göre annenin kreş yardımı alıp alamayacağı belirlenir. Kuruma gittiğinizde kolayca bu detayları öğrenebilirsiniz.

Sosyal yardımlar ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/sosyal-yardimlar/ linkine tıklayın.


Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu