Güncel

e okul bursluluk başvurusu nasıl yapılır?

e okul bursluluk başvurusu! E Okul Bursluluk Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? e okul bursluluk başvurusu şartları nelerdir?

e okul bursluluk başvurusu

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

e okul bursluluk başvurusu! E Okul Bursluluk Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? e okul bursluluk başvurusu şartları nelerdir?

e okul bursluluk başvurusu
e okul bursluluk başvurusu

Eğitim süresince öğrencilerin maddi açıdan destek alması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bursluluk sınavları yıllardır düzenlenmektedir. Bu yıl da bursluluk sınavı başvuruları 29 Mayıs Pazartesi günü başladı. Çoğu öğrenci bu başvurunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi değil. E-okul bursluluk başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Öncelikle başvurular e-okul sisteminden gerçekleştirilebileceği kanaatine varılmıştır. Eğer e-okul kullanıcısı iseniz bursluluk başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

1. E-okul ana sayfasına giriş yapın. (https://e-okul.meb.gov.tr/)
2. Öğrenci bilgilerinizi girdikten sonra başvurular bölümüne tıklayın.
3. Açılan sayfada, bulunan “Bursluluk Başvurusu” seçeneğine tıklayın. (https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/DPY/SNV00004.ASPX)
4. Başvuru formu karşınıza çıkacaktır. Formda, öğrencinin kişisel bilgileri, aile geliri ve öğrenim durumu gibi bilgiler istenecektir. Bu bilgileri dikkatli bir şekilde doldurup, başvuru formunu doldurun.
5. Başvuru formunu doldurduktan sonra, “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklayarak başvurunuzu tamamlayın.

Eğer e-okul kullanıcısı değilseniz, başvuru işlemlerinizi okulunuz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Okulunuza gitmeniz ve başvuru formunu doldurmanız yeterli olacaktır.
Başvuru süresi 16 Haziran Cuma günü bitecektir. Bu nedenle, başvurularınızı mümkün olan en kısa sürede tamamlamalısınız.

E Okul Bursluluk Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bursluluk sınavı başvuru formu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından e-okul ekranı üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Peki, başvuru formu nasıl doldurulur? İşte, Bursluluk sınavına başvuru yaparken dikkat edilmesi gerekenler.

Bursluluk sınavına başvuruda bulunmak için öncelikle E-Okul sistemi üzerinden giriş yapılmalıdır. Ardından başvuru formu kısmına gelinmelidir. Başvuru formu, online olarak doldurulduğundan dolayı tek tek maddeler halinde dikkat edilerek doldurulmalıdır.

Başvuru formu ilk olarak ad ve soyad bilgileri ile başlamaktadır. İkinci adım olarak da T.C. kimlik numarası istenmektedir. Öğrencinin Cinsiyeti, anne-baba bilgileri, öğrencinin doğum yeri, baba mesleği gibi bilgiler sorulmaktadır bu bilgiler doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

Başvuruda öğrencinin okuduğu okul bilgileri de istenmektedir. Sınıfı, okul türü, okul adı ve okulun bulunduğu il-ilçe bilgileri de başvuru formunda yer almaktadır.

Başvuruda önemli bir nokta da öğrencinin bursluluk sebebi olarak neden başvurduğuna dair bilgi paylaşması gerekiyor. Bu kısımda öğrencinin maddi durumu ile ilgili bilgiler girilmelidir. Aile gelir durumu, babanın memur olması durumunda çalıştığı kurum, eğer anne çalışıyorsa anne çalıştığı kurum veya mesleği gibi bilgiler girebilirsiniz.

Not: Başvurunuzu okuduğunuz okuldan da bizzat gidip öğretmenlerinizin yardımıyla başvuru formunu doldurup başvurabilirsiniz.

e okul bursluluk başvurusu şartları nelerdir?

E-okul platformu üzerinden yapılan başvurular, 16 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek. Peki, bursluluk sınavı başvuru şartları nelerdir?

İlköğretim ve ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencileri kapsayan bursluluk sınavı; 4, 5, 6, 7, 8, Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin katılımına açıktır. Sınavda başarılı olan öğrencilere 12 ay boyunca 863 TL burs ödemesi yapılacak.

Bursluluk sınavına başvuracak öğrencilerin Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıf öğrencisi olmaları gerekir.

Sınava başvurmak isteyen öğrencilerin mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımaları gerekmektedir. Ayrıca ilköğretim ve ortaöğretim okullarında sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı (cezası) almamış olmaları gerekiyor.

NOT: Güncel bilgiler ve detayları için https://e-okul.meb.gov.tr/ adresini ziyaret edin.

#SOSYAL YARDIMLAR NELERDİR?   NASIL BAŞVURULUR?

2.4/5 - (14 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu