Güncel

Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır?

Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalı? Eyt Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanacak? Eyt e- Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Kadar Beklenir? Eyt e-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Zaman Cevap Gelir?

Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılmalı? Eyt Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanacak? Eyt e- Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Kadar Beklenir? Eyt e-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Zaman Cevap Gelir?

Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır?
Eyt E-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır?

Çok sayıda vatandaşın emeklilik umuduyla beklediği eyt yasasının kabul edilmesi ile bu konu ile ilgili pek çok soruda gündeme gelmeye başladı. Yaş itibariyle emekliliği hak eden vatandaşların emekliliğe ayrılarak emekli maaşı almaya başlaması için bir takım prosedürleri yerine getirmesi gerekmekte. Eyt E- Devletten başvuru yaptıktan sonra ne yapılır? Sorusu ve işlemleri için;

  • Kişinin herhangi bir yerde aktif olarak çalışmıyor olması ve eyt şartlarını taşıyor olması durumunda direkt olarak e- devlet üzerinden başvuru yapmaları mümkün. 
  • Kişinin eyt kapsamında emekli olabilmesi için yeterli şartları taşıması ve çalışıyor olması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak emekli olabilir yazısını alması germektedir. 
  • Emekli olabilir yazısını işverenine teslim eden kişi emeklilik dilekçesini de işverene vermek ile yükümlüdür. 
  • Emeklilik işlemlerini tamamlayan kişilerin mart ayı sonuna kadar bu işlemleri bitirmiş olması gerekmektedir. 
  • Belirlene takvime göre nisan ayından itibaren emekli maaşlarının yatırılması bekleniyor. 

Eyt Başvurusu Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

Eyt kapsamına giren çok sayıda kişi yapmış oldukları başvuruların sonuçları hakkında araştırma yapmaktadır. Eyt başvurusu sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusuna; emeklilik işlemlerinin bitirilmesi ile Emekli Sandığı tarafından yapılacak sorgulama sonucu bir ay içerisinde emeklilik başvurusunun neticesi öğrenilebilecektir. 

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ve çok sayıda vatandaşın emekli olmasına olanak sağlayan bu yasa ile emeklilerin en az 5 bin 500 TL maaş alması öngörülüyor. Başvurular e-Devlet üzerinden veya SGK’ye direkt başvurarak gerçekleştirilebilecek. 

Toplam olarak 5 milyon kişinin çalışma hayatını düzenleyen bu yasa ile istihdamda yeni bir düzenin yapılanması da öngörülenler arasında yer almakta. Çok sayıda çalışanın emekli olması ile oluşacak olan işçi açığının kapatılması iş gücünün artmasına da neden olacak.

İşsizlik oranlarının azalmasında büyük etki sağlayacak olan bu yasa uzun süredir yaş nedeniyle emeklilik işlemlerini gerçekleştiremeyenler için büyük bir avantaj olmaktadır. 

Eyt e- Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Kadar Beklenir?

Oldukça geniş kapsamlı bir emeklilik yasası olan eyt yasasının Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından çok sayıda hak sahibi bu konuya yoğun ilgi göstermekte. Kriterleri tutan emekli adaylarının emeklilikten yararlanabilmesi için yapmaları gerekenleri eksiksiz yerine getirmesi gerekmekte. 

Bu kapsamda e-Devlet üzerinden emeklilik başvurularını tamamlayanların veya emeklilik dilekçesini işverenine teslim eden kişilerin başka bir işlem yapmasına gerek kalmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kuruma tarafından yürütülen işlemler sonucunda Emekli Sandığı tarafından açıklanacak olan sonuçlar neticesinde kişiler emekli olarak nitelendirilecek ve maaşlarını almaya hak kazanacaklar. 

Eyt e-Devletten başvuru yaptıktan sonra ne yapılır ne kadar beklenir? Sorusu yoğun günden oluşturan ve emekliliğe hak kazanan kişiler tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almakta.

Çok sayıda hak sahibinin emeklilik işlemlerini bir an önce yapmak ve emekli maaşlarını almaya hak kazanmak için SGK ve e-devlet üzerinden başvuru yapması bu kurumlarda ki yoğunluğu da arttırmaktadır. 

Eyt e-Devletten Başvuru Yaptıktan Sonra Ne Yapılır Ne Zaman Cevap Gelir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlanarak resmileşti. Yeni bir düzenleme ile e-Devlet üzerinden yapılan başvurular için izlenmesi gereken yol Eyt e-devletten başvuru yaptıktan sonra ne yapılır ne zaman cevap gelir? Sorularının cevaplarını içermektedir. E- Devlet üzerinden izlenmesi gereken yol ise;

  • TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme güvenli bir şekilde giriş yapıldıktan sonra arama çubuğuna eyt yazılması durumunda ilgili sayfaya giriş sağlanmaktadır. 
  • Sırasıyla Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi bölümünden ilgili bölümlerin doldurulması gerekmektedir. 
  • Yeni Başvuru adımının tamamlanması ile başvurunun gerçekleştirilmesi mümkündür. 
  • Emeklilik şartlarını karşılayan kişilerden ayrıca işten ayrılma belgesi ibraz zorunluluğu aranmayacaktır. 

 

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu