Devlet Yardımları

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500 TL

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500! İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?! Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500! İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?! Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500
İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı 5500

Para yardımı almak isteyen ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri Aile ve Sosyal Çalışmalar Bakanlığı’na başvuru yapmalıdır. Bakanlık tarafından eğitimi desteklemek amaçlı yapılan bu yardım 5500 TL civarındadır.

Destekten fayda sağlamak isteyen öğrenciler velisi ile birlikte kurumları ziyaret edebilir. Ayrıca e-Devlet üzerinden de başvuruları kabul edilir. İster belediyeye gidebilir isterseniz bağlı bulunduğunuz en yakın bakanlık birimlerini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bakanlığın destek hattını arayarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Eğitime teşvik amaçlı yapılan bu destek kapsamında örgün öğretim gören öğrencilere destek sağlanır. 

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri mutlaka başvurularını yapmalıdır. Başvuruların alınabilmesi için belediye ya da bakanlık birimlerine öğrenci kendi velisi ile birlikte gitmelidir. Öncelikli olarak başvurular e-Devlet hesabı üzerinden alınıp alınmadığını öğrenmek için kendi hesabınıza giriş yaparak sorgu işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında e-Devlet üzerinden işlem yapamazsınız kurumları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu başvuruyu yapmak isteyenlerin bilmesi gereken birtakım hususlar şu şekildedir;

  • Örgün öğrenci olmak
  • İhtiyaç sahibi sınıfında olmak
  • Bakanlığın ya da belediyelerin eğitim desteği kapsamında vereceği para yardımında belirli bir başarı yüzdesine sahip olmak
  • 18 yaşından küçüklerin velisi ile birlikte işlem yapabilmesi
  • Üniversite öğrencilerinin kendi adına başvurularını oluşturabilmesi
  • Hane halkında yaşayan tüm öğrenciler için bu yardımın verilebilmesine imkan tanınır

İlkokul Ortaokul Lise Üniversite Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Para yardımı almak isteyen öğrenciler öncelikli olarak bu başvuruları hangi birimlerde yapacağını bilmelidir. Bu başvurular için öncelikli olarak e-Devlet hesabına giriş yapılır. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra bakanlığın sayfasına girebilirsiniz.

Bakanlık sayfasında sunulan sosyal destek yardımlarında eğitim desteğini inceleyebilirsiniz. Eğer e-Devlet hesabı üzerinden eğitim desteği başvurusu yapamazsanız belediye ya da bakanlığı ziyaret edebilirsiniz. 

Velisi olduğunuz öğrenciniz ile birlikte bağlı bulunduğunuz en yakın bakanlık birimine gitmelisiniz. Aynı şekilde belediyeye gittiğinizde de bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvuru sırasında merak ettiklerinizi öğrenebilir ve eğitim desteğinin olumlu bir şekilde yanıtlamasından sonra ne kadar ücret alabileceğinizi sorgulayabilirsiniz.

Başvurular sırasında sizden istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir. Ancak bu sayede doğru ve eksiksiz bir başvuru oluşturabilirsiniz.

Başvuru yapacak kişiler mutlaka güncel evraklar sunmalıdır. Geçerliliği dolmuş hiçbir evrak kurumlara teslim edilemez. Çünkü başvuru incelemelerinde geçerliliği dolan evraklar incelemeye tabi tutulmaz. Bu sebepten dolayı kurumla paylaşacağımız bilgilerin güncel olmasına ve doğru olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eksiksiz bilgi vererek başvurunuzun olumlu bir şekilde cevaplamasına yardımcı olabilirsiniz. 

İhtiyaç sahibi kimseler için sağlanan bu yardım başvurusunu eğitim hayatı başlamadan önce yapmak öğrencinin eğitim hayatında bu ücreti alarak ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur. Okullar açılmadan önce başvurularınızı tamamlayabilir ve okullar açıldıktan sonra bu yardımı her ay düzenli bir şekilde alabilirsiniz. Yardım kapsamında ihtiyaç sahibi kimselerin çocukları için verilecek nakit destek çocukların her türlü ihtiyacı için kullanılabilir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Para yardımı başvuru formu veya dilekçesini yardım almak isteyen öğrenciler bakanlık veya belediyeye giderek doldurabilir. Başvuru dilekçesinde öğrenci bilgileri istenebilir. Öğrencinin hangi okulda okuduğu ve kaçıncı sınıfta olduğu ayrıca nüfus bilgileri veya diğer bilgiler formda yazılmalıdır.

Buna ek olarak milli eğitimin sisteminden öğrencinin başarısını temsil edecek belge istenebilir. Bu belgeyle birlikte öğrencilik durumu kanıtlanmış olur. Öğrenci belgesi e-Devlet hesabı üzerinden alınabilir. Her öğrenci e-Devlet hesabı üzerinden rahatlıkla bu belgeye erişir ve ilgili kurumlarla paylaşmalıdır. 

Eğitim yardımları sırasında verilen para karşılıksız bir şekilde verilmektedir. Devletin birimleri eğitim yardımı için ödediği ücreti hiçbir şekilde geri talep etmez. Bu sebepten dolayı ihtiyaç sahibi kimselerin çocukları için verilecek olan destek her ay düzenli bir şekilde alınabilir.

Evde bulunan her çocuk için destekten yararlanmak mümkündür. Hane halkına düşen gelir sayısı hesaba katılarak bu destek verilir. Bu sebepten dolayı başvuru sırasında gelir belgesi istenebilir. En güncel evrakları sadece başvuru yaptığınız sırada öğrenebilirsiniz.

Başvuruları oluşturan öğrenciler velisi ile birlikte bu başvuruları ilgili birimlere eksiksiz bir biçimde iletmelidir. Başvurular alındıktan kısa süre sonra başvurunuz olumlu ya da olumsuz bir şekilde cevaplanır. Mutlaka kuruma giderek başvurunuz hakkındaki durumu öğrenmeniz gerekir.

Dilerseniz vatandaş temsilcisini arayabilir veya isterseniz e-Devlet hesabı üzerinden yaptığınız başvuruları takip edebilirsiniz. Başvuru takibinizde olumlu bulunan sonuçlar kapsamında bir sonraki ay para yardımını alabilirsiniz.

Devlet yardımları ve ilgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/devlet-yardimlari/  linkine tıklayın.


4.8/5 - (126 Oy Verildi )

5 Yorum

  1. Benim dört çocuğum var ikitane okula gidiyor yetişemiyorum eşim kaza geçirdi düzgün çalışmıyor lütfen yardım edin ikiside küçük bez kullanmak zorundayım mama hić alamıyorum lütfen duyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu