Güncel

EYT e devletten başvuru nasıl yapılır?

EYT e devletten nasıl başvuru Yapılıyor? EYT E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu! EYT E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Ekranı! Eyt E Devletten Yapılıyor mu?

EYT e devletten nasıl başvuru Yapılıyor?

EYT e devletten nasıl başvuru Yapılır? EYT E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu! EYT E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Ekranı! Eyt E Devletten Yapılıyor mu?

EYT e devletten başvuru nasıl yapılır?
EYT e devletten başvuru nasıl yapılır?

Erken emeklilikte yaşa takılıp bir türlü emekli olamayan binlerce vatandaşın yüzünü güldüren imza, günler önce Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı. 

Yaklaşık olarak 6 milyon kişiyi kapsayan bu yasa sayesinde insanlar emekli olup devlet tarafından maaşa bağlanabiliyor.

Devletin belirlediği şartlara uyup EYT’li olmak isteyen kişilerin prim ve sigorta sayısına dikkat edip belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekiyor. 

Eğer şartlar sizin çalışma şartlarınızla uyum sağlıyorsa ilk olarak e devlet üzerinden erken emekliliğe girmek için başvuru yapmanız gerekmektedir.

EYT devletten nasıl başvuru yapılır sorusuna verilen cevaba dair tüm detayları bu yazı dizimizde sizler için araştırdık. İşte EYT devletten nasıl başvuru yapılır sorusuna dair verilen cevapların tümü.

EYT e devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu

EYT e devletten başvuru nasıl yapılır başvuru formu sayfasına ulaşmak isteyen kişiler, e devlet üzerinden gerekli belgeye ulaşabilir. Bu belge için ise https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi linkine tıklayarak gerekli kurumlara kolaylıkla başvurunuzu yapabilirsiniz.

Açılan ekranda yeni başvuru butonuna tıkladıktan sonra kimlik numara bilgilerinizi ve ödeme yapılacak bankanızı seçerek işlemi tamamlayabilirsiniz. İletişim bilgilerinizin istendiği alana da cep telefonu numaranızı başına sıfır koymadan yazmalısınız.

 Adres bilgileriniz sisteme otomatik olarak ekleneceği için farklı bir adres tebligatı yapmak isterseniz il ve ilçe kısımları doldurmanız gereklidir.

Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde onayladıktan sonra kendinize uygun olan butonları da işaretleyerek yaptığınız başvuruyu Sosyal Sigortalar Kurumuna kolaylıkla ulaştırmış oluyorsunuz.

EYT E Devletten Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Ekranı

EYT e devletten başvuru nasıl yapılır başvuru ekranı Mecliste bu durumun onaylanmasının ardından açıldı. EYT ile emeklilik hakkı kazanan kişilerin yukarıda belirtildiği gibi belli şartlar altında sağlanmaktadır. EYT şartları ise şu şekildedir;

  • Sosyal Sigortalar Kurumuna bağlı olarak çalışan kişilerde 5000 ile 5975 gün çalışma günü,
  • Aynı kurum dâhilinde ise kadınlarda 20 yıl erkeklerde ise 25 yıl kayıtlı sigorta şartı,
  • Bağ – Kur ve Emekli Sandığına bağlı olan erkekler için 9000 kadınlar için ise 7200 prim günü.

Bu şartlara uyum sağlayan herkes erken emeklilik hakkından fayda sağlayabilecek. Devlet tarafından oluşturulan başvuru ekranına ise yukarıda belirtilen linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda emekli olacak kişilerin prim borcu olmaması aranan diğer şartlar arasındadır.

Eyt E Devletten Yapılıyor mu?

Eyt e devletten yapılıyor mu diye merak eden emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için diyebiliriz ki, EYT başvurusu internet üzerinden de yapılabiliyor. Eğer gereken şartlara uyum sağlıyorsanız e devlet sitesine giriş yaparak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eyt E Devletten Görünüyor mu?

Yaptığı başvurusunun ilgili kurum tarafından kabul edildiğini merak eden milyonlarca vatandaş, internet üzerinden eyt e devletten görünüyor mu araştırması yapıyor. Yapılan erken emeklilik başvurusu e devlet üzerinden kimlik numaranız üzerine kayıtlı bir şekilde bulunmaktadır. E devlet sitesine girerek başvurunuzu işlem sürecini takip edebilirsiniz.

Eyt ile emeklilik hakkı kazanamayacak kişiler ise şu şekilde belirtilmiştir;

  • 9 Eylül 1999 sonrasında sigortalı işe girenler,
  • Bu süre zarfından önce staj görmek amacı ile lise zamanında belli bir dönemde olsa işe girenler.

Eyt E Devletten Nasıl Yapılır?

E devlete ait olan giriş linkine tıklayarak yukarıda anlatıldığı gibi eyt e devletten nasıl yapılır sorusuna cevap bulabilirsiniz. Eğer eyt için belirlenen şartlara uyum sağlamıyorsanız, yaptığınız başvuru devlet tarafından onay görmez. Yaptığınız başvuru kabul edildikten sonraki ilk ay içerisinde emeklilik maaşına sahip olabileceksiniz.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu