Games

Ulusal Hane Yardımı Nedir Nasıl Başvurulur?

Ulusal Hane Yardımı Nasıl Başvurulur! Ulusal Hane Yardımı Ne Kadar?

Ulusal hane yardımı: Devletimizin bazı yardımlar yaptığını duyan vatandaşlara yeni bir müjde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verildi. Bu müjdenin haberini alan vatandaşlar da ulusal hane yardımı nedir diye araştırma yapmaya başladı.

Ulusal Hane Yardımı Nedir Nasıl Başvurulur?
Ulusal Hane Yardımı Nedir Nasıl Başvurulur?

Yapılan bu yardım,  genel olarak 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan vatandaşlar için, Türkiye Cumhuriyeti Devleti kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu yardımın genel adı ise Ulusal Hane Ziyaretleri olarak bilinmektedir. Ulusal hane yardımı nedir diye soran ve cevabını araştıran kişiler için diyebiliriz ki yapılan bu yardım nakdi bir sosyal yardım türüdür.

Ulusal Hane Yardımı Nasıl Başvurulur

Yapılan bu yardıma ihtiyaç duyan kişilerin ise en çok merak ettiği konuların başında ise ulusal hane yardımı nasıl başvurulur sorusunun cevabı gelmektedir. Bu yardım kapsamına girecek olan kişileri ve her şehirde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı çalışanları ev ev gezerek tespit edecektir. Yapılan bu uygulamanın amacı ise gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri en doğru ve en hızlı şekilde belirleme isteği olarak açıklanmıştır. Belirlenen bu ailelere maddi yardım ve çeşitli sosyal yardımlar sunulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikaları tarafından verilecek olan bu yardımın kesin bir başvuru adresi bulunmamaktadır. Bu işlem yerine her ihtiyaç sahibi, ev gezen yetkili kişilere yardım başvurunuzu iletebilir ve bu maddi yardımdan fayda sağlayabilir.

Evinize gelen yetkililer bu yardım türüne gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için size birtakım sorular yöneltmektedir. Bu sorular ise şu şekilde belirlenmiştir;

 • Evinizde okuyan çocuk sayısı
 • Evinizin size ait olup olmadığı
 • Eğer evinizde bebek varsa onun genel  gider ihtiyaç listesi
 • Okula giden çocuğunuzun eğitim ihtiyaçları
 • Aile danışmanlığı
 • Hane içinde yaşayan kişi sayısı
 • Varsa hane içinde yaşayan muhtaç kişiler
 • Başka kurum ya da kuruluşlardan aldığınız maddi bağış ya da yardımlar
 • Evinizde yaşlı ya da bakıma muhtaç kişilerin sayısı ve onların giderleri
 • Çocuk, kadın, şehit ya da gazi yakınlığınızın olup olmadığı
 • Sahip olduğunuz aylık ücretin miktarı

Size yöneltilen bu sorulara verilen cevaplara göre belirlenen yardım türüne dahil olup olmadığınız size yetkililer tarafından beyan edilmektedir.

Ulusal Hane Yardımı Ne Kadar?

Bu yardım türüne dahil olan kişiler ise şimdilerde ulusal hane yardımı ne kadar diye merak etmeye başladı. Belirlenen bu yardım türü genel olarak, sahip olduğunuz maddi ve sosyal duruma göre değişiklik göstermektedir.

Bu ödemelerin maddi miktarı 2 ayda bir olacak şekilde hesaplanmaktadır. Devlet tarafından verilen bu yardım, her sene 6 kere verilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, verilecek olan bu ücretin aylık 300 Türk Lirası olacağını duyurdu. Kısaca alacağınız bu yardımın 2 aylık ücreti 600 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Verilen bu yardımın ücreti ise her sene artan enflasyon oranlarına ve asgari ücret zamlarına göre artış göstermektedir. 

Devlet tarafından oluşturulan devlet yardımları maddi fonu ise tamamen devlet kasasından karşılanmaktadır. Bu yardımı alan kişilerden, ileriki zamanlarda yardımın ücreti asla talep edilmeyecektir.

Belirlenen yardım türü 2022 mayıs ayında hayata geçirilmiştir. Ama eğer siz bu yardım programından daha yeni haberdar olduysanız ve bu yardım türüne girmek istiyorsanız, şehrinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat giderek yardıma nasıl başvuracağınızı ve yardım koşullarını öğrenebilirsiniz.

Ulusal hane yardımı ödemeleri ise belirlenen zaman diliminde PTT şubelerinden kimlik numarası üzerine yatmaktadır. Yani ulusal yardım ödemelerinizi PTT şubeleri üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

5/5 - (7 Oy Verildi )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu