Güncel

Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?

Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Alınır E-Devlet? Az Hasarlı Bina Yardımı Nereden Alınır? Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Başvurulur? Az Hasarlı Bina Yardımı Ne Kadar? Az Hasarlı Bina Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Az Hasarlı Bina Yardımı Başvurusu

Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Alınır E-Devlet? Az Hasarlı Bina Yardımı Nereden Alınır? Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Başvurulur? Az Hasarlı Bina Yardımı Ne Kadar? Az Hasarlı Bina Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?
Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Alınır, Nereye Başvurulur?

Az hasarlı bina yardımı kapsamında deprem yüzünden maddi manevi zarar görenler devletin sağladığı olanaklardan yararlanabilir. Az hasarlı binalara hasar tespiti sonucunda verilecek destekler tespit geliştikten sonra hemen akabinde ödenir.

Bunun için Afad birimi para yardımı yapar. Taşınma yardımı ve kira yardımı da yine az hasarlı bina sahipleri tarafından talep edilebilir. Başvuru yapan kişiler az hasarlı bina yardımlarında karşılıksız şekilde devletin olanaklarından yararlanır.

E-Devlet üzerinden hasarlı bina tespiti sorgulama sonucunda ortaya çıkan netice ile yardımdan yararlanmak mümkündür.

Az Hasarlı Bina Yardımları Nasıl Alınır E-Devlet?

Az hasarlı bina yardımı e-Devlet üzerinden giriş yapılarak talep edilmelidir. Talep işlemleri sırasında hasar tespiti sorgulama veya itirazda bulunabilmeniz mümkündür. Hasar tespiti işlemleri sırasında az hasarlı bina sahiplerine verilecek olan yardımlar hak sahipliği başvurusunda incelenebilir.

Ayrıca Afad web sitesi üzerinden az hasarlı bina sahiplerine verilecek olan yardımları görüntülemeniz mümkündür. Yardımlar kapsamında hangi çeşit yardımlardan yararlanabileceğinizi öğrenirsiniz. Yardımları almak isteyenler sadece kendi e-Devlet hesabı üzerinden gerekli başvuruları mutlaka talep etmelidir.

Az Hasarlı Bina Yardımları Nereden Alınır?

Az hasarlı bina yardımı alacak kişiler devletin sağladığı olanaklardan karşılıksız şekilde yararlanabilir. Yardımlar Afad tarafından yapılır. Buna ek olarak az hasarla bina sahipleri eğer binasına giriş yapamıyorsa çadır desteği veya barınma desteği hakkında çeşitli yardımlardan yarar sağlayabilir.

Bunun için mutlaka gerekli başvuruları yapıp birimlere bildirmeniz gerekir. Ancak bu şekilde barınma ya da gıda yardımından yararlanabilmeniz mümkün olur.

Az Hasarlı Bina Yardımı Nasıl Başvurulur?

Az hasarlı bina yardımı başvurusu yapacak kişiler ilgili adımları e-Devlet üzerinden izlemelidir. Başvuru yapacak kişiler şu şekilde gerekli başvurusunu tamamlayabilir;

  • Her hane bir kez başvuru yapabilir
  • Başvurular kişilerin e-Devlet hesabı üzerinden gerçekleşmektedir
  • E-Devlet hesabı üzerinden hasarlı bina tespiti başvurusu yapılmalıdır
  • Sonuca göre hasar durumuna bağlı olarak yardımlardan yararlanılır

Az Hasarlı Bina Yardımı Ne Kadar?

Az hasarlı bina yardımı kapsamında her haneye 15.000 TL destek ile kira ödemesi yardımı yapılmaktadır. Yardımlar kapsamında az hasarı bulunan kimseler taşınma desteğinden de yararlanabilir. Destek kapsamında her haneye verilecek olan rakam hane başı olacak şekilde yapılır.

Bu sebepten dolayı haneden bir kişinin başvuru yapması yeterlidir. Hane halkından bir kişi e-Devlet üzerinden gerekli başvurusunu tamamlar hasar tespit sonucunda ödemelerini e-Devlet üzerinden inceleyerek banka hesabından çekebilir.

Az Hasarlı Bina Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Az hasarlı bina yardımı başvurusu yapmak için e-Devlet üzerinden ilgili adımları izleyebilirsiniz. Bu sayede başvuru hakkındaki bütün ayrıntıları detaylı şekilde aktaran e-Devlet hesabınız üzerinden açıklamaları öğrenirsiniz.

Buna ek olarak ayrıca az hasarlı binalarda mutlaka bina hasar tespiti sorgulaması sonucunda hak kazanacağınız yardımları öğrenmenizde fayda vardır. Ancak bu sayede gerekli yardım olanaklarından fayda sağlarsınız.

1/5 - (2 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu