Güncel

EYT Son Dakika Haberleri!

EYT Son Dakika Haberleri! EYT Son Dakika Bugün!

EYT Son Dakika Haberleri

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Son dakika haberleri EYT konusunu merak edenlerin ilgi odağı haline gelmiştir. İşveren ve işçinin merakla beklediği EYT son durumu bakanlığın yapacağı toplantılara bırakılmıştır. Uzun zamandır üzerinde tartışılan EYT hakkındaki en son karar sene sonunda veya bir sonraki senenin ilk aylarında karara bağlanacaktır.

EYT Son Dakika Haberleri! EYT Son Dakika Bugün!
EYT Son Dakika Haberleri! EYT Son Dakika Bugün!

Herkesin merakla beklediği son dakika haberlerle EYT hakkında merak ettiklerinizi bu haberde öğrenebilirsiniz. Hangi şartları taşımanız gerektiği ve hangi durumlarda emekliliğin gerçekleşebileceğini öğrenerek kendi durumunuzu sorgulayabilirsiniz. Ayrıca emeklilik durumunda e-Devlet hesabına giriş yaparak SGK uygulaması üzerinden kolayca emekli olup olmayacağınızı inceleyebilirsiniz.

Emekliler için merakla beklenen erken emeklilik durumu henüz bir neticeye ulaşmamıştır. Yaş ve prim gün sayısı gibi belirsizlikler vardır. Net ve en son karar Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanacaktır. Bakanlık hem işçi hem de işverenin en yararlı şekilde yararlanacağı bir teklif hazırlayacaktır. Teklifin kapsamı erken emeklilik düşünen kişilerin yaş sınırı olup olmayacağını belirler.

Şu an için prim gün sayısında ortak bir karara bağlansa da yaş sınırı için herhangi bir karar oluşmamıştır. Bu karardan sonra erken emeklilik durumunun kesinleşmesi mümkün olacaktır. Yüzlerce kişi erken emeklilik ile birlikte emekliliği istemektedir.

Fakat bazı kişiler erken emeklilik almak istemeyebilir. Çünkü alacağı emekli maaşı ile birlikte geçim sıkıntısı çekebileceğini düşünebilir. Bakanlık bu konuda da çalışmalar gerçekleştirmektedir. Erken emeklilik isteyenlere belirleyeceği maaş oranı ile birlikte en az tutardaki maaşı geçim zorluğu çekmemeleri adına belirleyecektir. Bu sebepten dolayı erken emekliler tekrar çalışmayı düşünmeyebilir. 

Erken emeklilikten yararlanmak isteyenler için sunulan teklif sene sonuna doğru açıklanacaktır. Kararın açıklanmasından sonra işveren de nitelikli işçi kaybı yaşamak istemeyecektir. Yapılan çalışmalar kapsamında işverenler nitelikli işçi kaybı yaşamamak için devletten yardım talep etmektedir.

Bu sebepten dolayı devlet işverenlere tazminat ödemeleri için kredi imkanları sunabilir. Ayrıca kademeli olarak emeklilik durumunu öne sürebilir. Bu sayede ani bir nitelikli işçi kaybı yaşamayan işverenin faaliyetleri devam eder. Bu durum her açıdan bakanlık tarafından verilecek kararlara kalmıştır. Bakanlık her iki tarafında yararlanabileceği ortak bir payda bulmaya çalışır.

EYT Son Dakika Bugün

Son dakika haberleri günlük EYT hakkında haberler sunar. Herkesin dört gözle beklediği erken emeklilik kararı son dakika haberlerinde bulunur. Kararın şartları hakkında merak edilenler bulunur. Uzmanların öngördüğü teklifleri son dakika haberlerde inceleyebilirsiniz.

Bu sayede erken emeklilik durumundan fikir sahibi olabilirsiniz. Hem işveren hem de işçinin beklediği en doğru teklif yapılacak son toplantılara kalmıştır. Ayrıca erken emeklilikte öngörülen bazı durumlar şu şekildedir;

  • Kadınlarda en az 48 yaş
  • Erkeklerde en az 50 yaş
  • Kadınların 5000 prim gün sayısını doldurması
  • Erkeklerin 5500 prim sayısını doldurması

Bu şartlara ek olarak uzmanların daha farklı fikirleri de bulunur. Bu fikirler kapsamında kademeli bir şekilde yaş sınırı getirilmesi vardır. Yaş sınırı tamamen ortadan kalkabilir. Ayrıca yaş sınırına denk gelecek şekilde farklı uygulamalar da yapılabilir. Şu an için en büyük merak konusu yaş sınırının olup olmayacağıdır.

Çoğu uzman prim gün sayısının net olduğunu söylemektedir. Ayrıca prim gün sayısını da doldurmayan kişilerin de yapabileceği bazı işlemler vardır. Bunlar doğum borçlanması veya askerlik borçlanması şeklinde prim gün sayısını doldurma işlemleridir.

Kişiler doğum borçlanması veya askerlik borçlanması ile birlikte prim gün sayısını dolduramıyorsa çalışması gerekebilir. Bu sebepten dolayı özellikle yaş sınırının kalkıp kalkmayacağı tartışma konusudur. Çünkü yaş sınırına takılıp prim gün sayısını dolduran yüzlerce kişi bulunur. Bu kişiler ayrıca prim gün sayısını dolduramayan fakat yaş sınırını bekleyen kimselerden de oluşmaktadır.

Erken emeklilik isteyen yüzlerce kişi son dakika haberleri ile birlikte bakanlığın açıklamasını bekler. Fakat bakanlık sene sonuna kadar ya da bir sonraki senenin ilk zamanlarına kadar herhangi bir açıklamada bulunmayacaktır.

Çünkü toplantılar halen devam etmekte ve henüz net bir karar alınamamaktadır. Bakanlık diğer sivil toplum örgütleri ile birlikte ortaklaşa aldığı kararlarda en son kararını sene sonuna doğru belirtebilecektir. Son dakika haberlerini incelemeye devam ederek uzmanların görüşlerini takip edebilir ve karara bağlanacak erken emeklilik hakkında her şeyden haberdar olabilirsiniz. Kararın açıklanması ile son dakika haberleri EYT hakkında açıklamaları belirtecektir. 


5/5 - (9 Oy Verildi )

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu