Sosyal Yardımlar

Sosyal Destek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Destek Sorgulama! Sosyal Destek Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama

Sosyal Destek Sorgulama

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Sosyal Destek Sorgulama Nasıl Yapılır? Sosyal Destek Sorgulama! Sosyal Destek Sorgulaması Nasıl Yapılır? Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama

Sosyal Destek Sorgulama Nasıl Yapılır?
Sosyal Destek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal destek sorgulama işlemlerini yapmak isteyenler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen desteklerini sorgulamak için e-Devlet hesabını kullanabilir. Destek sorgulamaları kişisel bilgileriniz talep edilerek alınır. Sadece başvuru yapan kimseler sosyal yardım bilgileri sorgulayabilir.

Eğer sosyal yardıma hak kazanmışsanız sorgu işleminde detayları öğrenebilirsiniz. Eğer hak kazanamamışsınız bu durumda sosyal yardımdan yararlanmadığınızı görürsünüz. 

Hak talep ettiğiniz yardımın kendinize uygun olduğunu düşünüyor fakat yardımı alamamışsınız bizzat kurumla iletişime geçmeniz gerekir. Yardımın çeşitleri ve yardımın şartları tekrar incelenerek talebiniz tekrardan alınır.

Taleplerinizi bizzat kuruma ulaştırarak daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Genelde hızlı ve güvenilir olduğu için sorgulama işlemleri e-Devlet hesabı üzerinden pratik bir şekilde yapılabilir.

Sosyal Destek Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal destek sorgulama işlemleri yapacak kişiler bazı yöntemleri izlemelidir. Bu yöntemleri bildikten sonra sorgu işleminizi kendi kendinize yapabilirsiniz. Sorgu işleminin yapılabilmesi için şu adımları izlemeniz gerekir;

  • Sosyal destek sorgu işlemlerinde e-Devlet hesabına giriş yapılmalı
  • Sadece başvuru yapan kişi kendi e-Devlet hesabından sorgulama yapabilir
  • Ödeme bilgileri sorgulama e-Devlet üzerinden incelenebilir
  • Adınıza gelen ödemeleri e-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz
  • Destek ödemelerinde aile destek parasının yattığını öğrenebilirsiniz

Sosyal Ekonomik Destek Sorgulama

Sosyal destek sorgulama için e-Devlet bilgilerinizin bulunması gerekir. Eğer e-Devlet bilgilerinize erişemiyorsanız öncelikli olarak şifrenizi yenilemeniz gerekir.

Unuttuğunuz şifreleri tekrar yenilemek için PTT şubelerine giderek şifre yenileme işlemi talebinde bulunabilirsiniz.

Yenileme işlemi yaparak destek sorgulamaların da sorguları istediğiniz şekilde görüntüleyebilirsiniz. Sosyal ekonomik destek sorgulamaları için önceden başvuru yapıp belirli bir süre bekledikten sonra sorgu işleminizi yapmanız önerilir. Başvuruyu yapar yapmaz sorgu işlemi gerçekleştirirsiniz herhangi bir sonuç alamazsınız.

5/5 - (1 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu