Güncel

Afetzede hak sahipliği başvurusu

Afetzede hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır? Afetzede hak sahipliği nedir? Afetzede hak sahipliği başvurusu ne zaman? Afetzede hak sahipliği başvuru nereden yapılır?

Afetzede hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır?

Afetzede hak sahipliği başvurusu nasıl yapılır? Afetzede hak sahipliği nedir? Afetzede hak sahipliği başvurusu ne zaman? Afetzede hak sahipliği başvuru nereden yapılır?

Afetzede hak sahipliği başvurusu
Afetzede hak sahipliği başvurusu

Afetzede hak sahipliği başvurusu için öncelikle hasar tespit çalışmalarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu bilgiye Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmi internet sitesinde oluşturulan “Hasar Tespit” sayfasından ulaşılabilir.

Başvurular, elektronik devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-hak-sahipligi-basvurusu-sorgulama) gerçekleştirilebilir. Başvuru esnasında, afetzedenin kimlik bilgileri, hasarlı mülkün adresi ve tapu bilgileri gibi çeşitli bilgiler talep edilebilir. Ayrıca başvuru sürecinde, afetzedenin maddi durumuna ve hasarlı mülkün durumuna ilişkin belgeler de istenebilir.

Başvuruların incelenmesi sonrasında, hak sahibi olan afetzede için yeniden yapılacak konut için inşaat kredisi verilebilir ya da afetzedelin tapusu kendisine ait hasarlı evi için ödeme yapılabilir. Bu yardımların miktarı ve koşulları, hak sahipliği başvurusu esnasında belirlenir.

Hak sahipliği başvurusu yapmak zorunlu değildir ancak afetzedelerin haklarını korumak için başvuru yapmaları tavsiye edilir. Ayrıca hak sahipliği, afetzedelerin yeniden yapılan konut veya hasarlı mülklerinin onarımında ve yeniden inşasında da önemli bir rol oynar.

Afetzede hak sahipliği nedir?

Afetzede hak sahipliği başvurusu, deprem gibi doğal afetlerde mağdur olan vatandaşlara devlet tarafından sunulan bir hakka başvurma sürecidir. Bu başvuru süreci, hasar tespit çalışmalarının tamamlanması sonrasında, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecektir.

Bu süreçte, konut, iş yeri veya ahırı ağır-yıkık ve orta derecede hasar gören mülk sahipleri; afetten önce ve afet tarihinde mülkiyeti ebeveynine ait hasarlı ikinci ve üçüncü konutta oturanlar hak sahibi olabilmektedir. Afetzede hak sahipliği, mülk sahibi olan vatandaşların yerlerine yeniden yapılacak evler için inşaat kredisi alma ve tapusu kendisine ait olan yıkılan ya da ağır hasar alan evlerinde yeniden yapılan eve sahip olma hakkıdır.

Afetzede hak sahipliği başvurusu ne zaman?

Hasar tespit çalışmalarının bittiği bölgelerde AFAD Afetzede Hak Sahipliği başvuruları yapılacak. Başvuru süreci henüz belirli bir tarih açıklanmamıştır ancak AFAD’ın elektronik devlet üzerinden de başvuru yapılabileceğini duyurmuştur. Başvuru tarihleri hakkında güncel bilgileri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı veya AFAD resmi internet sitelerinden takip edebilirsiniz.

Afetzede hak sahipliği başvuru nereden yapılır?

Hasar tespit çalışmalarının sürdüğü bölgede henüz hak sahipliği başvuru işlemleri başlamadı. Derlenen bilgilerde, işlemlerin, hasar tespit çalışmalarının sona ermesiyle, AFAD Afetzede Hak Sahipliği için e-Devlet’te açılacak başvuru ekranından gerçekleştirileceği belirtiliyor. Ayrıca binaların hasar durumuna ilişkin bilgiye, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı resmi internet sitesinde oluşturulan “Hasar Tespit” sayfasından ulaşılabileceği bildiriliyor.

#AFETZEDE YARDIMLARI NELERDİR?

Yıldız Vermek İster Misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu