Güncel

Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir, Kimler Başvurabilir?

Green Kart Başvuru Şartları! Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir? Green Kart Başvuru Şartları Kimleri Kapsıyor? Green Kart Başvuru Nasıl Yapılır? Green Kart Başvuru Formu!

Green Kart Başvuru Şartları 

Green Kart Başvuru Şartları! Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir? Green Kart Başvuru Şartları Kimleri Kapsıyor? Green Kart Başvuru Nasıl Yapılır? Green Kart Başvuru Formu!

Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir, Kimler Başvurabilir?
Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir, Kimler Başvurabilir?

Bir göçmen vizesi olan Green Kart, ABD hükümeti tarafından belirlenmiş olan şartları yerine getiren kişilere verilmektedir. Sahibi olan kişiye Amerikan Vatandaşı şartlarında yaşama imkânı sunan bu kart Amerika’da yaşamak, eğitim almak ve çalışmak isteyenler için büyük önem taşımaktadır. 

Genel olarak üç ayrı yol ile başvurunun mümkün olduğu Green kart başvuru şartları ise;

 • Ebeveynler için; çocukları veya kardeşi ABD vatandaşı olan kişiler bu karta başvuru yapabilirler. 
 • Kardeşler için; kardeşi ABD vatandaşı olan kişiler bu karta başvuru yapabilirler. 
 • Eşler için; eşlerden birinin ABD vatandaşı olması durumunda veya eşlerden birinin Green Kart sahibi olması durumunda diğer eş bu karta başvurabilir. 
 • Nişanlılık durumunda; aralarında evlilik gerçekleşecek kişiler 90 gün sonra evlenecek olmaları durumunda bu karta başvurulabilirler.
 • Evlilik durumunda ise; kişinin ABD vatandaşı olan bir kişi ile evlilik gerçekleştirmesi durumunda veya bu kişini Green Kart sahibi olması durumunda evlilik gerçekleştiren diğer kişiler bu karta başvuruda bulunabilirler. 

Green Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Bu karta sahip olmak için başvuru sırasında ABD’de bulunup bulunmamaya göre ve akrabalık derecesine göre bazı değişik başvuru aşamaları ve süreçleri bulunmaktadır. Genel olarak;

 • Green kart sahibi olmak isteyen kişiye sponsor olan kişinin, USCIS’e yapacağı başvuru, değerlendirmeye alınan başvurunun akabinde kart sahibi olmak isteyen kişiye yapılacak olan mülakatın gerçekleştirilmesi ile devam eder. 
 • ABD’de bulunmayan kişiler için devreye konsolosluk girmektedir. 
 • Green kart başvurusunda bulunan kişinin ülkeye gidebilmesi için göçmen vizesi verilir. 
 • Şartların sağlanması durumunda ise kişinin ABD’ye gitmesinin üzerinden 45 gün geçmeden Green kart sahibi olması sağlanır. 

Green Kart Başvuru Şartları Kimleri Kapsıyor?

ABD devletinde eğitim almak, çalışmak ve burada ikamet etmek için gerekli olan kartlar arasında yer alan Green kart çeşitli özellikleri taşıyan kişilere verilmektedir. Green kart başvuru şartları kimleri kapsıyor? Sorusunun cevabı olarak ise;

 • Amerikan bir işverenin sponsorluğuna sahip olan kişiler bu işverenin tanımış olduğu ayrıcalıklar ile Green kart sahibi olabilmektedirler. 
 • Kişinin istisnai olarak adlandırılan bir yeteneğinin olması durumunda ve üst düzey akademik diploma sahibi olması durumunda bu karta başvuru yapması mümkündür. 
 • Kişinin Amerikan vatandaşı olan bir kişi ile geçerli bir evlilik yapması bu kartı alabilmesini sağlar. 
 • Çocukları Amerikan vatandaşı olan veya Green Kart sahibi olan anne ve babalar bu karta başvuru yapabilirler. 
 • Anne veya babası Amerikan vatandaşı olan veya Green Kart sahibi olan çocuklar da yine karta sahip olmak için başvuru yapabilirler. 

Green Kart Başvuru Nasıl Yapılır?

İş yoluyla başvuru yapacak kişiler için iki ayrı yol bulunmaktadır. Bu yollar an itibariyle Amerika’da bulunup bulunmadığınıza göre değişkenlik göstermektedir. Başvuru zamanında Amerika’da bulunan kişiler Statü Değişikliği yapmak için başvuruda bulunarak bu karta sahip olabilirler.

Başvuru zamanında Amerika’da bulunmayan kişiler ise; sponsorları tarafından yapılacak olan başvuruları bulundukları ülkeden takip ederler. 

Yatırım yoluyla, evlilik yoluyla, ilk derece akrabalık yoluyla ve iş yeri sponsorluğu ile bu karta sahip olmak mümkündür. Yasal olarak istenilen belgelerin hazırlanması ile karta başvuru gerçekleştirilir. 

Green Kart Başvuru Formu

Green kart başvuru formu için bulunduğunuz ilin Amerikan Konsolosluğu’na başvurabilir veya Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun güncel web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Formu eksiksiz bir biçimde doldurarak kısa sürede işleme alınmasını sağlayabilirsiniz.

Gerekli şartları taşıyan kişilerin detaylı incelemeleri yapıldıktan sonra kart sahibi olup olmayacakları belirlenecek ve kart sahibi olmaya hak kazanan kişilerin kartları ve karta dayalı hakları bir an önce verilecektir. 

Green Kart Başvuru Sorgulama 

Green kart başvurusunda bulunan kişilerin bu başvuru ile ilgili sonuç almak için sorgulama yöntemlerini kullanması işlemlerin detayları hakkında bilgi sahibi olmalarına olanak sağlayacaktır.

Yapılan başvurular online olarak sorgulanabileceği gibi bizzat Amerikan Konsolosluğu’na gidilerek de işlemler sorgulanabilir.Green kart başvuru sorgulama işlemleri sonucunda kişinin kart sahibi olup olmayacağı kesinleşmektedir. 

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu