Sosyal Yardımlar

Barınma Desteği Başvuru! Barınma Desteği Kimlere Verilir?

Barınma Desteği! Barınma Desteği Ne Kadar? Barınma Desteği Şartları Nelerdir? Barınma Desteği Ne Zaman Verilecek? Barınma Desteği Ne Kadar?

Barınma Desteği

Barınma Desteği! Barınma Desteği Ne Kadar? Barınma Desteği Şartları Nelerdir? Barınma Desteği Ne Zaman Verilecek? Barınma Desteği Ne Kadar?

Barınma Desteği Başvuru! Barınma Desteği Kimlere Verilir?
Barınma Desteği Başvuru! Barınma Desteği Kimlere Verilir?

Barınma desteği kapsamında depremzedelere devlet destek sağlar. Devletin sağlamış olduğu bu destek için gerekli başvuruları depremzedeler tarafından e-Devlet üzerinden yapılabilir. Ayrıca barınma desteği yardımından yararlanacak kişilerin deprem yüzünden maddi ve manevi zarara uğramış olması ve evlerinin ağır hasarlı olarak görülmesi gerekir.

Ağır hasarlı ve yaşanamayacak derecede olan evlerin sahipleri için barınma desteği devlet tarafından karşılıksız şekilde sağlanır. Sadece depremzedeler e-Devlet üzerinden kendileri başvuru yaptığı sürece barınma desteğinden yararlanabileceklerdir.

Barınma Desteği Başvuru

Barınma desteği başvurusu yapacak kişilerin ilgili adımları e-Devlet üzerinden izlemesi gerekir. Detayları e-Devlet üzerinden öğrenerek afetzede barınma desteği başvurusu yapılabilir. Barınma desteği kapsamında konteynır ve çadır desteği devlet tarafından karşılıksız şekilde sağlanacaktır.

Buna ek olarak devletin verdiği nakit yardımlar da barınma desteği kapsamında kira yardımı için verilebilir. Hem kira yardımı hem de taşınma yardımı devlet tarafından sağlanır.

Barınma Desteği Kimlere Verilir?

Barınma desteği imkanlarından yararlanacak kişilerin depremzede olarak gerekli başvuruda bulunması gerekir. Bu yardım sadece depremzedelere yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı ilgili yardımdan yararlanmak için gerekli başvuru tarihi kaçırılmadan başvurular verilmelidir.

E-Devlet üzerinden başvurular alınır ve barınma desteği için gerekli şartlar sağlandığında hemen bu destekten yararlanılabilir.

Barınma Desteği Ne Kadar?

Barınma desteği kapsamında afetzedeler bu desteğinin ne kadar olduğunu öğrenmek ister. Devletin sağladığı sosyal yardım da 10.000 TL ilk ödemeler verilmeye başlanmıştır. Sonraki aşama olan diğer yardımlar kira yardımı ve taşınma yardımı olarak devlet tarafından verilecektir. Barınma desteği kapsamında devletten alınabilecek yardım şu şekildedir;

  • Ağır hasarlı ya da orta hasarlı ve acil yıkılacak binalarda yaşayanlar 12 ay boyunca destekten yararlanabilecek
  • Ev sahibi olanlar aylık 5000 TL toplamda 60.000 TL alabilecek
  • Kiracı olanlar ise 2000 TL toplamda 24.000 TL destekten yararlanabilecek

Barınma Desteği Şartları Nelerdir?

Barınma desteği şartları depremzedeler de ağır hasarlı, orta hasarlı ve yıkım kararı alınan binalarda geçerli olacaktır. Bu binalarda yaşayan kişilere gerekli yardımlar farklı bir şarta bakılmaksızın verilecektir. Mutlaka gerekli başvuruların e-Devlet üzerinden yapılması gerekir.

Ancak bu şekilde barınma desteği yardımından yararlanmak mümkün olacaktır. Gerekli incelemelerin sonucunda depremzedeler da farklı bir şart aranmaksızın başvurular incelemeye alınacak ve barınma desteği sağlanacaktır.

Barınma Desteği Ne Zaman Verilecek?

Barınma desteği kapsamında gerekli kira yardımı ve taşınma yardımından yararlanmak için öncelikli olarak binanın inceleme süresi bitmesi gerekir. Binada inceleme süresi bittikten sonra gerekli başvurular yapılır ve destekten yararlanılır.

Ayrıca ağır hasarlı, orta hasarlı ve acil yıkılacak binalarda bakanlığın personeli her binada QR kodu ile bina durumu hakkında bilgi verir. QR koduna okutarak bina hakkındaki çalışmaları takip edebilirsiniz.

Barınma Desteği Başvuru Formu

Barınma desteği başvuru formu depremzedeler tarafından doldurulmalıdır. Her depremzede bu başvuru formunu e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilir. Sizden istenen bilgileri mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz.

Ancak bu şekilde başvurunun olumlu yanıtlanabilmesi mümkün olur. Deprem desteği için başvuru yapacak kişiler sadece kendi e-Devlet hesabı üzerinden gerekli işlemleri gerçekleştirebilir. Bu sebepten dolayı depremzede e-Devlet hesabına erişmesi gerekir.

Barınma Desteği Ne Kadar?

Barınma desteği yardımları devlet tarafından belirlenen rakamlar kapsamında depremzedelere verilecektir. Ev sahibi ve kiracılara verilecek destek şu an için 12 ay boyunca sağlanacak yardımları kapsar. Bu sebepten dolayı ilgili destekten yararlanmak için ev sahibi olanlar aylık 5000 TL kiracı olanlar ise aylık 2000 TL yardım alabilir. Yardım kapsamında depremzedeler karşılıksız bir şekilde bu yardımlardan yararlanabilir.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu