Sosyal Yardımlar

Doğum Yardımı! Doğum Yardımı Dilekçesi ve Başvuru Formu 2023

Doğum Yardımı Sorgulama! Doğum Yardımı Ne Kadar? Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurabilirim?

Doğum yardımı alacak kişilerin mutlaka gerekli şartları taşıması lazımdır. Şartları taşıyan kişilerin bu yardımdan yararlanabilmeleri söz konusu olur. Yardım hakkındaki ayrıntılar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Doğum Yardımı! Doğum Yardımı Dilekçesi ve Başvuru Formu
Doğum Yardımı! Doğum Yardımı Dilekçesi ve Başvuru Formu

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardımı başvuru dilekçesi bizzat kuruma gidilerek alınabilir. Bakanlığa gittikten sonra il ya da ilçe müdürlüklerinde gerekli başvuru dilekçesini doldurabilirsiniz. Buna ek olarak başvuruda vereceğiniz tüm bilgiler güncel tarihlerde bulunmalı ve gerekirse ek belgeler verilmelidir.

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum yardımı alacak kişiler başvuru formu kısmında mutlaka doğum belgesini göstermelidir. Doğum belgesinde nüfus bilgileri girildikten sonra gerekli evraklar başvuru formundaki kısma eklenmelidir.

Doğum yardımında hem doğum sırasında hem de doğumdan yaklaşık üç ya da dört ay sonrasına kadar gerekli yardımlardan yararlanabilmek mümkün olur. İhtiyaç sahibinin durumuna göre bu yardımlar verilmektedir.

Doğum Yardımı Sorgulama

Doğum yardımı sorgulama hizmetinden yararlanmak isteyen kişiler başvuru yaptığı yere müracaat etmelidir. Yardımı sorgulama işlemi kamu kurumlarına gittiğinizde gerçekleşmektedir. Ayrıca yardımı sadece başvuru yapan kişi sorgulayabilir. Bir başka kişinin başvurusu sorgulanamaz.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Doğum yardımı için verilen destek bir çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL olacaktır. Bu ücretler çocuk sayısına göre değişmektedir. Bu sebepten dolayı doğum yardımını alacak herkes birbirinden farklı rakamlara sahip olabilir. 

Başvuru sırasında ne kadar ücret alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Çocukların velisi başvuru yapmalı ve çocuk sayısına göre bu ücretlerden yararlanabilmelidir.

Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurabilirim?

Doğum yardımı için başvuru yapılacak yer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ya da ilçe müdürlükleridir. Başvuru yapacak kişiler şu hususlara dikkat etmelidir;

  • Türk vatandaşı olmak
  • Çocuğun velisi olmak
  • Doğum belgesine sahip olmak
  • İkametgahı Türkiye’de bulunmak

Doğum Yardımı Tek Seferlik Mi?

Doğum yardımı her çocuk için tek seferlik yapılmaktadır. Eğer ihtiyaç sahibi kimse düzenli bir şekilde yardım almak istiyorsa farklı yardım başvurusunda bulunabilir. Doğumdan sonra verilecek bu ücret çocuk sayısına göre bir defaya mahsus bir şekilde ödenmektedir.

Her bir çocuk için alınabilecek rakam birbirinden farklıdır ve mutlaka çocukların velisi başvuru yapmalıdır. Başvuru yapacak kişi ödemeyi PTT üzerinden alabilir. İsme gelen bu ödeme PTT şubelerine giderek çekilebilir.

Doğum Yardımı Kimlere Verilir?

Doğum yardımı verilecek kişiler bu yardımı alabilmek için mutlaka maddi durumunun yetersiz olması lazımdır. İhtiyaç sahibi kişiler doğum yardımını her çocuk için alabilir. Türk vatandaşı olan ve mavi karta sahip kimseler doğum yardımı başvurusunu il ya da ilçe müdürlüklerinde yapabilir.

Ayrıca bu başvuruyu çocuk doğduktan sonra gerçekleştirmek mümkündür. Belirli bir süre geçtikten sonra başvuru yapılsa dahi yardımdan yararlanamamak söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı doğumdan sonra ilgili belgeyle birlikte kuruma müracaat etmeniz lazımdır.

Doğum Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

Doğum yardımı parası başvuru yaptıktan sonra başvuru incelemesini alınır ve PTT üzerinden ödenir. Net bir tarih vermek mümkün değildir. Çünkü herkesin başvuru tarihi birbirinden farklı olabilir.

Tek seferlik ödendiği için düzenli bir maaş sistemi ile ödenecek bir para olmadığından bu ücret başvuru yapanların olumlu bulunması halinde ödenmektedir. Başvuru yaptıktan sonra belirli bir süre beklemeli ve sonraki ay bu ücreti alabilmenize imkan sağlanır.

Doğum parasını alacak kişilerin PTT üzerinden destekten yararlanabilmesi mümkün olur. Paranın yattığını kurumdan öğrenebilir ve PTT şubesine giderek kimlik bilgilerinizle birlikte başvuru sorgusunu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruda isminize yatırılan bir para varsa PTT üzerinden bu parayı kimlik bilgilerinizle çekersiniz.

5/5 - (9 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu