Devlet Yardımları

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli maaşı ne Kadar?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Engelli Maaşı Şartları Nelerdir? Engelli Maaşı Başvuru Formu! Engelli Maaşı Kimlere Verilir

Engelli maaşı nasıl alınır? Ne kadar? Neden kesilir? Engelli aylığından yararlanmak için belirli şartları karşılamak ve gerekli belgelerle birlikte başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru esnasında gelir testi doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra onaylanma süreci içerisinde olacaksınız. Başvurunuz işleme alındığında onaylama süreciniz başlayacaktır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Maddi durumu yetersiz olan ve devletin sunmuş olduğu yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında engelli maaşı nasıl alınır sorusu yer almaktadır. Engelli maaşının verilmesindeki amaç engellilerin evlerinde bakım görmesini sağlayabilmektir.

Yapılan yardım ile birlikte kişilerin evde aile bireyleri tarafından veya özel bakım merkezlerine bağlı olarak çalışan bakım görevlileri tarafından bakılmasına yardımcı olur. Engelli maaşı almak isteyen kişilerin bağlı bulundukları il sosyal müdürlüğüne başvurması yeterli olmaktadır. Gerekli evrakların sağlanması halinde kişilerin şartlara uygun olması halinde maaşı alması mümkündür. Engelli maaşı kişilerin aldığı bakım hizmetlerine bağlı olarak değişmektedir.

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak araştırması gereken konular arasında engelli maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtı yer almaktadır. Engelli maaşı almaya yönelik olarak yapılacak olan başvurularda kişilerin öncelikli olarak İl Sosyal Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Başvurularını yapan kişilere yönelik olarak başvuru formunun doldurulması gerekir. Başvuru formunu doğru ve eksiksiz şekilde tamamlayan kişilerin, müdürlüğe giderek başvuru formunu iletmesi gerekmektedir.

Engelli maaşı başvurusu esnasında kişilerden talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır. Gerekli evrakların sağlanması halinde başvuru formuyla birlikte kişilerin engelli maaşına yönelik olarak başvuru yapması mümkündür.

Engelli Maaşı Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak kurumlar ve devlet tarafından belirlenmiş olan şartları sağlamış olması gerekir. “Engelli maaşı şartları nelerdir?” sorusu bu noktada gündem olmaktadır. Engelli maaşı almak için uygun olup olmadığını öğrenmek isteyen kişilerin şartlar hakkında detaylı bilgileri edinmiş olması gerekir. Engelli maaşı almak için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

 • Engelli maaşı almak isteyen kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Engelli maaşı alınması talep edilen kişinin hanede kişi başına düşen aylık geliri asgari ücretin üçte biri kadar olmalıdır.
 • Kişilerin yüksek gelir düzeylerine sahip olmaması ve üzerlerine kayıtlı mal bulunmaması gerekir.
 • Sağlık kurumları tarafından onaylanmış olan engelli raporuna sahip olunması gerekir.
 • Kişilerin engel durumunun en az %40 olması gereklidir.
 • Engelli kişi 18 yaşından küçük ise engelli maaşı için başvuruyu ailenin veya yasal vasinin yapması gerekir.
 • Engelli maaşının alınabilmesi için kişilerin 65 yaşından küçük olması gerekir.

Engelli Maaşı Başvuru Formu

Engelli maaşı başvuru formu maaş için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin doldurması zorunlu olan bir formdur. Formda kişiler hakkında sorular detaylı bilgiler bulunmaktadır. Aylık gelir düzeyleri, kişisel bilgiler gibi kişiler hakkında olan tüm detaylar formda sorulmaktadır. Formda yer alan bilgilerin doğru şekilde doldurulmuş olması oldukça önemli olan bir noktadır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Neden Kesilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı sorgulama işleminizi gerçekleştirmeden önce başvurunuzu eksiksiz olarak yaptığınızdan emin olmanız gerekiyor. Daha sonra sorgulama işlemini yapmanız doğru olacaktır. Engelli maaşınızı sorgulamak için ALO 144 Sosyal Yardım Hattı’nı arayarak yapabilirsiniz. Ancak telefon ile sorgulama işleminizi hafta içi (resmi tatiller hariç) sabah 08:00 ile akşam 18:00 saatleri arasında yapabilirsiniz.

Engelli maaşı sorgulama işleminizi yapmanın diğer bir yolu da E-Devlet üzerinden gerçekleşmektedir. E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında engelli maaşı ne kadar sorusu yer almaktadır. Engelli maaşı için başvuruda bulunan kişilerin alacakları aylık maaşlar kişilerin engel oranlarına göre değişim göstermektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak maaş ücretleri açıklanmaktadır. Engel düzeyi %40 ve %69 arasında olan kişilerin aldıkları maaş düzeyi 1738,4 TL arasında değişim göstermektedir. %70 üzerinde engelli olan kişilerim aldıkları maaş ise 2609,11 TL’dir.

Muhtaçlık Sınırı Ne Kadar Oldu? Nasıl Hesaplanır? Neye Göre Belirlenir?

Hangi Durumlarda Engelli Maaşı Alınır?

Engelli maaşlarının alınabilmesi için kişilerin belirli şartları sağlamış olması oldukça önemlidir. Bu noktada kişilerin akıllarında Hangi durumlarda engelli maaşı alınır? sorusu yer almaktadır. Engelli maaşı almak için gerekli olan şartlar ise şu şekildedir:

 • Engelli maaşı alacak olan kişilerin engel düzeyinin %40 ve üzeri olması gerekir.
 • Sağlık kurumları tarafından daha önce onaylanmış olan bir sağlık raporunun olması gerekir.
 • Gelir düzeyi şartının sağlanmış olması gerekir.
 • Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışılmıyor olması gerekir.

Engelli Maaşı Neden Kesilir?

Engelli maaşı alırken bir anda ödemesi kesilen kişilerin en çok merak ettikleri konular arasında Engelli maaşı neden kesilir? sorusu yer almaktadır. Engelli maaşının kesilmesi durumunda ise pek çok neden bulunmaktadır. Maaşı kesilmesine yönelik olan sebepler ise şu şekildedir:

 • Engelli maaşı alan kişilerin adreslerinin değişmesi ve değişikliğin bildirilmemiş olması.
 • Kişilerin bulundukları ilçe dışında başka bir ilçeye taşınması halinde maaşlarda kesintiler olması mümkündür.
 • Engelli olan kişilerin engel düzeyinin %40 altına düşmesi halinde maaşın kesilmesi mümkündür.
 • Engelli maaşı alacak olan kişilerin ölüm durumu ile karşılaşması veya kendi isteği ile maaşı almaktan vazgeçmesi durumunda maaş ödemeleri kesilir.
 • Kişilerin muhtaçlık durumunun ortadan kalkması halinde engelli maaşı kesintisi oluşur.

Hangi Durumlarda Engelli Maaşı Kesilir?

Engelli maaşının kesilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi sağlık raporunun süresinin bitmiş olmasından kaynaklanır. Sağlık raporunu tekrardan %40 ve üzerinde alındıktan sonra engelli aylığı tekrar alınmaktadır.

Diğer bir engelli aylığının kesilme sebepleri arasında, aylık alan engelli vatandaşlın gelirinin değişmesi durumudur. Hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde olmasından kaynaklanabilmektedir. Tekrar başvuru yapılması durumunda engelli aylığı bağlanabilir.

Engelli Maaşı Kimlere Verilir?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak gerekli olan şartları sağlayıp sağlamadığının öğrenilmesi gerekir. Bu durumda kişilerin aklına Engelli maaşı kimlere verilir? sorusu gelmektedir. Engelli maaşı alabilecek olan kişiler ise şu şekildedir:

 • Engelli maaşı alınması için kişilerin hayatını başkasının yardımı olmadan devam ettiremeyecek olduğunu gösteren engelli raporunun olması gerekir.
 • Kanunen engellilerin bakımla yükümlü olan birine sahip olmaması halinde
 • Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından gelir veya aylık alınmaması halinde
 • Nafaka almayan ve alması mümkün olmayan
 • Herhangi bir gelir düzeyine sahip olmayan kişiler

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin öncelikli olarak başvuru esnasında sağlaması gereken evraklar vardır. Engelli maaşı başvurusu için gerekli evraklar ise şu şekildedir:

 • Engelli kişi veya vasisi tarafından doldurulmuş olan engelli maaşı talep beyanı
 • Engelli kişiye ait olan 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli maaşı için başvuruda bulunacak olan kişinin kimlik fotokopisi
 • Kişilerin maddi durumunu ifade eden muhtaçlık belgesi
 • Engelli kişinin gelir düzeyini gösteren gelir belgesi
 • Kişilerin ikamet ettiği yeri gösteren ikamet belgesi

Engelli Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlamış olması halinde başvuruyu nereye yapacaklarını bilmesi gerekir. Engelli maaşı başvurusu nereye yapılır? sorusu bu noktada en çok merak edilen konular arasında yer alır. Engelli maaşı alabilmek için kişilerin bağlı bulundukları il müdürlüğüne gitmesi gerekir. İl Müdürlüğüne başvuruda bulunarak kişilerin engelli maaşı alma yönünde taleplerini bildirmesi mümkündür.

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli maaşı almak için kişilerin başvuruda bulunmasının ardından uygun görülüp görülmediklerini öğrenmek için sorgulama yapması gerekir. Sorgulama yapmak isteyen kişiler için farklı seçenekler bulunmaktadır. Bağlı bulunan müdürlüğün aranması, ziyaret edilmesi ve e-devlet üzerinden gerekli olan sorgulamanın yapılması mümkündür.

E-devlet engelli maaşı sorgulama işlemleri ise kişilerin e-devlet sistemine giriş yapması ile mümkün olmaktadır. Sisteme giriş yapan kişilerin maaş sorgulaması araması ile gerekli olan bilgileri edinmesi mümkündür.

T.C ile Engelli Maaşı Sorgulama

T.C ile engelli maaşı sorgulama için farklı seçenekler bulunmaktadır. Kişilerin sahip oldukları T.C kimlik numarasını kullanarak e-devlet uygulaması üzerinden sorgulama yapması mümkündür. Aynı zamanda müdürlüğün aranarak kimlik numarasının söylenerek sorgulama yapılması mümkün olmaktadır.

Kişilerin engelli maaşı için uygun olan şartları sağlaması halinde başvuru sonuçları olumlu değerlendirilecektir. Ancak gerekli olan şartları sağlamayan kişilerin başvuruları olumsuz olarak sonuçlanacaktır. Engelli maaşı alacak olan kişilerin daha sonra belirtilen kesinti nedenlerinden birini gerçekleştirmesi halinde maaş alma hakkından yoksun kalacaktır.

5/5 - (13 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu