Sosyal Yardımlar

Çocuğu Okula Gidene Yardım 2023

Çocuğu Okula Gidene Yardım 2023! Çocuk Yardımı Nasıl Alınır? Çocuk Yardımı Başvuru Formu

Çocuğu Okula Gidene Yardım almak isteyen kişiler okula giden çocukları için eğitim desteğinden yararlanabilir. Eğitim desteği almak isteyen kişiler şartlı eğitim desteği ile birlikte aylık düzenli bir para alabilir. Bu destek ihtiyaç sahibi kimselere verilmektedir. Kısaltmasıyla bilinen SED yardımları çocuğu okula gidenlere verilmektedir. 

Çocuğu Okula Gidene Yardım 2023
Çocuğu Okula Gidene Yardım 2023

Muhtaç ailelere yapılan okul yardımı 2023 yılında zamlı tutarlarıyla ihtiyaç sahibi kimselere verilmektedir. İhtiyaç sahibi kimseler daha öncesinde 2300 TL alınan çocuk yardımını zamlı oran ile birlikte 3502 TL olarak alacaktır. Muhtaç aileler tüm Türkiye’de gerçekleşen bu kampanyaya dahil olabilir ve başvurusunu e-Devlet üzerinden yapabilir. Aile ve Sosyal hizmetler bakanlığı sağladığı yardımlarla birlikte muhtaç ailelerin daima yanındadır. Yardımda bulunacak vakıf kuruluşları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. 

Bakanlığın web sitesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının adres ve telefonları mevcuttur. Her il ve ilçede yer alan dayanışma vakıflarını ziyaret ederek başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Ayrıca ihtiyaç sahibi kimseler mutlaka başvuru yaparak ihtiyaç sahibi olduklarını belirtmelidir. Kurum ancak başvuru yaptıklarında onları tespit edebilir.

Çocuk Yardımı Nasıl Alınır?

Çocuk yardımı almak isteyen kişiler başvurusunu bizzat bakanlığın yardımlaşma merkezlerinde yapmalıdır. Başvuru yapmak isteyen kimseler kimlik kartlarıyla birlikte bu yardımı alabilirler. Çocuk parasını almak isteyen ihtiyaç sahibi kişilerin mutlaka şartları taşıması lazımdır. Şartlar şu şekilde açıklanabilir;

  • Mavi karta sahip anne ya da baba kimlik numarası
  • Annenin ya da babanın sigorta dökümü
  • 2015 tarihinden sonraki doğumlar için doğum belgesi
  • Sigorta prim dökümü
  • Nüfus bilgileri
  • İkametgah bilgileri

Çocuk için maddi yardım başvurusunda bulunacak kişilerin bu yardım kapsamında öncelikli olarak bakanlıkla iletişime geçmesi lazımdır. Kendinize en yakın bakanlığı adres ve telefonlar kısmından öğrenerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bakanlığın iletişim bilgileri üzerinden her il ve ilçede bulunan vakıflar hafta içi mesai saati içerisinde ziyaret edilebilir. Ayrıca başvuruyu anne ya da baba yapabilir.

Başvuru sırasında mutlaka çocuğun anne ve babası işlem yapmalıdır. Onun dışında kimse işlem yapamaz. Eğer çocuğun anne ve babası hayatta değilse mahkeme kararıyla çocuğun velayeti kimde ise o kişi başvuru yapabilir. Sosyal yardımlar hakkındaki tüm detaylar ve ayrıntılar bakanlığa gittiğinizde öğrenilmelidir. Ayrıca kendinize yakın bir bakanlığa giderek daha kolay ve hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Çocuk Yardımı Başvuru Formu

Çocuk yardımı başvuru formunu almak isteyenler bakanlıkla iletişime geçmelidir. Başvuru formunda güncel bilgiler verilmeli ve başvuru tamamlanmalıdır. Mutlaka başvuru sırasında istenen belgeler varsa ek belgelerle birlikte kuruma teslim edilmelidir. 

İhtiyaç sahibi kimseler çocuk yardımını alabilmek adına başvuru yapacağı zaman da kurumun istediği tüm belgeleri tamamlamalıdır. Ayrıca en güncel başvuru formu ve başvuru sırasında istenen bilgiler kurum tarafından öğrenilmelidir.

Kurumun sağladığı yardımlar kapsamında muhtaçlık sınırında bulunan kimseler çocuk belirli bir yaşa gelene kadar bu yardımdan yararlanmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler ikamet ettikleri yerdeki belediye yardımlarından da yararlanabilmektedirler.

4/5 - (1 Oy Verildi )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu