Maddi Yardımlar

Evlilik Yardımı 2023 Ne Kadar? Evlilik Yardımı Nedir?

Evlilik Yardımı 2023! Evlilik Yardımı Nasıl Başvurulur? Evlilik Yardımı Kimlere Verilir? Evlilik Yardımı Şartları Nelerdir?

Evlilik Yardımı 2023

Evlilik Yardımı 2023! Evlilik Yardımı Nasıl Başvurulur? Evlilik Yardımı Kimlere Verilir? Evlilik Yardımı Şartları Nelerdir?

Evlilik Yardımı 2023 Ne Kadar? Evlilik Yardımı Nedir?
Evlilik Yardımı 2023 Ne Kadar? Evlilik Yardımı Nedir?

Evlilik yardım kapsamında sağlanan evlilik ödeneği iki farklı şekilde bilinmektedir. Evlilik yardımında evlenecek çiftlerin birikim amaçlı çeyiz hesabı açtırması ziraat katılım ile mümkündür. Bankaya giderek evlenmek isteyen çiftler üç yıl boyunca evlilik öncesinde birikim yapabilir.

Bu sayede evlenecekleri zaman çeyiz hesabı ile birlikte biriktirdikleri paraya %25 devlet katkısıyla birlikte ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Evlilik ödeneği çeyiz hesabı dışında babası vefat eden kız çocuklarına çeyiz parası şeklinde karşılıksız devlet tarafından ödenebilir. Bu sebepten dolayı iki farklı türde evlilik yardımı yapılır.

Evlilik Yardımı Nedir?

Evlilik yardımı alacak kişiler katılım hesabı açmalıdır. Ziraat bankası bu konuda evlenecek çiftlere destek amaçlı çeyiz hesabı oluşturur. Çeyiz hesabı en geç 27 yaşına kadar alınabilir. Amacı ise evlenecek çiftlerin ihtiyaçlarını devlet katkısıyla birlikte daha rahat bir şekilde karşılayabilmesidir. Hesap açıldıktan sonra üç yıl boyunca düzenli birikim yapmak gerekir.

Evlilik Yardımı Nasıl Başvurulur?

Evlilik yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler ziraat katılım bankası aracılığı ile çeyiz hesabı açabilir. Hesap açmak için hesap hakkında bilinmesi gerekenler şu şekildedir;

  • %25 devlet katkısı üç yıl boyunca her ödeme için çeyiz hesabında alınabilir
  • Ödemeye göre en fazla devlet katkısı %25 olmaktadır
  • Ödemeler için aylık alt sınır 630.51 TL’dir
  • Ödemeler için üst sınır aylık 6305.22 TL’dir
  • Üç aylık ödemeler yapacak olanlar ise alt sınırı 1891.56 TL ile 18.915.74 TL ödeme yapmalıdır
  • Açılışta bir kerelik azami 94.578.50 TL para yatırılabilir
  • Üst sınırı aşmamak adına düzenli ödemeler istenilen zaman aralığında hesaptan alınır çeyiz hesabına aktarılır 
  • Çeyiz hesabı sadece TL cinsinden açılabilir ve ortak hesap olarak kullanılamaz

Evlilik Yardımı Ne Kadar?

Evlilik yardım türü ile birikim yapacak kişilerin alt ve üst sınırları bilerek gerekli ödemelerini gerçekleştirebilmesi mümkündür. Her ay ödeme yapılacağı gibi ayrıca üç aylık periyotlar kapsamında düzenli ödemeler yapılabilir.

Ne kadar ödeme yapılacağını bağlı olarak devletin katkısı en fazla %25 oranında uygulanacaktır. Bu sebepten dolayı ücreti belirleyici azami sınır altında birikimi yapan kişiye aittir.

Evlilik Yardımı Kimlere Verilir?

Evlilik yardım kapsamında bu yardımdan yararlanmak isteyenler 27 yaşını doldurmamalıdır. Ayrıca evlenmeden üç sene önce bu destek paketine başvuru yapılmalıdır. Yaklaşık üç ay boyunca her ay ya da üç aylık periyotlar halinde hesaba yatırılan para devlet katkısıyla birlikte üçüncü senenin sonunda hesabı açan kişi tarafından çekilebilir.

Evlilik Yardımı Şartları Nelerdir?

Evlilik yardım ile birlikte devlet katkısıyla birikim yapmak isteyenlerde aranan şartlar mutlaka düzenli ödeme yapabilmelidir. Ayrıca yaş sınırını geçmemek şartıyla çeyiz hesabını açan kişiler şube üzerinden gerekli ödemelerini gerçekleştirebilir.

Buna ek olarak 36 ya da 47 ay için %20, 48 ile 59 ay için %22 ve 60 ay ile üzeri olan hesap birikim tutarlarında %25 oranında devlet katkısından yararlanmak mümkündür.

5/5 - (7 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu