Sosyal Yardımlar

Elektrik Yardımı Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu E-Devlet Başvurusu Ne Kadar? Ayın Kaçında Yatıyor? Nasıl Alınır?

Elektrik yardımı başvurusu sorgulama ve başvuru formu E-Devlet başvurusu; Ülkemizde her geçen gün gelen zamların ardından vatandaşlar devletten fatura yardımı alabilmek için araştırma yapmaya başladı. Devlet doğalgaz faturası yardımı, su faturası yardımı, elektrik faturası yardımı ile dar gelirli vatandaşlara destek olmaya devam ediyor.

Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu yapılmamaktadır. Elektrik faturası yardımı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydı bulunan ihtiyaç sahiplerine verilmektedir.

Ancak yakacak yardımı almak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden yakacak yardımı başvurusu yapabilirler.

Elektrik Yardımı Sorgulama

E-devlet sistemine giriş yaparak başvuru sonucunuzu takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Online platforma giriş yaptıktan sonra TC kimlik no ve e-devlet şifreniz ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuru sonuçlarınızı yukarıda vermiş olduğumuz link üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubesinden şifrelerini alabilirler.

Elektrik Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik faturası yardımı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sosyal yardım alan vatandaşlara yapılmaktadır. SYDV’dan yardım alan kişilerin her hangi bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.

PTT şubelerinde elektrik faturası öderken verilen yardım miktarı otomatik olarak faturanızdan düşülür.

Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşların öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında sosyal yardım başvurusu yapması gerekmektedir.

Ayrıca  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine elektrik tüketim desteği başvurusu yapabilirsiniz.

Hayatını yatağa bağlı olarak geçiren engelli vatandaşların elektrik kesintisi halinde yaşayacakları mağduriyetlerin önlenmesi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından, elektrik tüketim desteği alan hak sahiplerine başvuruları halinde kesintisiz güç kaynağı alımına yönelik yardım yapılabilir. Ancak hak sahiplerinin daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumundan  kesintisiz güç kaynağı almış olmaması gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl 137 TL olan elektrik faturası yardımı, bu yıl itibari ile 206 TL ‘ye çıkarıldı. Elektrik yardım miktarı ailede yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir.

Elektrik yardımı ne kadar;

 • 1-2 kişi: 103 TL
 • 3 kişi: 137;33 TL
 • 4 kişi: 171;67 TL
 • 5 kişi: 206 TL elektrik yardımı alabilir.

Elektrik Yardımı Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu E-Devlet Başvurusu Ne Kadar? Ayın Kaçında Yatıyor? Nasıl Alınır?

Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Elektrik faturası yardımı her ayın ilk haftası hesaplanmaktadır. Yardım nakit olarak yapılmaz, yapılacak olan yardım miktarı elektrik faturanızdan PTT şubelerinde ödeme anında otomatik olarak düşülür. Yani elektrik yardımı indirim uygulanarak ödenir.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Elektrik yardımı alabilmek için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydınız olması gerekmektedir. SYDV’da kaydı olmayan vatandaşların vakıfta sosyal yardım başvuru formu doldurması gerekir.

Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması başvurularınızın olumlu değerlendirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi aileler, bağlı bulundukları il ya da ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekmektedir. Başvuruların bizzat başvuru sahibi tarafından yapılması gerekiyor. Engelli bireylerin, özellikle de ömür boyu yatarak tedavi gören ihtiyaç sahipleri için başvurular varisleri tarafından yapılabiliyor.

Ayrıca  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine elektrik tüketim desteği başvurusu yapabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Elektrik faturası desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara sahip olması gerekmektedir.  Elektrik yardımı desteği kimlere verilecek yazımızın içeriğinde yardım alma şartlarına dair detayları bulabilirsiniz.

Elektrik Yardım Desteği Kimlere Verilecek?

Kimler elektrik yardımı alabilir?

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından düzenli sosyal yardım alıyor olmak
 • Evde bakım hizmeti ve evde bakım parası alıyor olmak
 • Kronik hastalığınız nedeniyle yaşamınızı cihaza bağlı olarak sürdürüyor olmak

İşsiz yada düzenli geliri olmayan dar gelirli ve yoksullar, afetzedeler, kimsesizler, devletten dul maaşı, yetim ve öksüz maaşı, fakirlik maaşı, engelli maaşı, yaşlılık maaşı alanlar, muhtaçlar kısacası gerçek ihtiyaç sahipleri elektrik yardımı alabiliyorlar.

Ayrıca; muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar  hane halkı kişi başı aylık ortalama net kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların da bu yardımdan yararlanabilir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kişiler elektrik yardımı alabilirler.

Elektrik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Elektrik yardımı başvurusu için bazı belgeler istenmektedir. Başvuru formunu eksiksiz doldurduktan sonra diğer belgelerinizi de eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor. Başvuru formları ve teslim etmiş olduğunuz evraklar değerlendirmeye alınacaktır. Değerlendirme sonrası yardım alıp alamayacağınıza dair karar verilecektir.

Elektrik Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru Formu
 • Kimlik kart ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ailenin ikametgah belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi
 • Engelli bireyler için engelli raporu
 • Afetzedeler için bilirkişi raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlar için eşlerine dair ölüm belgesi
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler ile birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz.

Elektrik yardımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorular için ALO 144’ü arayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Ödeme Çekildi Ne Demek?

Elektrik yardım ödemeniz hazırdır ibaresi yardım almaya hak kazandığınız anlamına gelmektedir. Elektrik yardımı ödeme çekildi demek ise faturanızı öderken elektrik desteğinden faydalandığınız anlamını taşımaktadır.

Elektrik Desteği Yardımı Çekilmezse Ne Olur?

Elektrik yardımı nakit olarak ödenmez, fatura üzerinden indirim olarak uygulanır. Dolayısıyla elektrik desteği yardımı çekmeniz mümkün değildir.

Elektrik Desteği Yardımı Nereden Çekilir?

Elektrik yardımı PTT şubelerinde fatura indirimi olarak gerçekleşir. Kimlik kartı ve elektrik faturası ile birlikte PTT şubelerine fatura ödemek için giden vatandaşların elektrik desteği yardımı faturalarından düşülerek yapılır. Yeni yıl itibariyle 5 kişilik ailelere 206 TL indirim uygulanmaktadır.

Elektrik Yardımı Her Ay Mı Yapılacak?

Elektrik tüketim desteği almaya hak kazanan vatandaşların her ay düzenli olarak faturalarına indirim uygulanır. Elektrik yardımı düzenli olarak yapılan yardımlar arasındadır.

Elektrik Yardımı Birikir mi?

Elektrik fatura yardımı alan vatandaşlar son 3 ayın birikmiş fatura borçlarını öderken elektrik yardımından faydalanabilirler.

Elektrik Yardımı Neden Kesilir?

Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması, ailenin gelir durumunda iyileşme olması durumunda sosyal yardımlaşma vakfından alığınız sosyal yardımlar ve elektrik yardımı kesilir.

Elektrik yardımı muhtaç olan kişilere verilmektedir. Kişinin sigortalı işe girmesi durumunda yardımı kesilmektedir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardımı her ayın ilk haftası hesaplanarak, fatura ödeme günü geldiğinde faturaya indirim uygulanarak yapılır.

Elektrik Yardımı Telefon Numarası

ALO144 nolu numarayı arayarak elektrik tüketim desteği ile ilgili tüm sorularınıza yanıt alabilir, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

4.3/5 - (3 Oy Verildi )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu