Devlet Yardımları

Depremzede yol yardımı başvurusu

Depremzede yol yardımı başvurusu nasıl yapılır? Depremzede yol yardımı başvurusu nereden yapılır? Depremzede yol yardımı ne kadar? Depremzede yol yardımı ne zaman verilecek?

Depremzede yol yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Depremzede yol yardımı başvurusu nasıl yapılır? Depremzede yol yardımı başvurusu nereden yapılır? Depremzede yol yardımı ne kadar? Depremzede yol yardımı ne zaman verilecek?

Depremzede yol yardımı başvurusu
Depremzede yol yardımı başvurusu

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, depremzedelere yol yardımı yapılması için genelge gönderdi. Bu genelge doğrultusunda, deprem bölgesine giden ve bölgeden ayrılan depremzedelerin T.C. kimlik numaraları üzerinden yol yardımı yapılacak.

Afetzedelerin Geri Dönüş İşlemleri ve Yol Masraf Ödemeleri konulu genelge, 81 il valiliğine gönderildi. Buna göre, diğer illerden afet bölgesine, afet bölgesinden diğer illere, afat bölgesinden bir başka afet bölgesine geçecek vatandaşların yol masrafları karşılanacak.

Yol Masraf Belgesi talep eden depremzede vatandaşlar, “https://tahliye.afad.gov.tr” adresinden sisteme giriş yapabilecek. Tahliye ve geri dönüşler konusunda müracaat noktalarına başvuran afetzedelerin de bilet ücretleri karşılanacak.

Çıkış illerindeki tahliye bilgilendirme ve başvuru noktalarına müracaat yapamadan afet bölgesindeki merkezlere ulaşan afetzedelere de gerekli kolaylıklar sağlanarak talepleri halinde yol masraf tutarları karşılanacak.

Yapılacak ödemelerin depremzede vatandaşların T.C. kimlik numaraları üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacak. 7/24 çalışma esaslı oluşturulan tahliye ve müracaat merkezlerine başvuran vatandaşların ulaşım noktasında uygun vasıtalarla gidiş dönüşlerinde gerekli her türlü imkân ve kolaylık sağlanacak.

Bu noktada, depremzede yol masrafı başvurusu için https://tahliye.afad.gov.tr adresindeki sisteme başvuru yapılabilir. Ayrıca, afetzedelerin geri dönüş işlemleri ve yol masraf ödemeleri konusunda bilgi almak için valilik veya kaymakamlıklarla irtibat kurmak da mümkündür.

Depremzede yol yardımı başvurusu nereden yapılır?

Depremzede yol yardımı başvurusu https://tahliye.afad.gov.tr adresindeki sisteme yapılabilmektedir. Bu sisteme T.C. kimlik numarası ile giriş yaparak, deprem bölgesine giden veya deprem bölgesinden ayrılan kişiler yol yardımı başvurusunda bulunabilirler.

Tahliye ve geri dönüşler konusunda müracaat noktalarına başvuran afetzedelerin bilet ücretleri de karşılanacaktır. Ayrıca çıkış illerinde tahliye bilgilendirme ve başvuru noktalarına müracaat yapamadan afet bölgesindeki merkezlere ulaşan afetzedelere de gerekli kolaylıklar sağlanarak yol masraf tutarları karşılanabilecektir. Bağlı bulunulan il valilik/kaymakamlık bünyesinde oluşturulan birimler bu işlem ve işlemleri yürütecek ve belirlenen tahliye bilgilendirme ve başvuru noktalarının adres ve iletişim bilgileri de valilik/kaymakamlık internet ve sosyal medya hesapları üzerinden paylaşılacaktır.

Yol Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Yol Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Depremzede yol yardımı ne kadar?

Depremzede yol yardımı bedeli hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, yol masrafının ulaşım aracı, mesafe ve diğer faktörlere göre değişkenlik göstereceği tahmin edilmektedir. Yapılacak olan yol yardımı bedel bilgisi, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı’nın sistem üzerinden yapılacak başvuruların ardından belirlenecektir. Ancak, deprem bölgesindeki merkezlere ulaşan afetzedelere gerekli kolaylıklar sağlanarak yol masraf tutarları karşılanacağı belirtilmiştir.

Depremzede yol yardımı ne zaman verilecek?

Depremzede yol yardımı işlemleri, AFAD’ın genelgesine uygun olarak yapılacak başvuruların ardından işleme konulacaktır. Başvuru işlemi internet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruların sonrasında, işlemler gerçekleştirilecek ve gerekli belgelerin temin edilmesi durumunda yol yardımı bedeli de tespit edilecektir.

İşlemlerin hızlı şekilde yapılması için AFAD ve ilgili kurumlar 7/24 çalışma esasına göre hizmet vermektedirler. Ancak, yoğunluğa bağlı olarak süreçlerde bir gecikme yaşanabileceğinden başvuru sahiplerinin sabırlı olmaları gerekmektedir.

#KIZILAY YARDIMLARI

# AFAD YARDIM BAŞVURUSU

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu