Sosyal Yardımlar

Sosyal hizmetler yardımları nelerdir, nasıl başvurulur?

Sosyal hizmetler yardımları! Sosyal hizmetler yardımı ne kadar? Sosyal hizmetler yardımları nasıl başvurulur?

Sosyal hizmetler yardımları

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Sosyal hizmetler yardımları! Sosyal hizmetler yardımı ne kadar? Sosyal hizmetler yardımları nasıl başvurulur?

Sosyal hizmetler yardımları
Sosyal hizmetler yardımları

Sosyal hizmetler yardımları, toplumda ihtiyaç sahibi olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için yapılan önemli bir çalışmadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, bu yardımları sağlamak için çeşitli programlar ve projeler yürütmektedir.

Nakdi yardım, ayni yakacak yardımı, eğitim yardımları, şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı, afet destekleri, gelir getirici proje destekleri ve istihdam yardımları gibi çeşitli yardım programları bulunmaktadır. Bu yardımların amacı, ihtiyaç sahibi bireylerin temel ihtiyaçlarını karşılamak, eğitimlerine devam etmelerini sağlamak, sağlık kontrollerini yapmalarını teşvik etmek ve iş bulmalarına yardımcı olmaktır.

Özellikle engelli ve 65 yaş üstü bireyler için yapılan düzenli yardımlar, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar ve muhtaç asker ailesi yardımları gibi programlar, toplumda dezavantajlı durumda olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak için önemli bir rol oynamaktadır.

Genel sağlık sigortası da ihtiyaç sahibi bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak için önemli bir programdır. Başvuru şartları arasında hane içerisinde kişi başı gelirinin belirli bir sınırın altında olması ve belirli belgelerin sunulması yer almaktadır.

Sosyal hizmetler yardımları, toplumda dayanışma ve yardımlaşma kültürünün gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi bireylerin hayatlarına dokunulmakta ve onların yaşam standartları yükseltilmektedir.

Sosyal hizmetler yardımı ne kadar?

Sosyal hizmetler yardımı, Türkiye’de muhtaç, güçsüz ve kimsesiz 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına verilen bir aylık yardımdır. Bu yardım, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaç olduğuna karar verilen kişilere, muhtaçlık hali devam ettiği sürece verilir.

Aylık tutarı, 1.620 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunur. Ancak, her ne nam altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı 16 yaşından büyükler için belirlenmiş olan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden fazla olanlar ile aynı tutardan fazla gelir sağlaması mümkün olan kimseler muhtaç kabul edilemez ve kendilerine aylık bağlanamaz.

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar da mevcuttur. Bu yardım kapsamında, Sosyal Güvence kapsamında aylık almamak ve muhtaçlık sınırının altında olmak şartları aranır. Vakıf Mütevelli Heyeti Kararı ile yardımın kabul edilmesi durumunda, düzenli merkezi yardımı almaya hak kazanılır. Ödemeler iki ayda bir 250,00 TL olmak üzere toplam 500,00 TL PTT aracılığıyla hak sahibine ödenir.

Muhtaç asker ailesi yardımı da mevcuttur. Bu yardım, askere gitmiş/gidecek olan kişinin, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve askerlik dolayısıyla dönemsel yoksulluk riski bulunan, fakir ve muhtaç durumda olduğu Mütevelli Heyet kararıyla tespit edilen resmi nikahlı eşi veya anne-babası için verilir. Hanede birden fazla asker olması durumunda her asker için şartların uyması durumunda yardım alınabilir. Ödemeler iki ayda bir 250,00 TL olmak üzere toplam 500,00 TL PTT aracılığıyla hak sahibine ödenir.

Genel sağlık sigortası kapsamında gelir tespiti, tescil ve izleme süreci de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülmektedir. Gelir tespiti uygulamasında, ödenecek genel sağlık sigortası GSS prim tutarlarına göre belirlenir.

Bu yardımların detayları ve şartları yukarıda belirtilmiştir. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen kişiler, ilçe sınırındaki bağlı bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurabilirler. ayrıca şu anda bahsini etmediğimiz birçok yardımlar da mevcuttur.

Sosyal hizmetler yardımları nasıl başvurulur?

Sosyal hizmetler yardımlarına başvurmak için öncelikle ilgili kurumun veya belediyenin sosyal hizmetler birimine başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru yaparken kimlik belgeniz, gelir belgeniz ve diğer gerekli belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Başvuru işlemi sırasında size yardımcı olacak bir görevli ile görüşebilirsiniz. Başvurunuz incelendikten sonra, durumunuz değerlendirilerek size uygun olan yardım türü belirlenecektir.

Sosyal hizmetler yardımları için başvuru yapabileceğiniz bazı kurumlar ve yardım türleri şunlardır:

– Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Sosyal yardım, geçici koruma, engelli yardımı, yaşlılık maaşı, dul ve yetim maaşı gibi yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.
– Belediyeler: Gıda yardımı, giyim yardımı, barınma yardımı, sağlık yardımı gibi yardımlar için belediyelerin sosyal hizmetler birimlerine başvuru yapabilirsiniz.
– Vakıflar: Eğitim yardımı, sağlık yardımı, barınma yardımı, gıda yardımı gibi yardımlar için vakıflara başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yaparken, yardım almak istediğiniz konuda detaylı bilgi vermeniz ve belgelerinizi eksiksiz olarak sunmanız önemlidir. Başvurunuzun sonucu, başvuru yaptığınız kurumun incelemesi sonucunda belirlenecektir.

3.4/5 - (9 Oy Verildi )

Bir Yorum

  1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
    borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı esim sorunlu biri evle hicbir ilgisi yok ben ve cocuklarim la gecine bildigim kadar yasiyorum lutfen evime birsey alamıyorum lütfen yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok cocuklarimin meslenmesine koyucak birsey bulamiyorum lutfen lutfen yardim edin benim gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen sesimi artık nasıl duyura bilicem sizlere

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu