Sosyal Yardımlar

Sosyal Yardım Şartları 2023

Sosyal Yardım Şartları Nelerdir? Sosyal Yardım Şartları Kimleri Kapsıyor? Sosyal Yardım Şartlarını Karşılayanlar Ne Kadar Alır?

Sosyal yardım şartları ihtiyaç sahibi kimseler için aranır. Muhtaç aileler sosyal programlar kapsamında gerekli şartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı web sitesinde öğrenebilir. Gerekli yardım şartlarını taşıyan herkes sosyal yardımlara başvuru yapabilir. Öncelikli olarak yardım şartlarını öğrenmeli ve sonrasında kendinize uygun gördüyseniz eğer başvurunuzu oluşturmanız gerekir.

Sosyal Yardım Şartları 2023
Sosyal Yardım Şartları 2023

Sosyal Yardım Şartları Nelerdir?

Sosyal yardım şartları her yardım için birbirinden farklıdır. Bazı yardımlar tek seferlik bazıları ise düzenli şekilde gerçekleşir. Bu sebepten dolayı şartlar tüm yardım türlerinde birbirinden farklıdır. Bakanlığın sağladığı yardımlar hakkında genel şartlar şu şekildedir;

 • Türk Vatandaşı olmak
 • Başvuru yapacak kişinin 18 yaşından büyük olması
 • Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Muhtaçlık sınırında bulunmak
 • Bakıma muhtaç ya da yaşlılık durumu
 • Dul, yetim veya öksüz kimselerden olmak

Sosyal Yardım Şartları Kimleri Kapsıyor?

Sosyal yardım şartları muhtaç aileleri kapsamaktadır. Ayrıca yardımın yapıldığı kişiler gerekli şartları taşıması durumunda bu yardımlardan düzenli şekilde yararlanabilir. Muhtaç aileler, çocuklu anneler, eğitim yardımı alan kişiler ya da yaşlı bakımı alan kimseler şartlarının kapladığı kimseler arasındadır. İnternet sitesinde şartların kimleri kapsadığı detaylı şekilde yazmaktadır.

Sosyal Yardım Şartlarını Karşılayanlar Ne Kadar Alır?

Sosyal yardım şartlarını karşılayanlar sosyal yardımın türüne göre farklı nakit yardımları alabilir. Bu sebepten dolayı net bir rakam söylemek mümkün değildir. Çünkü verilen her sosyal yardım çeşidinde birbirinden farklı rakamlar bulunur. Kişiler tercih ettiği sosyal yardıma göre tek seferlik ya da düzenli nakit yardım alabilir.

Sosyal Yardım Şartlarının Amacı Nedir?

Sosyal yardım şartlarında amaç ihtiyaç sahibi kimseleri belirlemektir. Her sosyal yardım da bazı şartlar vardır. Bu sebepten dolayı sosyal yardımlar ilgili kişilere verilmektedir. Muhtaç aileleri tespit etmek adına sosyal şartlar belirlenmiştir. Bu şartlar sadece ihtiyaç sahibi kimselere karşılıksız bir şekilde koşulları sağladığında uygun olur ve yardım verilir.

Sosyal Yardım Şartları Değişti mi?

Sosyal yardım şartları ilk zamanda belirlenen şartlarla aynıdır. Yeni düzenlemelere göre şartlarda herhangi bir değişiklik yaşanmamıştır. Fakat yeni bir sosyal yardım verilmiştir buna göre yeni bir şart belirlenmesi söz konusudur. Fakat sosyal yardımlar da şartların değişmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu şartlar altında tüm şartları taşıyan kişilere gerekli yardımlar verilmektedir.

Sosyal Yardım Şartları Ne Demek?

Sosyal yardım şartları sosyal yardım alabilmek adına gereklidir. Tüm şartları taşıyan kişiler sosyal yardıma başvuru yapmalıdır. Aksi taktirde kişiler başvuru yapsa dahi sosyal yardımdan yararlanamaz. Bu sebepten dolayı şartları öğrenmek isteyen kişiler bakanlığın ilgili sitesine giderek gerekli detayları incelemelidir. Ayrıca düzenli yardım alacaklar mutlaka şartlar hakkında fikir sahibi olmalıdır. Çünkü düzenli yardımlar şartların taşınmasıyla birlikte alınabilir.

Sosyal Yardım Şartlarını Karşılayan Nasıl Başvurur?

Sosyal yardım şartını karşılayan kimseler başvurusunu bizzat kuruma ya da dilerse e-Devlet hesabı üzerinden yapabilir. Çoğu kimse e-Devlet üzerinden başvurularını yapar ve kolay bir şekilde başvurusunu tamamlar. Sosyal yardım şartlarını taşıyan kimseler şartları öğrendikten sonra mutlaka başvuruda bulunmalı ve kurumun kendilerine tespit etmesine yardımcı olmalıdır. Bir sosyal yardıma başvuru yapan kişi ancak başvuru yaptığında kurum tarafından belirlenir.

Sosyal Yardım Şartları Kapsama Alanı Nedir?

Sosyal yardım şartları kapsama alanı sadece belirli kişilerin bu yardımdan yararlanabilmesine olanak tanır. Kişilerin tespit edilebilmesinde kapsama alanı terimi kullanılabilir. Örnek verilecek olursa kronik hastalar ya da yaşlıların alabileceği yardımlar da kapsama giren bazı hastalıklar bulunur. Yaşlılık ya da hastalık durumlarında kişi çalışamadığı için sosyal yardımları alabilir. Bu kapsamda şartlar belirli kişilere hitap eder.

Yıldız Vermek İster Misin?

2 Yorum

 1. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı evime birsey alamıyorum lütfen yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda benim

 2. Benim 3 çocuğum var 2 tanesi okuyo biri bebek gecinemiyorum durumum çok kötü yetemiyorum eşim le maddi manevi sorunlar yaşıyoruz geçimsizlik var bakala
  borcum birikti kiram birikti çocuklarımla ortada kalmışım perişan haldeyim lütfen yardım edin lütfen Allah rızası için çocuklarım için istiyorum sesimi duyun artık gücüm kalmadı tukendim sağlığımda kalmadı evime birsey alamıyorum lütfen cocuklarin beslenmesine koyucak hicbirsey bulamiyorum yardımınıza ihtiyacım var benim çaresizim tek başıma mücadele ediyorum kimsem yok buralarda ben lütfen gerçekten ihtiyacım var bu yardıma bana yardımcı olun lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu