Güncel

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru

Tüketici Hakem Heyeti! Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Şartları Nelerdir, Nasıl Başvuru Yapılır? Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Takip!

Tüketici hakem heyeti tüketici kanunlarının korunmasına yönelik işlemleri yönetir. Tüketicinin hakları hakkında ortaya çıkan herhangi bir sorunda çözüm bulmak amacıyla kurulan heyettir. Tüketici bir ürün için şikayette bulunabilir ve tüketici hakem heyeti bu durumu çözer. Heyetin kanunlar gereğince 6502 sayılı tüketici kanunu kapsamında yaptığı çalışmalar tüketici haklarını oluşturur.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru
Tüketici Hakem Heyeti Başvuru

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru

Tüketici hakem heyeti başvurusu yapacak kişiler temin ettikleri ürün ya da hizmetle ilgili gerekli şikayetlerini e-Devlet üzerinden oluşturabilir. E-Devlet üzerinden ticaret bakanlığı tüketici hakem heyetlerine başvuru işlemi gerçekleşebilir. Kuruma başvurularınızı yaptıktan sonra ayrıca bireysel güncellemeleri ve sorgulamaları e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Daha önce yaptığınız başvuruları inceler ve ayrıca başvurunuzun sonucunu görüntüleyebilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Şartları Nelerdir?

Tüketici hakem heyeti başvuru şartlarında öncelikli olarak ayıplı mal satışı ya da hizmet de verilen sözün yerine getirilmemesi gerekir. Bu durumda tüketici hizmet ya da ürünü heyete şikayet edebilir. Şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Dilekçe örneği
  • Fatura ya da ürün raporu
  • Ürün ya da hizmet hakkındaki deliller
  • Tüketicinin ikametgah adresi
  • Kapıda ödeme şeklindeki satışlarda yaşanan uyumsuzluklar hakkındaki deliller

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvuru Yapılır?

Tüketici hakem heyeti başvurusu yapmak isteyen kişiler gerekli evrakları tamamladıktan sonra bu başvurusunu gerçekleştirebilir. Ürünle alakalı tüm gerekli evraklar başvuru sırasında kuruma verilmelidir. Kurum sağladığı destek ile birlikte her tüketicinin haklarını korumak için verilen evrakları detaylı şekilde inceler. Bu sebepten dolayı mutlaka güncel tarihlerdeki evrakları sisteme yüklemeniz lazımdır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Takip

Tüketici hakem heyeti başvuru takibi e-Devlet üzerinden yapılabilir. Yaptığınız tüm başvurular hakkındaki ayrıntıları inceleyebilirsiniz. Dilerseniz kurumun iletişim bilgileri üzerinden arayarak müracaat hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz. Sorgu işlemleri sadece e-Devlet üzerinden başvuru yapan kişinin görüntüleyebilmesine imkan tanır.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Süresi

Tüketici hakem heyeti başvuru süresi ürün ya da hizmet alındıktan sonra 15 gün içerisinde tebliğ edilmelidir. Bu süre geçtikten sonraki yapılan başvurular geçersiz sayılabilir.

Bu sebepten dolayı ürün ya da hizmetten memnun kalmayanlar başvurusunu e-Devlet üzerinden hemen yapmalıdır. Başvuru yapacak kişiler fatura ya da fiş gibi ayrıca dekont gibi önemli evrakları kaybetmeden sisteme yüklemelidir.

Tüketici Hakem Heyeti Savunma Süresi

Tüketici hakem heyeti savunma süresi yaklaşık 30 gündür. Savunma süresi boyunca ürün ya da hizmet hakkında şikayet alan kişi bildirimini yapmalıdır. Aksi taktirde süre geçtikten sonra yapılan bildirimler kabul edilmez.

Bu sebepten dolayı mutlaka başvuru süresini ve aldığınız tebligat tarihini önemsemelisiniz. Savunmada gerekli tüm şikayetleri ve ayrıntıları aktararak doğru bir savunma yapılmalıdır.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

Tüketici hakem heyeti tüketici haklarını koruma mevzuatı gereğince tüketiciye sunulan mal ve hizmetlerin kusuru bulunmasında tüketicinin isteklerini çözümler.

Tüketici aldığı hizmet ya da mal karşılığında memnun kalmazsa ya da ayıplı bir ürün satışı gerçekleşmişse bu durumu tüketici hakem heyetine bildirebilir. Bildirimlerini 15 gün içerisinde yaparak gerekli işlemleri e-Devlet üzerinden başlatır.

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir Yorum

  1. Ben koydeyim 6 çocuğum var kocam işitme engelli çocukların okula gidiyorlar her şeyi yetişmiyor bana gıda yardım edin lütfen bana yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu