Güncel

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nasıl Yapılır?

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Süresi! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Harcı! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Dilekçe Örneği

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Süresi! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Harcı! Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Dilekçe Örneği

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nasıl Yapılır?
Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Nasıl Yapılır?

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru formu elektronik ortamda oluşturulabilir. Form kapsamında ayrıca anayasa mahkemesine bizzat giderek dosyalarınızı teslim edebilirsiniz. Dilerseniz elektronik ortamda da ilgili işlemlerinizi oluşturabilmeniz mümkündür. Daha hızlı ve pratik olduğu için elektronik form tercih edilebilir.

Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru için sürümün düzgün çalışması adına işletim sistemleri desteklenmeli ve Adobe Reader programı yüklü olmalıdır. Bu şekilde program eksiksiz şekilde çalışır.

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Süresi

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru süresi yaklaşık 30 gün içerisinde yapılması gerekir. Gerekli süre kanunda belirtilmiştir. Bu süre içerisinde gerek bizzat ilgili kuruma giderek gerekse online üzerinden başvurular yapılmalıdır.

Sürenin geçmesi yapılacak başvurunun geçersiz sayılmasına sebebiyet verecektir. Bu sebepten dolayı mutlaka 30 gün içerisinde bireysel başvuru süresini kaçırmamak ve ilgili başvuruyu iki farklı yoldan biriyle yapmak gerekir.

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru sorgulama ile birlikte bireysel yaptığınız başvuruları online sistem üzerinden inceleyebilirsiniz. Dilerseniz daha önceki yaptığınız başvurular hakkında da incelemelerde bulunabilirsiniz.

Gerçekleştirdiğiniz sorgu işlemi güncel tarihlerdeki başvuru sorgulamalarını en üst sırada gösterir. Detaylı bir şekilde başvurunun hangi tarihte yapıldığı ve sonuçlandığında ki sonuç belgesini görüntülemek mümkündür.

Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Harcı

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru için ödenecek harç ücreti bulunmaz. Harç ödemesi olmayan başvurular kişi tarafından iki farklı yöntem seçilerek gerçekleşebilir. İster online yöntemle elektronik ortamda isterseniz bizzat kuruma giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

Her iki yöntem de de başvuru inceleme süresi aynıdır. Bu sebepten dolayı kurum tüm başvuruları sıralamaya alır ve sırası geldiğinde inceleyerek gerekli başvuru sonucunu oluşturur. 

Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvurma Dilekçe Örneği

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru dilekçe örneği kuruma gittiğinizde öğrenilebilir. Kurumla iletişime geçerek başvuru dilekçe örneğini talep edebilirsiniz. Başvuruda ayrıca elektronik ortamda gerçekleştirdiğiniz bireysel başvurularda sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir.

Ancak bu şekilde bireysel başvurularınızı tamamlar ve sisteme gönderebilirsiniz. Başvuru sonucunu öğrenmek için eğer bizzat kuruma giderek başvuru yaptıysanız aynı şekilde başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkündür. Fakat elektronik ortamda yapılan başvurularda yine aynı yöntemle bu başvuruyu incelemek söz konusu olur.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu