Maddi Yardımlar

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? İşsizlik Maaşı Başvurusu Formu! İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır? İşsizlik Maaşı 2023 Hesaplama!

İşsizlik Maaşı 2023

İşsizlik maaşı en az dört ay sürekli çalışan bir işçinin işsiz kalması durumunda alacağı maaştır. Bu maaş ile birlikte işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin %40’ı ve üst sınırı ise %80 olarak hesaplanır. Ödenecek olan rakam bu yüzde hesaba katılarak alınmaktadır. İşsizlik ödeneğinden yararlanacak kişilerin mutlaka başvurusunu oluşturması gerekir. İşten çıktıktan sonra gerekli başvurular İŞKUR birimine yapılmalıdır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023
İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2023

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı alacak kimseler için aranan bazı şartlar bulunur. Daha önceki çalıştığı yerde en az dört ay sürekli çalışmış olmak gerekir. İşsizlik maaş alacak kişilerin taşıması gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Hizmet akdinden sonra 120 gün hizmet akdine sahip olmak
  • En az üç yıl içerisinde 600 gün süreyle işsizlik sigorta primi ödenmiş olması
  • Hizmet akdi fesinden sonra 30 gün içerisinde başvuru yapmak

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

İşsizlik maaşı ortalamaları asgari ücret esas alınarak gerçekleşir. Buna göre asgari ücretin %40’ı ile en az oranda maaş sınırı belirlenir. En yüksek sınırı ise asgari ücretin %80’i olarak hesaplanır. Bu durumda ortalama en düşük 4300 TL ile en yüksek 8600 TL şeklinde ödeme alınabilir. Ödemeler ödenen prim gün sayısı esas alınarak gerçekleşir. Net gelir durumu ve maaş bilgisi sadece başvuru yaptığınız sırada ortaya çıkar.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Formu

İşsizlik maaşı başvuru formu bizzat İŞKUR müdürlüklerinde ya da İŞKUR online üzerinde yapılabilir. Her iki türde de başvuru formunun doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulması gerekir. Bu sayede başvurusu tamamlanacak kişiler işten ayrıldıktan 30 gün içerisinde başvurusunu mutlaka yapmalıdır. Başvuru yapmayan kimseler daha sonra bu hakkı talep edemez.

İşsizlik Maaşı Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı başvurusu yapacak kişilerin daha hızlı ve pratik yöntem olarak online platformu tercih ettiği bilinir. Ayrıca e-Devlet üzerinden hesabınıza ulaşabilmeniz mümkündür. Giriş bilgilerinizle birlikte İŞKUR Müdürlüğünün kendi web sitesi üzerinden gerekli başvuruyu yapabilirsiniz. Başvurunun ayrıntıları ve detayları yine web sitesinde sunulur. Öncelikli olarak şartları inceleyebilir ve eğer şartları uygunsa başvurunuzu yapabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı 2023 Hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplamak isteyen kişiler bu hesaplamalarını ödeme prim gününü esas alarak yapabilir. İş akdinden sonra ücret hesaplamalarında sigorta priminin ödenmesi gereklidir. Sigorta pirimi 200 gün ya da 1080 gün olan kişilere farklı yüzde üzerinden hesaplamalar yapılarak ödeme verilir. Bu sebepten dolayı prim esas alınarak gerekli hesaplamalar başvuru sırasında yapılır.

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşı alacak kişilerin son dört ay bir iş yerinde çalışması gerekir. Ayrıca geçmiş üç seneye bakıldığında 600 günlük işsizlik ödeneğinin ödenmiş olması lazımdır. En güncel şart ve ayrıntıları kuruma gittiğinizde öğrenebilirsiniz. Kurum size sağlanacak olan maaş bilgisini çıkararak ne kadar maaş alacağınızı gösterir. İşsizlik maaşı alacak kişiler en az 600 gün prim ödemesini doldurması şarttır. 

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

İşsizlik maaşı ödenen prim gün sayısı esas alınarak gerekli süreler aralığında ödenir. Bu sebepten dolayı en az 600 gün pirimi ödenen kişi 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan bir kişi 8 ay, 1080 gün prim ödemesi olan kişi ise 10 boyunca işsizlik ödemesinden yararlanabilir.

Her kişi prim gün sayısına göre belirli süreli işsizlik maaş ödeneği alır. Bu sebepten dolayı kuruma giderek ilgili hesaplamalarınızı yaptırabilirsiniz. Kurumun sağladığı bilgilere göre en son ödenen prim gün sayınıza bakılarak gerekli maaş ödemesi gerçekleşir. Ayrıca priminize bakarak kendi hesaplamanızı yapabilmeniz mümkündür.

3.9/5 - (10 Oy Verildi )

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu