Belediye Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu 2023

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım! İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama! İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama! İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama; Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da İBB tarafından engelli, muhtaç, dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerine sosyal yardımlar yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımları ile ihtiyaç sahiplerine gıda ve erzak, kırtasiye, yakacak, giysi, eşya ve para yardımlarının yanı sıra sosyal yardım kartı ile de destek olmaya devam etmektedir.

Nüfusun kalabalık olmasından dolayı belediyelere oldukça fazla sosyal yardım başvurusu yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) üzerinden online olarak yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru yapamayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı ALO 153 nolu telefon hattından yetkililer ile iletişime geçerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi online yardım başvurusu için https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linke tıklamanız yeterlidir.

Vermiş olduğumuz link üzerinden yardım başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru formunu dolduran kişilerin formları yetkili birimler tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Yapılan yardım başvuruları hane bazlı olarak değerlendirilmeye alınacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvuruları reddedilen vatandaşlarımız 6 ay sonra tekrar yardım başvurusu yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu sorgulama; başvurularını gerçekleştiren vatandaşlarımız başvuru sonuçlarını kontrol etmek için  https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Vermiş olduğumuz link üzerinden kimlik bilgilerinizi doğrulayarak başvuru sonuçlarınızı inceleyebilirsiniz.

ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak da başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formu; ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız yardım başvuru formu doldurarak yardım başvurusu yapabilirler. Yardım başvurusu formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, ikametgah bilgileriniz, mesleğiniz, aylık gelir ve giderlerinize dair sorular bulunmaktadır.

Başvuru formunu dolduran vatandaşlarımızın yardım başvuruları yetkili kişiler tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonrası ikametgah adresinize inceleme komisyonu gönderilecektir. Bu komisyonun hazırlayacağı rapor ile yardım alıp almayacağınız ve yapılacak olan yardım miktarı belirlenmiş olacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu formuna https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sonucu ve Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; sosyal yardımlar ile ilgili bilgi almak, başvuru yapmak, başvuru sonuçlarınızı öğrenmek ve sosyal yardımlar ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara cevap alabilmek için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Nakdi Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Sandığı Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım sandığı telefon numarası; 0212 453 73 99

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım sandığı adresi; Topçular Mah. Bostan Aralığı Sok. 2 Edirnekapı-Eyüp-İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları Nelerdir ?

İBB tarafından yapılan yardımların en başında sosyal yardım kartı yardımı gelmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları;

 • İBB sosyal yardım kartı
 • İBB maddi yardım
 • İBB yardım kolisi
 • İBB kırtasiye yardımı
 • İBB süt yardımı
 • İBB gıda yardımı
 • İBB yakacak yardımı
 • İBB eğitim yardımı
 • İBB ekmek yardımı
 • İBB ramazan kolisi yardımı
 • Askıda fatura yardımı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Kira desteği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Online Yardım Başvurusu

Online yardım başvuru yapmak isteyen vatandaşlarımız https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/ linke tıklayabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu; vatandaşlarımız online olarak yada ALO 153 Beyaz Masa Hattı üzerinden başvuru yapabilirler.

Başvurular sonrasında değerlendirmeye alınacaktır. Evinize inceleme komisyonu gönderilerek gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınıza dair rapor hazırlanacaktır. Başvurusu onaylanan kişiler yardım kolisi almaya hak kazanacaktır.

Başvurularınızın sonuçlarını öğrenmek için başvuru sorgulama seçeneklerinden birini kullanarak yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kolisinde, 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak hazırlanmaktadır. Yardım kolileri başvuru formundaki ikametgah adresinize teslim edilecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu; öğrencilere 3 taksit halinde toplamda 3200 TL burs yardımı verilmektedir. Yardımlar 1200-1000-1000 TL olarak yatırılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linke tıklayabilirler.

Burs başvurusu formunu link üzerinden doldurabilir, evrak yüklemelerini yine bu adresten yapabilirsiniz.

https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/BasvuruKosullari.aspx  Adrese giriş yaptıktan sonra burs başvurusu ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi gıda yardımı tek seferlik yada düzenli olarak yapılmaktadır. Tek seferlik olarak verilen gıda yarımları dini bayramlarımızda dağıtılmaktadır.

İBB sosyal yardım kartı olan kişilerin ise gıda yardımları sosyal yardım kartlarına düzenli olarak yatırılmaktadır.

Sosyal yardım kartına yatırılan bakiyeler ile ihtiyaç sahipleri alışveriş noktalarından ihtiyaçlarını karşılarlar.

İBB online yardım başvurusu linkinden veya ALO 153 Beyaz Masa Hattı üzerinden gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu için birçok başvuru seçeneğiniz bulunmaktadır.

0212 444 00 93 Çağrı Merkezini arayarak sosyal yardım kartı ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

İBB sosyal yardım kartları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız anlaşmalı marketlerden kimseye mahcup olmadan eksiklerini alabiliyorlar.

Sosyal yardım kartlarına ailenin muhtaçlık durumuna ve ailedeki kişi sayısına göre 100 TL ile 300 TL arasında yüklemeler yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kira yardımı başvurusu yapsanız da normal olarak belediye tarafından sürekli olarak kira yardımı yapılmamaktadır. Ancak doğal afet, sel, yangın gibi olağan üstü durumlarda afetzedelere ev kiralama ve kira yardımı yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Öğrenci Bursu Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi öğrenci bursu başvurusu; genç üniversiteli resmi internet sitesinden öğrenci bursu başvurusu yapabilirsiniz.

Ayrıca öğrenci bursu için e-devlet üzerinden burs başvurusu da yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi

E-devlet üzerinden başvurusu kabul edilen öğrencilere 1259 TL verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi nakdi yardım başvurusu; İBB’den maddi yardım almak isteyen vatandaşların öncelikle sosyal yardım kartı almaları gerekmektedir. Sosyal yardım kartı olan vatandaşların maddi yardımları kartlarına düzenli olarak yüklenmektedir.

İBB maddi yardım limiti ailenin muhtaçlık durumuna ve hanedeki kişi sayısına bağlı olarak 100 TL ile450 TL arasında değişmektedir.

İBB yardım kartı başvurusu detaylarını yazımızın içeriğinde sizlerle paylaştık. Konuya dair detaylı bilgi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı başvurusu için online başvuru linkinden sosyal yardım başvuru formu doldurabilir veya ALO 153 Beyaz Masa Hattından başvuru yapabilirsiniz.

İBB erzak yardımı başvurusu yaparken formu doldurduktan sonra sosyal yardım türlerinden gıda ve erzak yardımı seçeneğinin işaretlemeniz gerekir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Para Yardımı Başvurusu

İBB’den  para yardımı almak isteyen vatandaşların sosyal yardım kartları olması halinde yardımları kartlarına yatırılır.

Ayrıca Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne de para yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Para Yardımı Başvurusu için ihtiyaç sahiplerinin Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bizzat gidip başvuru yapması gerekir.

Edirnekapı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Eyüpsultan’dadır. İstanbul Beylerbeyi Caddesi’nde olan binadan para yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

0212 449 74 00 nolu telefon numarasından yetkili kişiler ile iletişime geçerek konuya dair detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-devlet para yardımı başvurusu; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

Sisteme giriş yaptıktan sonra formu doldurmalısınız, bilgilerinizin doğru ve güncel olması başvurularınızın onaylanması için önemlidir.

Başvuru formunda bağlı olduğunuz ilçe belediyesini ve nakdi yardım (para yardımı) seçeneğini işaretlemelisiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden  engellilere yönelik birçok yardım programı bulunmaktadır. Engelli yardımları; tek seferde verilen nakit yardımının yanı sıra erzak, öğrenci bursu ve eğitim yardımı, kırtasiye yardımı, ulaşım, sağlık ve sosyal destek yardımlarıdır.

Engelli ücretsiz ulaşım için; https://isemportal.ibb.gov.tr/isem-merkezleri linke tıklayabilirsiniz.

Engelli yardımları için 0212 449 74 00 nolu telefonu arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri

İBB Evde Sağlık Hizmetleri ev ortamında sağlık hizmeti vererek hastane enfeksiyon riskini azaltmayı, sağlık maliyetlerini azaltmayı, iyileşme sürecinin hızlandırmayı, hastanın bulunduğu ortamın sağlık koşullarına uygun halde getirilmesini amaçlamaktadır.

Evde Sağlık Hizmetleri için online başvuru yapabilirsiniz. Link üzerinden form doldurarak evde sağlık hizmeti başvurusu yapmak için https://saglik.ibb.istanbul/evde-saglik-basvuru-formu/ tıklayınız.

ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak evde sağlık hizmetleri başvuru yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evde Sağlık Hizmetleri Başvuru için aşağıdaki adreslerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

İlçe Merkez Adı Adres
Eyüpsultan Edirnekapı Evde Sağlık Birimi Topçular M.Bostan Aralığı S. İETT Garajı Üstü Evde Sağlık Hizmetleri   Eyüpsultan
Üsküdar Üsküdar Evde Sağlık Birimi Nuh Kuyusu Cad. Burhanettin Üstünel Sok No:2/4 Zeynep Kamil /Üsküdar
Küçükçekmece Küçükçekmece Evde Sağlık Birimi Halkalı Merkez mah.Fatih cad.No:20 Sima Plaza Küçükçekmece
Kartal Kartal Evde Sağlık Birimi Yeni Soğanlık Mah. D100 Yanyol Baltacı Mehmet Paşa sok. İ.B.B Lojmanları Kartal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Nasıl Yardım Alabilirim?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayarak yada İBB resmi internet sitesinden yardım başvurusu yaparak yardım alabilirsiniz. Başvuru formunda almak istediğiniz yardım türünü işaretlemeyi unutmayınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Alma Şartları

İBB sosyal yardım alma şartları;

 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmek,
 • Gerçekten ihtiyaç sahibi olmanız ve bunu fakirlik belgesi ile ispatlamanız gerekmektedir.
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmak,
 • Sosyal güvencenizin olmaması,
 • Üzerinize kayıtlı ev, arsa, araba olmaması,
 • Düzenli bir gelirinizin olmaması şartları aranmaktadır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağlayan kişiler sosyal yardım başvurusu yapabilirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

Hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri, asgari ücretin 1/3’ü ve altında olanlar, işsiz kişiler ve muhtaçlar yani kısacası ihtiyaç sahipleri İBB yardımlarından öncelikli olarak faydalanabilirler.

İBB Yardımları Kimlere Verilir;

 • Yoksullar, dar gelirliler, muhtaçlar
 • Engelli vatandaşlar,
 • Geliri ve kimsesi olmayan yaşlılar,
 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışamayacak durumda olan kişiler,
 • Afetzedeler,
 • Muhtaç asker, gazi ve şehit yakınları

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kişiler yeterli şartları sağlamaları halinde gerekli evraklar ile birlikte İBB’nden yardım alabilirler.

İBB Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB yardım başvurusu için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

 • T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi,
 • Gelir belgesi,
 • İşsiz vatandaşların işsiz olduklarına dair SGK’dan alınan belge,
 • Başvuru sahibinin üzerine kayıtlı mal olmadığını gösteren mülkiyet belgesi,
 • Kira sözleşmesi istenmektedir.

Bazı durumlarda yukarıdaki belgelerin haricinde belgeler talep edilmektedir;

 • Kronik hastalığı nedeni ile çalışmayanlardan sağlık kurulu raporu,
 • Engelli vatandaşlardan engelli raporu,
 • Dul kadınlardan vefat eden eşlerine dair ölüm raporu,
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu istenmektedir.

İBB yardımları ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular ve detaylı bilgi için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Yazımızın içeriğinde İBB yardım başvurusu ile ilgili detayları sizler ile paylaştık. Verdiğimiz bilgiler ile sizleri aydınlatmaya çalıştık.

5/5 - (6 Oy Verildi )

Bir Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü gücüm kalmadı gidicek yerim yok lutfen yarim edin çocuklarım okula gidiyorlar onlara hicbirsey alamıyorum beslenmeye birsey koyucak bulamiyorum eşim sorumlu biri eşimle maddi manevi gecinemiyorum geçimsizlik var yapamıyorum çaresizim bakkala borcum birikti kiram birikti evime hic birsey alamıyorum lütfen Allah rızası için yardım edin ekmek yardımım kabul olsun her seferinden birdaha ki yardıma diyorsunuz ama yapmiyorsunuz cocuklarim ekmek cok tuketiyorkar alamiyorum onlarlar icin lutfen evime hicbirsey alamiyorum daha nasil size artik anlatim gerekiyorsa bebegime çocuklarıma hicbirsey alamiyorum tukendim çaresizim sizden yardımınızı
  esirgemeyin bana yardim edin lutfen ama lutfen evime gelip bakilsin tekrardan duyun artik sesimi gücüm kalmadı artık sağlığım da kalmadı hiç iyi değilim gidecek kimsem yok lutfen ne olur bana yardım edin lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu