Güncel

Enflasyon Nedir? Enflasyon Hangi Durumlarda Artar?

Enflasyon Nedir? Enflasyon Hangi Durumlarda Artar? Enflasyonun Artmasında Neler Olur? Enflasyonun Sonuçları Nelerdir?

Enflasyon Nedir?

Makalede Hangi Konular Bulunuyor?

Enflasyon Nedir? Enflasyon Hangi Durumlarda Artar? Enflasyonun Artmasında Neler Olur? Enflasyonun Sonuçları Nelerdir?

Enflasyon Nedir? Enflasyon Hangi Durumlarda Artar?
Enflasyon Nedir? Enflasyon Hangi Durumlarda Artar?

Enflasyon parasal süreci açıklayan en basit anlamıyla bir malın fiyat artışındaki sürekli güncellenmesi ile veya artışıyla ortaya çıkmaktadır. Enflasyon artışı ya da azalması gibi terimleri sıklıkla duymaktayız. Belirli bir para miktarının satın alınan ürün ya da mal gibi birtakım hizmetlerin arasındaki fiyat yükselişi ile değerlendirilebilmesi mümkün olur.

Bu sebepten dolayı paranın değeri düşerken alınabilecek hizmet ya da malların değeri artar. Buda enflasyonun parasal süreçteki yükselişini ve paranın değerinin düşmesine gösterir. 

Enflasyon durumunun yaşam pahalılığıyla birlikte ifade edilmesi halk dilinde mümkün olabilir. Bir mal veya hizmetin eldeki mevcut parayla alınamaması durumunda enflasyonun yüksek olduğundan bahsedilebilir. Enflasyon oranının dünya çapında küresel zincirdeki bazı sebeplerden dolayı birtakım ülkelerde daha fazla olduğu söylenebilir.

Dışa bağımlı ülkelerde genellikle enflasyon durumu diğer ülkelere nazaran daha fazladır ve ülkenin kişi başına düşen gelir sayısı da düşüktür.

Enflasyonun yüksek veya az olduğu durumlarda paranın gücü azalır veya artar. Enflasyon yükselirse bu durum o ülke veya toplum için olumsuz sonuçlar ortaya çıkarır. Refah düzeyi yüksek ülkelerde genellikle enflasyon sıfır veya sıfıra yakın düzeydedir. Çünkü insanlar elindeki parayla satın aldığı hizmet ya da ürünü kolaylıkla alabilmektedir. 

Bu durumda enflasyonun sıfıra yakın veya sıfır olduğu durumun söz konusu olur. Mal ya da hizmet durumunun yaşam maliyetlerini artırdığı zamanlarda enflasyon yükselir ve hızla yükselmeye devam eder. Mal ve hizmetlerin mutlak gerekli şekilde alınmasında zorluk yaşanması enflasyonun çok zorlayıcı şartlar altında artmasıyla ilişkilidir. 

Enflasyon durumundaki artış ya da azalış ülkedeki kişi başına düşen gelir ile düşünülebilir. Bir ülke ne kadar dışa bağımlıysa tüketici tarafından dış ülkelerden bir o kadar çok mal ya da hizmet temin etmesi gerekir. Mutlak gerekli ve yaşamın devamı için ihtiyaç duyulan gıda ya da sağlık gibi sektörlerde dışa bağımlı olan ülkelerde genellikle enflasyonun çok yükseklerde olduğu söylenebilir. 

Fakat kendi içerisinde çoğu gereksinimini karşılayan ve mutlak ihtiyaçları ekonomik fiyatlarla sunan ülkelerde enflasyon durumu diğer ülkelere göre çok daha aşağıdadır. Kendi ülkemizde enflasyon artışlarıyla birlikte milyonlarca kişi zor bir hayat geçirmektedir. Bu durumun daha da devam etmesi birçok kişinin felaketi olabilir.

Enflasyon Hangi Durumlarda Artar?

Enflasyon artışı her ülkede belirli durumlarda artış göstermektedir. Artışın yaşandığı bazı durumlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Kazanılan paradan daha fazla harcama miktarı yapıldığı zaman
  • Bir maldaki fiyatın artışıyla tasarruf edilmeden ve düşünülmeden gelir kaynaklarının kullanılması
  • Gelirlerin ve harcamaların orantısız bir şekilde gelişmesi
  • Az ürünlere çok fazla talep olduğu için fiyatların artması
  • Ürün veya hizmetteki talebi karşılayamamak

Enflasyonun Artmasında Neler Olur?

Enflasyon ülkeler arasında enflasyonun artışındaki durumlar aslında aynı sebeplerden kaynaklanabilir. Bu sebeplerin en başında arz ve talepler gelmektedir. Eğer bir ülkede arz talepleri karşılayamazsa ürün ya da hizmetlerin fiyatı artmaktadır.

Bu fiyat artışı da enflasyonu yükseltecektir. İnsanlar satın alamadıkları ürünleri borçlanarak veya gelirlerinin çok daha üzerinde kredi kartıyla satın almayı düşündüklerinde bu enflasyon içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Çünkü kazancın karşılığında harcamanın orantılı bir şekilde olması gerekir.

Eğer kişiler bu orantıyı sağlayamıyorsa enflasyonun yükselmesi kaçınılmazdır. Çünkü arz ve talep meselesi yüzünden kişiler üretilen mallarda kapasitenin hızlı artışına sebep olarak enflasyondaki değişime neden olabilirler.

Enflasyon durumundaki bu yüksek değişkenlik durumu faizlerle de ilgilidir. Eğer bir ülkede enflasyon artarsa faizler de artmaktadır. Bir enflasyon sorunun çözülebilmesi için kontrollü ve talebi karşılayacak miktarda ürün ve hizmetin sunulabilmesi önemlidir. Ancak bu sayede enflasyonla mücadelede bulunmak mümkündür.

Enflasyonun Sonuçları Nelerdir?

Enflasyon sonucu olarak ülkeden ülkeye değişen durumlarda birden farklı senaryo görülebilir. Eğer enflasyon yükselirse piyasanın güven ortamı bozulmaktadır. Çok fazla fiyat değişkenliği birden fazla işletme de bulunur ve alıcı kararsız kalır.

Bu sebepten dolayı piyasaya güven azalmaktadır. Ayrıca enflasyonun bir diğer sonucu olan faiz oranlarındaki artış ve gelir eşitsizlikleri de mutlaka artar. Bir kişinin satın alma gücü düştüğü için tasarruf edemez ve daima tüketime yönelir. Sürekli tüketen bir kişinin belli bir süre sonra kaynaklarında azalma görülebilir. Bu durum ülkeler için de geçerlidir. Ülkelerin tüketimi önem vermesi ve üretimin azalışıyla birlikte enflasyonun yükselmesi ile fakirleşmesi söz konusu olabilir.

İlgili başlıklar için https://maddiyardimbasvurusu.com/guncel/ linkine tıklayın.


Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu