Sosyal Yardımlar

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır 2023

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır? 1000 TL Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Verilecek? 1000 TL Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek? 1000 TL Sosyal Yardım Parası Kimler Alabilir? E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır?

1000 TL sosyal yardım parası nasıl alınır, sorusu nakit desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biridir. Pandemi süreci boyunca vatandaşların yaşadığı maddi güçlüleri hafifletmeye yönelik Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından verilen 1000 TL nakdi destek, vatandaşların cebini bir benze olsun rahatlatmayı hedefliyor.

Yeni Aile Destek Programı” kapsamında uygulamaya devam eden 1000 TL destek paketinden birçok muhtaç sınırında bulunan aile yararlanabiliyor. Muhtaçlık durumu kanıtlanan ve belli sosyal yardım programlarından faydalanan aileler ve şahıslar başvuru yapmaksınız 1000 TL nakdi destek alma hakkında sahiptir. Ayrıca nakdi destekten faydalanmak isteyen diğer yurttaşların, 1000 TL sosyal yardım parası başvurusu yaparak nakit ihtiyaçlarını karşılaması da mümkündür.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır
1000 TL Sosyal Yardım Parası Nasıl Alınır

1000 TL Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

1000 TL sosyal yardım parası ne zaman verilecek, özellikle sosyal yardıma başvuran vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

İlk olarak 2020 yılında başlatılan “Aile Destek Programı” farklı dönemlerde birden fazla fazda dağıtıldı. Destek paketinin son fazı olan üçüncü fazda ise ödemelerle ilgili çeşitli sorunlar yaşandı.

Bu sorunların en önemlisi pandemi sürecinde nakit ödemelerinin kapanma dönemine denk gelmesi oldu. Kapanma döneminin yarattığı olumsuz maddi ortam nedeniyle başvuruya gerek kalmaksınız ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL sosyal yardım parası yatırıldı. Üçüncü fazda başvuru yapan yurttaşların işlemler ise E-Devlet sistemi üzerinde; “Süreç Devam Ediyor” şeklinde görülüyor.

Bu doğrultuda başvuru işlemlerini tamamlamış olmasına karşın destek alamayan vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında 1000 TL sosyal yardım parası ne zaman verilecek sorusunun cevabı yer alıyor.

Bakanlıktan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, yakın bir geçmiş Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından “Yeni Aile Destek Programı” açıklandı.

Söz konusu programa göre pandemi sürecinde yürürlükte olan 1000 TL sosyal yardım parası, tekrardan ihtiyaç sahibi aileler ve yurttaşlarla buluşturulacak. 1000 TL sosyal yardım parasından yararlanmak isteyen yurttaşlar E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak nakdi destek taleplerini bakanlığa iletebilir.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kaç Ay Verilecek?

Nakdi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşların merak ettiği bir diğer konu da 1000 TL sosyal yardım parası kaç ay verilecek, sorusudur. !000 TL sosyal yardım parası, pandemi sürecinde yaşanan maddi zorlukların aileler üzerinde oluşturduğu yükün azaltılması kapsamında gerçekleştirilen bir projedir. Projenin temel amacı, belli bir süreliğine vatandaşların ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

Bu doğrultuda başlangıç aşamasında 1000 TL sosyal yardım parası, tek bir dönemlik olarak planlanmıştır. Tek bir ödeme dönemini kapsayan nakdi destek paketinden tüm yurttaşlar sadece bir kez yararlanabilir.

Bununla birlikte yeni açıklanan programın kapsamının ne olacağı ve kaç kez ödeme yapılacağına ilişkin detaylar bakanlık tarafından paylaşılmadı.

1000 TL Sosyal Yardım Parası Kimler Alabilir?

1000 TL sosyal yardım parası kimler alabilir, merak edenler için tek seferlik bu maddi destek paketinden oldukça geniş kapsamlı bir yurttaş kitlesinin yararlanabileceği belirtilmelidir. Koşul ya da başvuru gerekmeksizin maddi sorun yaşayan vatandaşların bir bölümü ve hasta, engelli ya da çalışamaz durumda olan vatandaşlar 1000 TL destekten yararlanabilir.

Söz konusu şartları karşılayan vatandaşların PTT üzerinden ya da E-Devlet sistemi üzerinden belirttikleri banka hesap numaraları aracılığıyla ödeme alması mümkündür. 1000 TL sosyal yardım parası kimler alabilir sorusuna cevap olarak başvuru gerekmeksizin bu imkandan faydalanabilecek olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Silikozis aylığı alan yurttaşlar,
 • Muhtaç asker ailesi olan ve bu bağlamda düzenli olarak aylık alan aileler,
 • 65 yaş üstü olup, yaşlılık aylığı alanlar,
 • Engelli yakını maaşı alanlar ve engelli vatandaşlar,
 • Eş vefatı nedeniyle maaş alan dul kadınlar,
 • Şartlı sağlık veya şartlı eğitim yardımı alan yurttaşlar,
 • Öksüz ve yetim aylığı alan vatandaşlar,
 • Mali kayıp yaşayan tüberküloz hastaları ve psiko-sosyal yardım alan vatandaşlar,
 • Çoklu doğum maaşı alan kadınlar,

Belirtilen şartları karşılayan tüm vatandaşlar ve aileler, 1000 TL sosyal yardım parasından herhangi bir başvuru yapmaksızın yararlanabilir. Bununla birlikte söz konusu şartları karşılamaksızın yine de 1000 TL sosyal yardım paketinden faydalanmak isteyenlerin başvuru yapması mümkündür.

E-Devlet 1000 TL Yardım Başvurusu

E-Devlet 1000 TL yardım başvurusu işlemleri, E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Dijital ortam üzerinden alınan başvurular, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren ilgili birimlerce değerlendirilecek ve başvuru sahiplerinin uygun kriterleri karşılaması halinde nakdi destek hesaplara yatırılacaktır.

E-Devlet üzerinden 1000 TL yardım başvurusunda bulunabilmek için yurttaşların öncelikli olarak E-devlet giriş şifresine sahip olması gerekiyor. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşların PTT’ler aracılığıyla yeni şifre edinmeleri mümkündür. Ayrıca şifresi olmamasına karşın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kaydı bulunan vatandaşların sisteme bankalar üzerinden giriş yapması mümkündür.

E-Devlet 1000 TL yardım başvurusu Nasıl Yapılır?

 • E-Devlet sistemine giriş yapılarak kimlik doğrulaması gerçekleştirilmelidir.
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı sayfasına geçiş yapılmalıdır.
 • Sol bölümde yer alan “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” tıklanmalıdır.
 • Son olarak “Başvuru Yap” seçeneği ile başvuru süreci tamamlanmalıdır.

Söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmesiyle birlikte E-Devlet 1000 TL yardım başvurusu işlemleri tamamlanmış olacaktır. Yardım sonucu da yine E-Devlet sistemi üzerinden ilgili bakanlığın hizmetlerinden yararlanılarak öğrenilebilir.

 

5/5 - (13 Oy Verildi )

14 Yorum

 1. Benim 2tane çocuklarım var biri okula gidiyor ben nerdiven yıkıyorum küçük bebeğim var çalışamiyom yardım

 2. 2 cocugum var 4 yadinda oglum engelli 13 yasinda kizim okula gidiyor bakmakda zorlaniyorum tek yasiyoruz bosandim ben yardim istiyorum

 3. Yardım istiyorum nolur çok zordurumdayim evimkira çalışıyorum ama masim borçlardan dolayı kesiliyorkiraya ogalgaza yetmiyor eşim ceza evinde tek başıma kaldım çok carasizim yardım edenin yok herşey ateş parası birşey alıp yiyemiyorum bir kackez sosyal yardımlaşma basvurdum calisiyorsunuzdediler yardım vermediler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu