Sosyal Yardımlar

Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar 2023

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak? Şartlı Sağlık Yardımı Parası Sorgulama

Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar 2023 yılında güncellenmiştir. Şartlı sağlık yardımında sosyal güvencesi olmayan kimseler kanun gereğince sıfır ve altı yaş arasındaki çocukları için destek alabilir. Muhtaç aileler hem hamilelik döneminde hem de altı yaşa kadar sağlık kontrolü için herhangi bir ücret ödemez. İhtiyaç sahibi aileler bu yardım kapsamında PTT üzerinden ödenen ödemeleri alabilirler.

Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar 2023
Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar 2023

Şartlı Sağlık Yardım Parası Ne Kadar 2023

Şartlı sağlık yardımı parası 2023 yılında her çocuk başına yapılarak iki ayda bir hesaplanarak hesaba yatırılmaktadır. Aylık şekilde hesaplanan para iki ayda bir PTT üzerinden çekilebilir. İhtiyaç sahibi kimseler bu yardım sayesinde düzenli bir şekilde çocuklarını sağlık kontrolüne götürebilirler.

İhtiyaç sahibi aileler şartlı sağlık yardımı almak için mutlaka Sağlık Bakanlığı’na ait devlet kurumlarında muayene olmalıdır. Eğer özel bir kuruma gidilirse şartlı sağlık yardımı parası alınamaz. Bu sebepten dolayı sadece devlet kurumlarına hamilelik döneminde ve çocuklarını götüren kimseler şartlı sağlık yardımından ihtiyaç sahibi olmaları durumunda yararlanmaktadır. 

Muhtaçlık sınırında olan aileler Aile ve Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan şartlı sağlık yardımı parasını iki aylık olacak şekilde düzenli periyotlarda alır. Çocuk altı yaşına kadar bu ücreti düzenli bir şekilde alabilmektedir. Şartlı sağlık yardımı ayrıca şartları uygun kişilerin alabilmesine imkan tanıyacak bazı kriterlerde belirlenmiştir. Bu şartlar bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

Şartlı sağlık yardımı ücretleri ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül ve kasım aylarında alınabilecektir. Bakanlığın yaptığı açıklamalara göre belirtilen tarihler yılın tek tarihleri olacaktır. Ayrıca ödemeler her ayın 24’ü ve 28’i arasında yapılacaktır. İhtiyaç sahibi kimseler ödemelerini kurumun belirlediği zamanlarda PTT hesabı üzerinden alabilecektir.

İhtiyaç sahibi kimseler muhtaçlık durumunu taşıdığı zaman bu ücreti ister kız ister erkek çocukları için aylık en fazla 72 aya kadar almaktadır. Çocuk altı yaşına kadar bu ücreti bakanlığın belirlediği rakamlar da alabilir. Ayrıca bu ücretler anne ya da baba başvuru yaptıysa PTT hesabı üzerinden kimlik bilgileri verilerek çekilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Sorgulama

Şartlı sağlık yardımı sorgulama işlemleri sadece başvuru yaptığınız yerde yapılmaktadır. Kuruma başvuru yaptıysanız yine aynı yerden başvuru sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirenler e-Devlet üzerinden başvuru sorgusu yapabilir. Şartlı sağlık yardımı da detayları öğrenmek isteyenler mutlaka kurumla iletişime geçmelidir. Şartlı sağlık yardımı hakkında bilinmesi gereken detaylar şu şekildedir;

  • Program kapsamında en fazla 72 aya kadar erkek ya da kız çocuk fark etmeksizin aylık 100 TL ücret alınır
  • Gebe kimseler ise dokuz ay boyunca her ay 200 TL alabilir
  • Lohusa kimseler ise iki ay boyunca en fazla 300 TL alabilir
  • Devlet hastanesinde doğumu gerçekleştiren kişiler 500 TL bir kerelik nakit yardımı alır 
  • Çocuk yardımı için iki aylık ödemeler PTT üzerinden senenin tek aylarında çekilebilir

 

4.8/5 - (15 Oy Verildi )

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu